Co je vlastně stav FLOW ?


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.02.2024

Flow - O štěstí a smyslu života   Mihaly Csikszentmihalyi

Proč jsem si knihu vybral 

Knihu jsem si vybral na doporučení od člena našeho týmu na TS na téma Flow. Téma mě zaujalo, a tak jsem se o flow chtěl dozvědět více. Zároveň se stále snažím vylepšit svou efektivitu, na kterou má flow velký vliv. 


Psychická entropie 

Stav neustálého nátlaku na vědomí něčím. Vnitřní nepořádek. Chronická psychická entropie náš výkon může natolik ovlivňovat, že se nejsme schopni koncentrovat, věnovat našim cílům a plnit je. 


Optimální prožívání 

Informace, která přichází do vědomí se shoduje s našimi cíli. Opak psychické entropie. Dochází ke stavu FLOW. Přastáváme vnímat čas, naše fyziologické potřeby (vzpomeneme si, že jsme nejedli až když máme opravdu hlad) a snažíme se pouze vykonávat tu činnost, která nás naplňuje.


Diferenciace a Integrace

D → odlišení se od ostatních 

I → snaha o spojení se s ostatními 

Komplexita tyto dvě protichůdné tendence kombinuje. Tím pádem dochází ke silnějšímu stavu flow. Když naše práce naplňuje nás a zároveň má přesah pro lidstvo.)


Fenomenologie radosti / stavu FLOW - 8 částí 

  1. Úkol, který máme šanci dokončit
  2. Schopnost soustředit se na to, co děláme 
  3. Jasně stanovené cíle
  4. Okamžitá zpětná vazba díky cílům
  5. Hluboké zaujetí → zároveň člověk necítí žádnou námahu
  6. Díky radostným prožitkům máme pocit kontroly nad činností → nevnímáme nic jiného
  7. Mizí starosti o vlastní já
  8. Neorientace v čase


Využití dovedností → Díky tomu se dostáváme do flow, využíváme dovednosti v praxi. 



Graf zobrazuje, že se dostáváme do flow když máme cíl dostatečně motivující a máme k jeho dosažení dovednosti. Nebo když nemáme dovednosti a nemáme cíl → stav něčeho nového a zajímavého pro nás. 




Výš, rychleji, silněji 


I ten nejjednodušší fyzický úkol může začít přinášet radost, pokud si ho dokážeme přizpůsobit tak, aby přinášel zážitek flow. Základní kroky v tomto procesu jsou:

  1. Stanovit celkový cíl a dále tolik dílčích kroků, kolik je realistické
  2. Nalézt způsob, jak měřit pokrok v dosahování vybraných cílů
  3. Soustřeďovat se stále na to, co děláme, a snažit se o stále jemnější rozlišování úkolů, z nichž se daná aktivita skládá
  4. Vyvinout si dovednosti nutné k využití příležitostí, které máme k dispozici
  5. Stále posouvat hranice, pokud nás daná aktivita začne nudit


Paradox práce


V práci se lidé vyrovnávají s náročnými úkoly a uplatňují své dovednosti a v důsledku toho se cítí šťastnější, silnější tvořivější a spokojenější. Ve volném čase mají pocit, že toho nemají moc na práci a že jejich dovednosti nejsou využity, a proto mají sklon cítit se smutnější, slabší, otupělejší a nespokojenější. Přesto by rádi pracovali méně a měli více volna.

3 hlavní důvody nespokojenosti se zaměstnáním:


Plýtvání volným časem


Ve srovnání s prací je volný čas nestrukturovaný a musíme vynaložit mnohem větší úsilí, abychom mu dodali tvar a udělali z něj něco, co by nám přinášelo radost. Koníčky, které vyžadují dovednost, zvyky, jež mají své cíle a svá omezení, osobní zájmy a zejména vnitřní disciplína – takové věcí pomáhají přetvořit volný čas v to, čím by měl být – v šanci pro reakci, jež doslova znamená „znovuvytvoření“. 


Zážitek flow založený na využití dovedností vede k růstu. Pasivní zábava nevede nikam.

„Budoucnost bude náležet nejen vzdělanému člověku, ale i člověku, který je vzdělaný v tom, jak moudře využívat svůj volný čas.“


Jak se vyrovnat se stresem


Zachovejme rovnováhu tak, že dočasně potlačíme své pocity vzteku a strachu. Budeme problém analyzovat logicky a znovu si uspořádáme své priority. Poté si znovu definujme problém, aby se nám snáze řešil. Pevně si stůjme za tím, čemu věříme, a nenechme se zastrašit protivníky. Mějme odvahu čili ctnost.


„Dobré vlastnosti ve zdaru jsou žádoucí, ale dobré vlastnosti v nepřízni osudu jsou hodny obdivu.“


Proč některým lidem dodává stres sílu? 

Ti, kdo vědí, jak transformovat beznadějnou situaci do nové aktivity vedoucí k zážitku flow, kterou dokážou ovládat, budou schopni radovat se ze života a vyjdou z těžké životní zkoušky silnější. 


3 kroky, jež taková transformace zahrnuje:

  1. Sebejistota bez sebestřednosti 

Přesvědčení, že osud je v našich rukou. Nebýt soustředěný na sebe, naše energie by se neměla zaměřovat k vyniknutí nad okolím, ale spíše k nalezení způsobu, jak v daném prostředí fungovat harmonicky. Dostat se na tuhle úroveň sebejistoty znamená především důvěřovat sobě, svému okolí a svému místu v něm.

  1. Soustředění pozornosti na svět

Lidé, kteří dovedou transformovat stres do podnětů přinášejících radost, tráví velmi málo času přemýšlením o sobě. Otevřený postoj jedinci umožňuje zůstat objektivní, uvědomovat si více možností, cítit se částí okolního světa.

  1. Objev nových řešení 

Existují v podstatě dva způsoby, jak se vyrovnat se situací, která vede k psychické entropii.

  1. Zaměříme pozornost na překážky, jež nám brání v dosažení našich cílů, odstraníme je z cesty, a tím obnovíme harmonii ve svém vědomí.
  2. Zaměříme se na situaci jako celek včetně vlastního já a zjistíme, zda by pro nás nebyly přiměřenější jiné cíle, a tedy i jiná řešení.

Téměř každá situace, s níž se v životě setkáváme, v sobě skrývá možnosti růstu.

ATP


Mým ATP z této knihy je zaměření se na vlastní prožitky stavu flow a porozumění jim. Zároveň si budu dávat větší pozor za stanovování cílů, abych se co nejčastěji do stavu flow dostával. Často se mi stávalo, že jsem měl cíle příliš vysoké, nebo naopak nízké. Najít objektivní balanc totiž není úplně nejjednodušší. Budu nadále pracovat se stresem, který mne občas velmi limituje a pokusím se ho převést do nových aktivit vedoucích k zážitku flow.


Knihu jsem si nevybral v úplně nevhodnější chvíli, postupem čtení jsem si uvědomil, že mi stav flow nepřináší. Vybral jsem si ji ve špatném období, nemám totiž s tím dostat se do stavu flow momentální problém. Tudíž pro mne nemá momentálně takový smysl. V budoucnu se k ní určitě ještě vrátím, abych ji plně pochopil. 


Komu bych knihu doporučil ?


Knihu bych doporučil zkušeným čtenářům, protože není úplně nejčtivější. Já sám jsem s ní měl občas problémy. Zároveň bych ji doporučil všem kdo mají se stavem flow potíže a moc mu nerozumí. Tato kniha jim stav vysvětlí velice dopodrobna.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: