Co asi dělá takový lídr?


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 18.09.2024

Lídři jedí poslední   Simon Sinek


Obsah

Aby byla v týmu dobrá spolupráce, důvěra a snadno se řešily problémy, je pro zaměstnance nutné, aby cítili pocit sounáležitosti (sdílené hodnoty a a hluboký pocit empatie).

Úsilí o vlastní prospěch může ublížit skupině, zatímco kolektivní práce ve prospěch skupiny může být na úkor jednotlivce. Člověk by měl však jak upřednostňovat sebe, tak skupinu. Obě tyto potřeby jsou ovlivněny hormony. “Endorfiny a dopamin, nás dostrkají tam, kam se potřebujeme dostat jako jednotlivci - abychom vytrvali”, jsou to tedy tzv. sobecké chemikálie. Na druhou stranu “serotonin a oxytocin, nás mají motivovat ke spolupráci a rozvíjet pocity důvěry a loajality”,jedná se tedy o chemikálie “nesobecké”. 

To vysvětluje chaos (rozepře), které mnohdy člověk sám v sobě má. Často se dostává do situací, kdy neví, zda upřednostnit skupinu či sám sebe. A kolikrát ho i tým dostává do situací, kdy člověk musí v zájmu něčeho většího, co ho přesahuje obětovat část svého osobního života. Do jaké míry je ale tato oběť optimální? 

 

Endorfiny 


Dopamin 


“Pokud si své cíle nezapíšete, nesplníte je.”


Naprosto s tímto tvrzením souhlasím, jsem člověk, který je hodně aktivní a mám hodně položek v task listu (naposledy se to pohybovalo okolo 50 položek, jedná se jak o dlouhodobé tasky, tak o 5minutovky). Kdybych si všechny tyto věci nezapsala, nejenom, že bych si je nepamatovala, ale ani by mě nemotivovalo je splnit. Baví mě si průběžně splněné úkoly odškrtávat, proto k tomu využívám Google Kalendář, kde je mám neustále na očích. 

V případě, že je potřeba některé prioritizovat naplánuji si je přímo ke konkrétnímu datumu, kde se mi zobrazí i s mým harmonogramem. V případě, že nespěchají nebo jsou dlouhodobé, nechávám je viset jako “nevyřízené” a příležitostně se jim věnuji. 


Serotonin


“Čím více se snažíme pomoci druhým uspět, tím větší máme hodnotu pro skupinu a tím více nás respektují. Čím více respektu a uznání dostáváme, tím vyšší je naše postavení ve skupině a tím více jsme motivováni pro ni i nadále pracovat.”


Oxytocin



KORTIZOL

- odpovědný za stres a úzkost

- upozorňuje nás na nebezpečí

- zvyšuje agresivitu

- kortizol nám vypíná méně důležité funkce jako je trávení a imunitní systém


V případě, že se dlouhodobě vystavujeme stresu, může to mít negativní dopad i na náš imunitní a trávicí systém, to vysvětluje několik životních situací, kterými jsem si prošla.

Před maturitní zkouškou jsem díky zvýšené míře stresu přestala mít hlad a pár dní nejedla - to mělo za následek problémy s mým trávicím traktem, které jsem pak musela řešit s doktorem. Kromě toho mám zkušenosti s vyšší negativitou a agresivitou, se kterou jsem bojovala v době, kdy jsem měla finanční potíže. 

Dlouhodobý stres má negativní vliv i na imunitní systém člověka, není divu, že je zvýšená míra depresí, cukrovky, apod. Stres často doprovází stravovací potíže, a ty doprovází zase postupný pokles naší imunity, je to zkrátka mnohem komplexnější než to vypadá. 


Lidé raději upřednostní prostředí, kde budou cítit bezpečí a budou mít pocit, že jsou součástí něčeho většího, co je přesahuje než aby pracovali na místě, kde mají více peněz. Proto je hodně lidí schopno našemu týmu obětovat veškerý svůj čas i přestože ziskovost našeho týmu není tak vysoká, aby to každého finančně uživilo. 


Podnikání

Je jinými slovy využívání zdrojů a věnování se činnostem, jejichž cílem je zvýšit svůj zisk při dodržování pravidel hry neboli zákony, nedokonalým souborem pokynů plného náhodných mezer. 


* Point do Marketingu:

“bez ohledu na to, jak skvělá jsou sociální média, nejsou tak efektivní pro budování silných vazeb důvěry jako skutečný lidský kontakt”


Během skutečné interakce rozvíjíme důvěru a cítíme k ostatním sympatie, diskutujeme nápady a posunujeme věci dopředu. Lidé pracující převážně z domu se pak necítí být součástí týmu tak silně jako ti, kteří jsou přítomni fyzicky každý den. 

Proto se často u nás v týmu diskutovala i optimální docházka Weamu, není to pouze o výkonnosti, ale i o tom cítit se být součástí týmu a tvořit silnější vazby. 



DUNBEROVO PRAVIDLO 150


Dle Dunbera by ve firmě/projektu/organizaci nemělo být více než 150 lidí. LIdé totiž z psychologického hlediska nejsou schopni udržet více než 150 blízkých vztahů. Dle něj je to taktéž adekvátní počet osob tak, aby se člověk necítil trapně.


“Není-li podporována zdravá firemní kultura, podnikání začne být čistě o konkurenci.” 


“Úkolem role vůdce je převzít odpovědnost za úspěch každého člena posádky. Předat jim pravomoc a odpovědnost za postup mise. Lídři sdílejí, to co vědí, žádají informované osoby o pomoc při plnění svých povinností a iniciativně v rámci svých sítí vytvářejí nové vztahy.”



Závěr

Nejdůležitější myšlenky z této knihy jsou:




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

29.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

29.12.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: