DIGITÁLNÍ MINIMALISMUS
Knihu jsem pochopila jako život v digitálním světě, ve kterém si pečlivě vybíráme své aktivity. Zdůrazňuje se fakt, že do světa technologií jsem se dobrovolně neprobudili, ale nevědomky jsem do něj spadli. Je tedy potřeba trávit více času se sebou samotným a vytvořit z mobilních zařízení jednoúčelové stroje.
CO JSEM SI Z KNIHY ODNESLA
Pocit, který zažíváme, když se zapomeneme u telefonu při vaření, nebo když si každý okamžik musíme zaznamenat na foťák. Nejde o užitečnost, ale o autonomii.
Digitální minimalisté = přístup k technologií, kdy se soustředí pouze na malý počet pečlivě vybraných aktivity. Pokud nějaká nová technologie nabízí víc než malé rozptýlení nebo zanedbatelnou výhodu, minimalista ji bude ignorovat. Věří, že pečlivým výběrem nástrojů tak, aby jim přinášeli výhody uzpůsobí svůj život nejlépe.
Maximalisté = stačí jim jakákoliv potenciální výhoda a ihned započnou novou technologii využívat a pohltí je.
3 Hlavní principy digitálního minimalismu:
Zaneřádění něco stojí - zaneřáděním si svého času příliš mnoha zařízeními a appkami, následky převýší výhody, které jím tyto zařízení mohou poskytnout
Optimalizovat je důležité - uvědomují si, že pokud se rozhodnou pro technologii z důvodu cenných služeb, představuje to první krok. Poté si musí dobře rozmyslet, jak s technologií zacházet, aby mohli využít její výhody.
Záměrné jednání přináší uspokojení - minimalismus je nesmírně užitečný, protože minimalisté používají technologie s jasným záměrem.
Pokud dáme šanci těmto třem principům, zjistíme, že digitální minimalismus je jasné řešení.
“Cena jakékoliv věci obnáší to, co bych nazval životem, co je nutné za tu věc směnit, ať okamžitě nebo během času.”
Na twitteru můžeme strávit 10h týdně. Co kdybychom každý měsíc navštívili podnětnou přednášku či akci, kde bychom se dali do řeči alespoň se třemi lidmi? = podobný přínos a méně času strávený aktivitou!
Digitální úklid (proces detoxikace a transformace vnímání digitálního světa)
Technologie, která by se měla vrátit do našeho života by měla:
SAMOTA
Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti. Schopnost být sám může také posílit vztahy s našimi blízkými.
Deprivace samoty = stav, kdy člověk netráví téměř žádný čas o samotě jen s vlastními myšlenkami. Mobily jsou největším kamarádem deprivace samoty, chceme li tomuto stavu zabránit, bude pro nás přínosné si dát od mobilu větší pauzu.
Čím více, trávíte čas budováním kontaktů na sociálních sítích, tím izolovanější pravděpodobně budete.
ATP, neboť co si chci odnést