"Využijte přirozený rytmus svého těla pro zdraví, výkon a zhubnutí." Tak přesně tohle se píše na titulní straně knihy o jednom z nejvýznamnějších procesů v lidském těle. Kdybych si měla knížku koupit jen na základě toho nadpisu, asi ji v knihkupectví nechám.
Knížkou jsem chtěla navázat na minulé léto, kdy jsem četla knihu "Proč spíme?" a dozvědět se přeci jenom trochu víc o tom, jak moje tělo funguje. Protože ono momentálně moc nefunguje.
Můj peak, kdy jsem se cítila fyzicky nejlépe, byl na střední škole. Tam jsem hodně spala, každý den vstávala ve stejnou dobu, jedla..nějak lépe a celkově jsem měla pocit, že mám energii. Bude mi ale tohle stačit ke zlepšení mého fyzického zdraví? Na to doufám přijdu s panem Pandou.
Z knihy si odnáším další důležitý slogan "Zdraví je rytmus a synchronizace. Ale záleží na tom, jaký ten rytmus je." Musím uznat, že nastavit si tělu užitečný režim během různých dovolených a grilovaček pro mě nebylo snadné. Naprosto otevřeně tedy přiznávám, že naplno začnu až od pondělí.
Cirkadiánní kód jsou naše vnitřní hodiny, podle kterých se řídí celé naše tělo. Prosím, nechtějte po mně v eseji víc. Mou dráhu malého chemika a biologa jsem už dávno zavrhla. Nicméně je důležité vědět právě tohle a taky to, že každý náš orgán v těle má navíc svoje vlastní hodiny. Na radu pana Pandy si představte orchestr, který hraje 3 hlavní rytmy, které jsou navzájem dokonale propojené.
1.Spánek (a tady jsem byla chytrá, jelikož jsem knížku o spánku už četla!)
Jestli jste ranní ptáče nebo noční sova neovlivňuje nic jiného, než váš věk. A pokud to cítíte jinak, prosím, zkontrolujte svoje vnitřní hodiny.
Jako malé děti chodíme spát jakmile se setmí a vstáváme jakmile vyjde slunce, teenageři chodí spát později a vstávají později a ve věku kolem 30 let se opět vracíme k brzkému vstávání. Celkový spánkový systém se postupně tlumí.
2.Jídlo
Další části orchestru je jídlo. Tak jako východ a západ slunce ovlivňují spánkovou část orchestru, první sousto snídaně ovlivňuje hodiny našich orgánů. Většinou se stává, že člověk má hlad ve stejnou dobu, bez ohledu na to, co jste včera snědli. Naše "centrum hladu" je totiž zvyklé, že teď se snídá, takže teď máme mít hlad. Ještě než si dáte první sousto, Vaše tělo připravuje všechny orgány zažívací soustavy. K velkému posunu a rozhození trávící soustavy dochází při cestování mezi různými časovými pásmy a nedodržování stravovacího rytmu. Ideální stav je najíst se naposledy 3 hodiny před tím, než půjdete spát, aby se v noci "prospal" i Váš žaludek a další orgány. Nejdůležitější částí vašeho těla, jsou játra, tak se o ně hezky starejte.
3.Pohyb (jujky)
Celý náš metabolismus a fyziologie jsou vyvinuté na to, abychom se hýbaly. Tady začíná velký problém se sedavými zaměstnáními, školou a tak dále. Většina svalů se aktivuje během fyzické činnosti a některé z nich mohou mít dopad právě na cirkadiánní rytmus. Intenzivní fyzická činnost zlepšuje rychlost usínání, při pravidelné fyzické činnosti se zlepšuje kvalita spánku a s lepší kvalitou spánku dichází i k lepšímu načasování cirkadiánního kódu.
Funkčnost Vašeho cirkadiánního kódu si můžete ověřit například při jet lagu nebo při posunech času, jak rychle se vaše tělo vyrovná se změnou?
Krátkodobé narušení cirkadiánního kódu, tedy 1-7 dní (pouze) může způsobovat pocity ospalosti, poruchy soustředění, nadýmání nebo náchylnost k infekcím (a tady mi došlo, proč mám časté záněty nosohltanu a většinu po tom, co málo spím).
Při narušeném cirkadiánním rytmu déle, tedy týdny až roky v kombinaci se špatným stravováním nebo genetickou predispozicí může docházet k onemocněním zažívacího traktu, imunitním chorobám, metabolickým, poruchám nálad nebo neurodegenerativním onemocněním. Takže dost, stačilo.
Jak tedy zařadím svoje nové poznatky do běžného života?
In the end of the day jsem toho tolik nezměnila, ale začala jsem hodně věcí dělat vědomě a cíleně. Chtěla jsem se naučit něco o sobě a o tom, jak dokážu vnímat moje tělo. Uvidíme, jak se všechno změní s akademickým rokem nebo třeba změnou ročního období.