Chudý/Bohatý


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.12.2022

Bohatý táta chudý táta   Robert. T. Kyosaki, Saharon L. Lechter

Podle autora existuje rozdíl v mentálním programování chudých a bohatých lidí. Ti chudí zastávají názor, že láska k penězům je zdrojem veškerého zla. Naopak bohatí lidé si myslí, že nedostatek peněz je zdrojem všeho zla.

Ve skutečnosti jsou peníze spíše iluze, která pohání naší motivaci, ve většině případů kvůli strachu. Chudí / střední třída se bojí, že nebudou mít na zaplacení svých účtů a tak pracují pro peníze v zaměstnání. Bohatí se zase bojí, že o všechno přijdou a tak hromadí ještě více peněz.


Hlavní myšlenkou knihy je:


“Bohatí nepracují pro peníze, ale nechávají peníze, aby pracovaly pro ně.”


Robertův biologický otec je označován za chudého i přes to, že byl velice inteligentní, vzdělaný a měl poměrně vysoký plat. Byl to socialista, který k penězům měl negativní vztah, proto Roberta ponoukal k tomu, aby se věnoval studiu ve škole a našel si dobře placené zaměstnání.

Robert měl nejlepšího kamaráda Mikea, který měl velice bohatého otce. Jelikož měli blízký vztah, stal se Robertovi mentorem. Bohatý táta neudělal ani střední školu a přesto se stal nejbohatším mužem na Havaji a své rodině zanechal velké bohatství. Robertovi radil, aby místo získávání titulů raději rozvíjel svou finanční gramotnost a tak se stal i Robert úspěšným.


Obecně platí, že se děti o funkci peněz dozvídají zejména od své rodiny, jelikož ve škole taková možnost zatím neexistuje. Z toho důvodu dítě přebírá mentální model svých rodičů a vytváří si tak ve většině případů pokřivený postoj k penězům. Vytváří se tak psychologické programování chudého člověka, jehož cílem je pracovat pro peníze ze strachu z neznáma. Být bez peněz je dočasné, ale být chudý je věčné.

Hlavní rozdíl mezi bohatými a chudými je to, že bohatí investují do aktiv, které přivádí další finanční zdroje do jejich peněženek. Je to riskantní přístup, ale chybami se člověk učí. Robert tvrdí, že i přes prvotní neúspěch v investicích je takový člověk stále napřed před střední třídou, která raději peníze utratí za pasivum, které hned začne ztrácet na hodnotě. I špatná investice je přínosná, jelikož nám přináší cennou zkušenost. Tímto způsobem se dá investovat do vlastního vzdělání v okruhu finanční gramotnosti.


Důležité je také si uvědomit, že finanční gramotnost vytváří výhodu v rámci daní. Bohatí lidé daně neplatí, protože ví, jak si to mají zařídit.

Dobrým začátkem je začít si dávat peníze stranou a až se vytvoří dostatečně velká rezerva, peníze investovat do smysluplných aktiv. Recese je pro investice ideální čas. V reálném světě je potřeba kuráž a průbojnost, ne vysvědčení se samými dobrými známkami.





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

30.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

29.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

29.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: