Darkweb: sex, drogy a bitcoiny


b.

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 13.01.2022

Darkweb: sex, drogy a bitcoiny   Dominik Stroukal

Důvod přečtení:

Tahle kniha mě zaujala tématikou, jelikož o darkwebu jako takovém jsem mnoho slyšel i před ní, ale vzhledem k tomu jak je to obrovské téma, tak jsem věděl, že o tom vím mizivé množství informací. Zároveň je to od autora jehož všechnu činnost mám v oblibě. Bylo tedy jasné, že si to potřebuju přečíst.
Myšlenky knihy:

Kryptoměny ke svobodě - obrovský podíl na rozvoji alternativní ekonomiky mají právě kryptoměny. Ty totiž umožnili ukrýt prodejce a nakupující systémem, který se nedá zrušit z nějaké centrální pozice. Nebýt jich, tak se darkweb jako takový nezačne takto raketově vyvíjet. 


Zakažte drogy! - pokud je cílem vytvořit neregulovaný černý trh s drogami, na kterém spíše hrozí mafiánské jednání, podvody a tak podobně, pak takový zákaz dává smysl. Pokud je ale cílem zmenšit množství užívaných drog, tak tohle je ta nejhorší možná cesta, která má reálně opačný efekt. Jakmile je poptávka po čemkoliv, tak nástroj k alokaci zdrojů jménem trh se přizpůsobí asi úplně čemukoliv včetně zákazů s extrémně tvrdými tresty jako v případě prodeje drog. Takovéto zákazy motivovali lidi vyvinout a nadále vyvíjet darkweb, kryptoměny a jednotlivé decentralizované platformy k prodeji čehokoliv.


Kam legislativa nedosáhne, tam vznikne právo - jak už je ekonomicky prokázáno, tak právo není nutně závislé na státu. Darkweb je toho jasným a současným příkladem. Například na platformách s otevřeným prodejem se nemůžete hájit žádnou státní legislativou. Vzhledem k tomu co na takových platformách najdete, tak byste skončili ve vězení na mnoho let. Jak ale vyřešíte, že vám prodejce nedodal zboží dle dohody. Buď se obrátíte na nějakého správce platformy, což ale často není možné, protože takový správce platformy je její nejslabší stránkou a jednou za čas se na nějakého přijde a platforma společně se správcem kvůli státu skončí. Vytvořil se tedy ještě odlišný systém, který řeší i tyto slabé stránky. Pokud si na některých opravdu decentralizovaných platformách něco objednáte (což je samozřejmě hloupost, protože se na vás může vždycky nějak přijít) tak si můžete zvolit svého moderátora, který se stane soudcem při případných problémech s obchodem. Přičemž moderátor může být kdokoliv a mezi sebou mají systém recenzí, který vám umožní vybrat si toho nejlepšího.


Kdo potrestá ty opravdu špatné? - na darkwebu se za celou jeho historii objevilo obrovské množství věcí, které většina lidí považuje za absolutně nemorální. Co ale s tím, když ani státy s tím nic nezmůžou? Realita prokázala, že tyto základní etické kodexy drží i hackeři, kteří jsou v mnoha případech daleko schopnější než celé státní složky. Tito hackeři pracují přesně proti těmto věcem tím, že zveřejňují jejich autory.


Lákavé, ale jen pro některé - byznys na darkwebu může znít opravdu lákavě, protože vás nic a nikdo nesvazuje a pokud vymyslíte něco opravdu zajímavého, tak můžete být okamžitě globálním byznysem. Pokud si tedy vyberete obor, který není vyloženě zvrácený a nechováte se ke svým klientům špatně, tak jsou tu přece jen pořád státní složky, které jsou sice pomalé a často neschopné. Jednou za čas se jim ale povede rozklíčovat kdo je autorem. A potom už se nevyhnete velkým problémům. 
Praxe:

S praxí zatím nemám jak tuhle knihu propojit, jelikož nejsem programátor a nedostal jsem nápad, jak nástroj darkweb využít. Rozhodně bych se nechtěl pouštět do nelegální činnosti, takže jsem neobjevil místo na darkwebu pro sebe.

Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 1

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Společnost

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Společnost

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 2

24.01.2022

Sleduj nás na sociálních sítích: