Cesta k vítězství


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.03.2022

Cesta k vítězství   Pat Riley

Autor knihy Patrick James Riley je bývalým úspěšným basketbalistou NBA a zároveň jedním z nejlepších koučů vůbec, co se sportu týče. Jakou koučovi se mu několikrát podařilo vyhrát šampionát NBA.

 

Každý tým si prochází cestou úspěchu a neúspěchu. Tato cesta je popsána ve dvanácti kapitolách, které jednotlivě popisují určité fáze týmu.

 

Prvotní vzestup

Tato fáze nastává tehdy, když jednotliví členové týmu začnou upřednostňovat tým a jeho výkonnost nad vlastními osobními zájmy. Všichni členové musí začít jednat ve prospěch týmu. Musí zde panovat důvěra mezi členy a osobní uvědomění každého člena. Každý musí pochopit, že tým dosáhne úspěchu jen tehdy, pokud bude fungovat jako celek. Žádný jednotlivec sám nedokáže vyhrát šampionát, to jde pouze týmově. Prvotní vzestup u nás v TA jsem zaregistroval na projektu trička a svařáku.

 

Chorobná ztráta soudnosti

Ztráta soudnosti nastává tehdy, když tým přestává být schopný spolu spolupracovat. To je zapříčiněno tím, že se tým rozdělí na určité skupinky, které podporují vzájemnou nevraživost. Zde se jednotliví členové týmu opět vrací sami k sobě. Když se shodneme na tom, že projekt trička byl úspěšný, tak následně se náš tým rozdělil do skupinek. Když se nad tím zamyslím, tak určité skupinky a lidé mezi sebou byli nevraživí. Jeden stále druhému něco vyčítal, ale vlastně jsme neuměli měřit výkonnost týmu, abychom mohli porovnávat členy a zlepšovat se. Rozdělení na skupinky nám zůstalo během celého studia. Dokázali jsme se sjednotit na určité úkoly a projekty, ovšem pak jsme pracovali opět jednotně.

 

Základní úmluva

Tato fáze má pomoci nastolit řád po určitém rozpadu týmu v předchozí částí. V této fázi se nastavují určité hodnoty, mise, vize, pravidla, kodex a tak podobně. Tyto aktivity pomáhají znovu spojit tým. Základní úmluva spojuje účastníky a pomáhá jim k vlastní zodpovědnosti. Tuto fázi jsme v týmu také měli, rozhodli jsme se spolu trávit více času, tvořili jsme společnou vizi a hodnoty. Jedná se o nekonečný proces, na kterém se musí stále pracovat.

 

Pohroma

Tato fáze se mi pojí s nastavením mysli. Pokud má celý tým nastaveno v mysli, že tento problém nejde vyřešit a že to tým nezvládne, tak to tak dopadne. Pokud naopak tým bude mít mysl otevřenou a pozitivně naladěnou s tím, že se daný problém podaří vyřešit a úspěšně překonat, stane se tak o dost s větší pravděpodobností. A to je rozdíl jen v nastavení mysli. Tým si musí uvědomit, že selhání přijde dříve nebo později. Pro eliminace těchto selhání se používají například matice rizik, které sledují určitá rizika, která mohou v týmu nastat. Tým musí sledovat a vyhodnocovat aktuální situaci. Pohroma se musí přijmout a následně se z ní musí člověk poučit.

 

Zarážka

Přecenění nebo podcenění konkurenta vede k porážce z důvodu neznalosti nepřítele, to je stejně špatně jako neznalost sama sebe.“

Příkladem z praxe by mohlo být to, že já neznám své konkurenty co se týče úklidových firem. Nevím, jaké používají inovace, jak přesně kontrolují úklidy, jaké dávají odměny za práci atd. Zde bych mohl svoji konkurenci přecenit i podcenit, jelikož nejsem na konkurenci připraven. Tou zarážkou a tím nepřítelem jsem sobě tedy já sám. Pokud zarážku objevíme, je to dobře, protože už víme, na čem můžeme zapracovat a co můžeme zlepšit.

 

Průlom

V této fázi si jedinci uvědomí, že to hlavní, co jim brání v růstu, jsou jejich předsudky. Tým dojde k průlomu tehdy, když si prožije určitou výzvu, která je nutí si sáhnout na dno.

 

Sebeuspokojení

Pokud vyhrajete například jako Mercedes 7x za sebou v řadě Formuli 1, zvyšuje se pravděpodobnost, že příští rok již nevyhrajete. Právě kvůli sebeuspokojení. Budete si myslet, že jste nejlepší, že vám všechno vychází. Ale přitom vám na záda dýchá konkurence, která pracuje a trénuje více, než vy. Jelikož vy už jste dosáhli svého sebeuspokojení. Důležité je si uvědomit, že vždycky existuje někdo, kdo nás bude chtít porazit.

 

Mistrovství

Mistrovství se mi pojí s knihou Houževnatost. Tato fáze je o silné morálce a opravdové houževnatosti. Mistrovství stojí na každodenním zlepšování. Toto mi přijde jako velmi těžká fáze. Například já jsem si několikrát již stanovil cíle, které chci dělat a v čem se chci zlepšovat, ovšem po nějaké době s těmito cíli přestanu. S tím mám neskutečný problém.

 

Zvýšení sázky

Pokud dosáhneme určitého cíle, může se projevit pokles výkonu. Pokud vyhrajeme šampionát, musíme zvýšit na příští rok sázky, tím je myšleno, že naším cíle bude vyhrát 3x v řadě šampionát. Člověk si musí stále přidávat další cíle, jinak by se zastavil na jednom místě.

 

Rozbití jádra

Tato fáze podle mě nastala již u nás v družstvu a s blížícím se koncem studia se tato fáze prohlubuje a zvyšuje se její intenzita. Rozpadu by se nemělo bránit. Další úspěch zde již nenastane, musíme se posunout dále. Všechno jednou končí. Po rozbití jádra nezbývá nic jiného, než se posunout dál.

 

Jde se dál

Člověk se musí prostě posunout, musí hledat nové příležitosti, nové cíle, nové sny. Například po ukončení studia v TA se musím zamyslet, co budu dělat dále. Budu pracovat v nějaké firmě? Budu podnikat? V čem budu podnikat? Chci jít studovat magistra? Chci jet do zahraničí? To je na tom to tajemné a vzrušující. Nikdo neví, jak to vlastně dopadne.

 

Co si odnáším do praxe?

Pochopil jsem, že jsem reálně zažil během svého života a během studia TA všechny fáze. Nedokázal jsem je ovšem pojmenovat. Tuto knihu a především tuto esej budu používat v budoucnu. Občas do ní nahlédnu, abych si připomněl v jaké jsem momentálně fázi a co potřebuji zlepšit.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: