Bohatý táta, chudý táta


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.10.2020

Bohatý táta, chudý táta   Robert T. Kiyosaki

Bohatý táta, chudý táta


Stručný popis

V knize Bohatý táta, chudý táta vypráví Robert Kiyosaki svůj vlastní příběh, který začíná v padesátých letech minulého století. Pojednává o jeho „dvou otcích“ – chudém, vzdělaném otci, který přes svůj vysoký příjem neovládá finanční gramotnost a dle Kiyosakiho slov finančně zápasí. Na druhé straně stojí bohatý otec, který na rozdíl od prvního porozuměl síle peněz a využívá je ve svůj prospěch.


Základní myšlenky

Sám autor rozdělil knihu do 5 „lekcí“.

Jedna z nich zní: „Bohatí nepracují pro peníze. Nechávají peníze, aby pracovaly pro ně.“

Další pojednává o finanční gramotnosti (aktiva a pasiva), třetí tvrdí, že bohatí neplatí daně. Podle čtvrté bohatí peníze vytvářejí a poslední lekce říká: „Pracuj, aby ses učil. Nepracuj pro peníze.“


Aktiva a pasiva

„Aktiva peníze do mé kaspy vkládají, zatímco pasiva je z kapsy vytahují.“

Pohled na aktiva a pasiva se však za uplynulá léta globálně změnil – jako příklad pasiva uvádí Kiyosaki rodinný dům. V dnešní době je však nemovitost velmi dobrou investicí.


Pracuj, aby ses učil

Asi nejsmysluplnější fáze celé knihy. Především pro mladého člověka je výhodnější přijmout práci, která mu pomůže v jeho osobním a kariérním rozvoji než-li tu, která mu sice v daný moment poskytne vyšší příjem, ale s největší pravděpodobností se z oné částky nehne a bude stagnovat.


Vzdělání

Oba otcové kladli důraz na vzdělání, každý ho však chápal odlišně. Chudý táta dbal na akademické vzdělání, titul, chtěl ze svého syna spokojeného a výkonného zaměstnance. Bohatý táta se zaměřoval na vzdělání ve finanční gramotnosti a porozumění penězům.


Můj dojem z knihy

Od čtení knihy mě odrazoval už jen samotný název. Neustálý důraz na slova „bohatý“ a „chudý“ mi nebyla příjemná, neustále se opakovala, nejspíš se snahou zdůraznit jejich postavení. Obecná myšlenka knihy je dobrá. Kdybych jí ale četla v době, kdy vyšla, tak věřím, že z ní mám mnohem větší přínos. Věřím, že mé 15 leté já by z knihy také načerpalo pár užitečných informací. Aktuálně mi však kniha nepřinesla nic nového či obohacujícího. V dnešní době internetu, globalizace a celkově odlišnému nastavení společnosti mi přijde, sdělení této knihy je již jakýmsi základem povědomí každého středně vzdělaného člověka. (Přeci jen, konkurence, podnikatelské prostředí i život jako takový je v roce 2020 kdekoliv na zemi značně odlišný od poloviny 20. století na Hawai)  Rozumím tomu, proč byla v moment svého vydání bestsellerem. Pravděpodobně střední a chudé třídě (které Kiyosaki celkem haní) přinesla jakousi vidinu lepší finanční situace a přesně to, co si člověk představí pod „tím zlatým pravidlem úspěchu“, který dnes slibují „finanční guru“.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (2):



Adam Šulc - 26.01.2021 - 19:07


Esej se mi moc hezky četla, obsahově je srozumitelná a věty na sebe logicky navazují, což je super. Je skvělé, že jsi knihu po přečtení zrekapitulovala a udělala si takovou menší reflexi. Šla jsi si do knihy pro konkrétní informace, které Tě posunou někam dále například v řešení nějakého problému? V eseji mi chybí právě reflexe na využité znalosti v praxi.

Fíla - 15.12.2020 - 11:40


Dobrý nástřel na to co mě čeká. Na knihu se chystám jako na další. Stručný, přesný a příjemný popis toho co od knihy očekávat.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: