Obsah
Vnější motivace
Vnitřní motivace
Znaky vnitřní motivace
Vnitřní motivace je nezbytná jak pro pracovní život, tak pro ten osobní. Aby byl člověk výkonný musí mít nastavenou vizi a k ní dílčí SMART cíle. Tuto vizi lze měnit. Já sama mám nastavenou osobní vizi, která mě motivuje a snažím se plnit akční kroky směřující k ní. Když stojím na rozcestí - vždy se snažím si uvědomit, zda je to v korespondenci s touto vizí či nikoliv a dle toho následně postupovat. Více informací, o tom jak si takovou vizi sestavit uvádí například kniha Konec Prokrastinace.
V rámci sebemotivace se snažím dodržovat všechny tyto aspekty. Neustále se stavět výzvám čelem, ať už je to v podobě projektů či absolvováním nových kurzů a workshopů v oblasti trenérství. Snažím se do svého života implementovat i změny životního stylu, nové tréninkové metody a přístupy, různé výživové styly tak, aby můj život nebyl stereotypní (v mém případě mi tyto výsledky vyšly i na Predictive indexu).
Jednou za měsíc si taktéž kreslím na whiteboard myšlenkovou mapu, na kterou si zaznačím oblasti, ve kterých se chci rozvíjet a nadále tyto myšlenky rozvíjím směrem, kterým se chci ubírat. Dle toho si pak nastavím akční kroky (cíle, milníky), které se postupně snažím splnit. Vždy se u nich snažím uvědomit, které pro mě mají větší prioritu, ať už z hlediska důležitosti či urgentnosti. Stále se snažím zůstávat pozitivní a nelámat si z věcí hlavu, vždycky jdou totiž nějak vyřešit. S čím, ale ještě bojuji je nestěžování si. Přiznám se, že jsem člověk, který si stěžuje často a jsem si vědoma toho, že to do jisté míry ovlivňuje i pak mé myšlení, proto se snažím s tímto bojovat, nestěžovat si na věci tak často, ale přijmout skutečnosti, tak jak jsou.
“Když se ti něco nelíbí, tak to změň. Když nemůžeš změnit to, co se ti nelíbí, změň svůj postoj. Nestěžuj si.”
“Naše myšlenky utvářejí náš život a naše slova odkazují k tomu, na co myslíme.”
- W. Bowen
Alespoň 1 radost
Pohybová aktivita
Alespoň jedno partnerské pohlazení
Veškeré tyto “nutnosti” je vhodné na denní bázi splňovat, jelikož se nám díky nim vyplavují hormony, které přispívají k naši psychické spokojenosti viz. esej na knihu Lídři jedí poslední. Já veškeré tyto tři nutnosti dodržuji. Díky mému pozitivnímu přístupu si alespoň jednu radost za den najdu, každý den se snažím dodržovat i fyzickou aktivitu (2-3x týdně náročnější fyzickou aktivitu a na denní bázi namísto tramvaje chodím pěšky nebo na místo výtahu volím schody apod.) A partnerské pohlazení se též snažím na denní bázi dodržovat, pro člověka je však důležitý jakýkoliv fyzický kontakt (hormony oxytocinu nám vyplavuje i pouhé podání ruky nebo objetí.
ZV by měla být ideálně popisná, nikoliv hodnotící. Měli bychom jít tzv. “po míči a ne po hráči.”
Jak předávat ZV?
Tiimi splňuje všechny 3 podmínky pro posílení pracovní motivace. Není divu, že je komunita složena z velmi pracovně výkonných lidí, kteří se vyznačují právě touhou pracovat na sobě a Tiimi jim dává pro tento růst dostatečný prostor. Vše je taktéž založeno na samostatnosti každého člena komunity, můžeme si zvolit co i jak to budeme provádět. Důležitý je z hlediska motivace i pocit sounáležitosti, který Tiimi též nabízí. Každá naše myšlenka, inovace i práce je brána jako důležitá.
“Rozhodli jsme se nerozhodovat, což je vlastně taky rozhodnutí. Člověk, který ví, co chce, má jasné priority - a ty stojí na ujasněných hodnotách. O tom, jací opravdu jsme, nerozhodují naše příležitosti, ale naše volby.”
“Lidská osobnost je neúplná, dokud nezačne přebírat zodpovědnost a starost o někoho jiného.”
Chyby jsou hlavním motivátorem pro podnikající chyby a Tiimi je ideální prostor na to, chyby dělat. Následně na ně reflektovat a poučit se z nich. Neexistuje lepší místo na dělání chyb.
“Chyby jsou důkazem toho, že se o něco snažíš.”
DRUHY CHYB
Faktické
Vztahové
Duchovní
Jak tomu předejít?
Z neznalosti
Jak tomu předejít?
Z nedbalosti
““Být na volno” obsahuje v rovnocenné míře svobodu a zodpovědnost...Trvale udržitelná je verze optimum. Jdete do podnikání s razancí, ale necháváte si čas na sebe.”
Často je postihují pocity nejistoty, strachu, pesimismu až ztráty zájmu. Pro překonání takových nelibých pocitů může posloužit model ABCDE.
A - Jaké nepříznivé okolnosti zažívám?
B - Jaké přesvědčení/předsudky v sobě mám?
C - Jaké to má důsledky?
D - Debata/diskuze se sebou samým
E - Co se stane, když to změním?
Dle testu předpokladů k práci na volné noze jsem získala 25 bodů a mám velmi dobré předpoklady pro práci na volné noze. Pro toto hodnocení je zejména typické: dobré rozhodování, využívání příležitostí, cílevědomost, hledání východisek a realizace plánů, učení se z chyb a velmi aktivní životní styl.
S tímto hodnocením naprosto koresponduji, v knize též uvádí, aby si člověk dával pozor na přemíru aktivity v životě. Člověk, který je zaměřený takto na výkon je ve většině posedlý vytěžit ze všeho a především ze sebe maximum, které však není dlouhodobě udržitelné. Ideální je pro podnikání nalezení jakéhosi optima. Tedy užívání si jak volného času tak i vytěžení ze sebe co největšího potenciálu.
Nejdůležitější poznatky, které si z knihy odnáším: