Bohatý táta, chudý táta
Stručný popis
V knize Bohatý táta, chudý táta vypráví Robert Kiyosaki svůj vlastní příběh, který začíná v padesátých letech minulého století. Pojednává o jeho „dvou otcích“ – chudém, vzdělaném otci, který přes svůj vysoký příjem neovládá finanční gramotnost a dle Kiyosakiho slov finančně zápasí. Na druhé straně stojí bohatý otec, který na rozdíl od prvního porozuměl síle peněz a využívá je ve svůj prospěch.
Základní myšlenky
Sám autor rozdělil knihu do 5 „lekcí“.
Jedna z nich zní: „Bohatí nepracují pro peníze. Nechávají peníze, aby pracovaly pro ně.“
Další pojednává o finanční gramotnosti (aktiva a pasiva), třetí tvrdí, že bohatí neplatí daně. Podle čtvrté bohatí peníze vytvářejí a poslední lekce říká: „Pracuj, aby ses učil. Nepracuj pro peníze.“
Aktiva a pasiva
„Aktiva peníze do mé kaspy vkládají, zatímco pasiva je z kapsy vytahují.“
Pohled na aktiva a pasiva se však za uplynulá léta globálně změnil – jako příklad pasiva uvádí Kiyosaki rodinný dům. V dnešní době je však nemovitost velmi dobrou investicí.
Pracuj, aby ses učil
Asi nejsmysluplnější fáze celé knihy. Především pro mladého člověka je výhodnější přijmout práci, která mu pomůže v jeho osobním a kariérním rozvoji než-li tu, která mu sice v daný moment poskytne vyšší příjem, ale s největší pravděpodobností se z oné částky nehne a bude stagnovat.
Vzdělání
Oba otcové kladli důraz na vzdělání, každý ho však chápal odlišně. Chudý táta dbal na akademické vzdělání, titul, chtěl ze svého syna spokojeného a výkonného zaměstnance. Bohatý táta se zaměřoval na vzdělání ve finanční gramotnosti a porozumění penězům.
Můj dojem z knihy
Od čtení knihy mě odrazoval už jen samotný název. Neustálý důraz na slova „bohatý“ a „chudý“ mi nebyla příjemná, neustále se opakovala, nejspíš se snahou zdůraznit jejich postavení. Obecná myšlenka knihy je dobrá. Kdybych jí ale četla v době, kdy vyšla, tak věřím, že z ní mám mnohem větší přínos. Věřím, že mé 15 leté já by z knihy také načerpalo pár užitečných informací. Aktuálně mi však kniha nepřinesla nic nového či obohacujícího. V dnešní době internetu, globalizace a celkově odlišnému nastavení společnosti mi přijde, sdělení této knihy je již jakýmsi základem povědomí každého středně vzdělaného člověka. (Přeci jen, konkurence, podnikatelské prostředí i život jako takový je v roce 2020 kdekoliv na zemi značně odlišný od poloviny 20. století na Hawai) Rozumím tomu, proč byla v moment svého vydání bestsellerem. Pravděpodobně střední a chudé třídě (které Kiyosaki celkem haní) přinesla jakousi vidinu lepší finanční situace a přesně to, co si člověk představí pod „tím zlatým pravidlem úspěchu“, který dnes slibují „finanční guru“.