Dialogue: The art of thinking together


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 11.03.2024

Dialogue: the art of thinking together   William Isaacs

Kniha Dialog: “The art of thinking together” od autora William Issac.


Sumarizace: Metodika, dialog, komunikace, společnost


Knihu jsem si vybrala na základě splnění stickeru v Rocket Modelu a zároveň k hlubšímu porozumění dialogu.


Dialog pochází ze slov “dia” (skrz) a “logos” (slovo, význam), což se dá chápat jako tok významu. Zároveň se slovo “logos” dá vykládat jako slovo vztah, z čehož dialog také můžeme významově chápat jako “Na počátku byl vztah”. Dialog nám pomáhá rozvíjet vztahy a aktivně naslouchat ostatním.


Naslouchání

Naslouchání vyžaduje, abychom nejen slyšeli slova, ale také přijali, akceptovali a postupně se vzdali vlastního vnitřního křiku. Nenasloucháme nejen ostatním, nasloucháme i sobě, abychom si uvědomili naše mentální modely, předsudky, nápady a nenechali si jimi pohltit. Naslouchání se naučíme uvědoměním si, že musíme naslouchat sami sobě. Ptát se na otázky Co tady cítím? nebo Jak se cítím? a identifikovat to. Díky tomu se dokážeme napojit na své srdce a poznat své hlubší já. Musíme si uvědomit, že myšlenky, co se nám rodí v hlavě, když nasloucháme někomu druhému, jsou naše mentální modely - vzpomínky, co jsme už zažili a naše uložené reakce.


Respektování

Respekt pochází z latinského respecere, což znamená "znovu se podívat". Jeho nejstarší kořeny znamenají "pozorovat". Zahrnuje v sobě smysl pro úctu nebo úctu k někomu. Respektovat někoho znamená hledat prameny, které napájejí zdroj jeho zkušeností. Uvědomujeme si, že každý pochází z jiného prostředí a na svět se kouká jinýma očima. Když někoho respektujeme, přijímáme, že nás může něčemu naučit. Vytvořit záměrně prostor pro lidi, kteří mají jiný názor, je zásadní pro to, abychom se naučili sdílet v dialogu. Povzbuzování lidí, aby mluvili, může vnést do rozhovoru rovnováhu, která by jinak nenastala.


Pozastavení

Pozastavit se znamená změnit směr, jít o krok dále a vidět věci z jiného úhlu pohledu. Hlavní myšlenkou je, že jsme schopni porozumět tomu, co se děje, tak jak se to děje. Pozastavení je také umění snažit se vidět lidi v jiném světle.

Naučit se pozastavit je disciplína sama o sobě. Existuje řada postupů, které nám mohou pomoci naučit se pozastavovat. Všechny začínají tím, že vybízejí k zastavení a otázce: Jak to funguje? Co se tu děje? Jak tento problém funguje? Pozastavení nás žádá, abychom odložili pokušení opravovat nebo řešit problémy, které vidíme, abychom se mohli začít ptát na to, co pozorujeme.

Většina z nás žije ve světě, kde je nebezpečné říkat "nevím". V našich profesích i v rodinách se od nás očekává, že budeme znát odpovědi na problémy. To není prostředí, které by podporovalo skutečné dotazování. Místo dobrých odpovědí potřebujeme dobré otázky. Síla dialogu se objevuje v pěstování otázek, na které nemáme odpovědi, a to jak u sebe, tak u druhých. Určení jedné dobré otázky může být mnohem významnější než nabídka mnoha dílčích odpovědí.


Vyjádření

K tomu, abychom mohli mluvit svým vlastním hlasem, je zapotřebí odhodlání. Teprve když se naučíme brát že to, co si myslíme, může být platné i pro ostatní, najdeme sebedůvěru se o to podělit. Mluvit svým hlasem souvisí s odhalováním toho, co je pro nás pravdivé, bez ohledu na ostatní vlivy. Najít svůj hlas v dialogu znamená naučit se položit jednoduchou otázku: Co je třeba vyjádřit právě teď? K tomu potřebujeme umět naslouchat nejen svým vnitřním emocím a impulzům, ale také sami sobě.

Abychom však mohli vyslovit svůj hlas, budeme se možná muset naučit nemluvit a naslouchat. Ne každé slovo, které nás napadne, je třeba vyslovit. Ve skutečnosti může naučení se vědomě si vybírat, co říkáme a co ne, nastolit v našem životě velkou míru kontroly a stability.


Role v dialogu

Bystander

Přihlíží na dialogu. Nemusí nutně znamenat, že se nezapojuje nebo mlčí. Sleduje směr a tok myšlenek a zasáhne, když se dialog oddálí od tématu.

Opposer

Vidím ho jako černý klobouk. Přináší kritické myšlení a oponuje nápadům.

Follower

Podporuje myšlenky, rozvíjí je.

Mover

Přináší nápady, jsou vizionáři dialogu. Udávají směr konverzace.

Klíčem v dialogu je zároveň sledovat role, do kterých se člověk vžívá, a naslouchat, jaký záměr se za ní skrývá.


KAAMOS, já & dialog

Představit si, popsat a přenést ATP u této knihy je snadné. Dialog u nás v týmu praktikujeme (nebo se stále učíme praktikovat?) 2x týdně na TS. Zásady dialogu dodržujeme. Nasloucháme si. Jsme otevření novým myšlenkám a znalostem. Uvědomujeme si, když se necítíme dobře. Snažíme se reflektovat na náladu, dělat aktivity pro rozproudění atmosféry.

Moje uvědomění bylo spíš o utvrzení o přínosu dialogu jako samotném. To, že se ho tady učíme a praktikujeme ve spoustě situacích, z nás vytváří lidi připravené do reálného světa (jako celý koncept Tiimi, haha). Krásně to do všeho zapadá.


Teď už jen doufám, že se někdy podaří dialog praktikovat i na světové úrovni. Spoustu světových problémů by se vyřešilo, kdyby se politici pozastavili a zeptali se sami sebe, jestli nejednají na základě nějakých mentálních modelů a naslouchali si navzájem. Nakonec by se k výsledku společně přeci jen dopracovali.


Quotes

Dialog je o společném zkoumání, o způsobu společného přemýšlení a uvažování.

Já jsem ve světě a svět je ve mně.

Dialog nám pomáhá objevovat. Diskuze pomáhá rozhodnout.

Pochopení toho, jakým jazykem mluvíte vy i druzí, je zásadní pro navázání skutečného dialogu.

Lidé si musí uvědomit, že neposlouchají ušima, ale jejich myslí a srdcem.

Způsob, jakým mluvíme, ovlivňuje způsob, jakým myslíme.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 2

16.09.2024

Kategorie: Jiné

Body: 2

15.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

15.09.2024

Kategorie: Management

Body: 3

15.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

15.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: