Ticho: Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 18.09.2024

Ticho: Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit   Susan Cain

Knihu jsem si vybrala, protože jsem chtěla více porozumět rysům a chování introverta a lépe tak pochopit sama sebe - jak mohu s těmito rysy pracovat a zlepšit svoje sociální dovednosti.

Nejdřív musím pochopit pak mohu měnit.



Introvert x Extrovert

Tyto 2 typy osobnosti vymezil psycholog Carl Jung a rozdělil je dle toho, jak získávájí a vynakládají s energií.

Introvert - upřednostňuje klidné prostředí, nejvíc produktivní je osamotě a velkým společenským akcím se spíše vyhýbá.

Extrovert - získává svou energii z vnějšího okolí, jedná a rozhoduje se rychle, je proaktivní v týmové práci, narozdíl od introverta vyhledává společenské akce a nové zážitky. Aneb jeho kapacita na přijímání podnětů je vyšší.

Každý má své výhody a nevýhody a vyniká v jiném typu práce. Rozhodně je dobré, když jsou součástí týmu oba typy osobností. Extrovert může zazářit při zapeklitých situacích, kdy se tým potřebuje rychle rozhodovat anebo zažehnout pracovní proaktivitu týmu. Zatímco introverti jsou nejvíc kreativní, když mohou pracovat sami a skvěle naslouchají.


Jaké je úskalí, když extrovertní lídr vede tým introvertů?

Groupthinking - toto je efekt, kdy skupina následuje názor či postup většiny (nebo jedince).

Namísto kritického myšlení, se skupina raději přizspůsobí ,,hlasitější” možnosti, aby předešla konfliktu.

Nevzniká zde prostor pro kreativitu či dohledání potřebných informací.

Jak se vyhnout groupthinkingu?

Mít v týmu ,,ďáblova advokáta”. Někoho, kdo bude více kritický, a nebude se bát zpochybňovat naše rozhodnutí. Nebo použít černý klobouk z metody 7 klobouků.


Introverze x stydlivost

Je důležité odlišit tyto dva pojmy, protože se charakterově projevují jinak. Introvert preferuje klid a prostředí, která ho nepřehltí, zatímco stydlivost vychází ze strachu o odmítnutí či ztrapnění ve společnosti druhých.

Tip pro všechny - Pro produktivnější meetingy je nejlepší, když přijdou členové s napsanými nápady ještě před začátkem meetingu (aka to samé platí pro TSko - čím připravenější jsou jedinci tím víc nápadů a myšlenek může v TSku padat). Je to proto, že jedinec pracující sám v klidném prostředí je víc kreativnější než skupina (aneb když pracujete osamotě, neexistuje cenzurující hlas vnějška -jenom vy a nápady).

Dobrá metoda na generování nápadů, kterou můžete zkusit při TS je třeba Brainwriting - What is brainwriting? Methods, instructions, & templates | Mural - zde je zdroj (náš tým zkoušel Basic Brainwriting a mohu jen doporučit).


Teoretické okénko finished a co teď s informacemi, co vím?

Po přečtení knihy, více chápu, že mít potřebu strávit čas osamotě neznamená aroganci. Dříve jsem to nechápala a nerespektovala své potřeby, snažila jsem se spíše zmenšit své hranice a víc chodit na společenské akce, i když se mi zrovna nechtělo.

Rozhodně je však klíčové, abych začala více komunikovat svoje potřeby s druhýma než je odsuzovat a vnímat je jako špatné. Když dovolím sama sobě se víc respektovat, dovolím tím i druhým, aby mě respektovali.

Aktuálně hodně využívám prostory TAPU na práci, protože tam nikdo není, občas udělám nějakou práci doma či v knihovně. Rozhodně až začne být v TAPU rušněji chci více využívat klidné prostory pro práci. Jak poznám, že potřebuji eliminovat ruch při práci? Když se podívám do Togglu a zjistím, že už jednu práci dělám už 15 minut a ještě jsem ani nezačala - to bude můj signál změň místo.

Když budu na teambuildingu s Luotapou cítit, že potřebuji na čerstvý vzduch nebo chvíli sama (při společných aktivitách), řeknu, že se potřebuji vyvenčit, dát si pauzu.

Další co autorka zmínila, je že introverti se často bojí mluvit na veřejnosti. Toto tvrzení se mnou rezonuje. Zatím jsem se snažila překonat svůj strach tak, že jsem párkrát zašla do Tiimitalks (není to úplně veřejnost v pravém slova smyslu, ale je to nejmíň bolestivý krok vpřed) jako spolumoderátorka (i když jsem od jednoho natáčení, řekla, že už moderátorem být nechci, tak teď jsem zašla dobrovolně 2x za sebou). Rozhodně stále dělám chyby, ale víte co se říká - Trénink dělá mistry. Takže budu trénovat, dělat chyby a zlepšovat se :).




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

19.09.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

Kategorie: Učení

Body: 3

18.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

Sleduj nás na sociálních sítích: