Kniha otevře člověku oči nejen v oblasti finanční gramotnosti (inteligenci), ale současně v oblasti osobního růstu. Kontrast mezi Kiyosakiho otci upozorní na klíčové rozdíly a předá poučení v různých životních situacích.
Během čtení jsem si vedl poznámky a myšlenky, které bych vám rád předal jako inspiraci a motivaci si knihu přečíst. Doporučuji k tomu doplněk „Škola byznysu“…
Bohatí nepracují pro peníze, peníze pracují pro ně – V dnešní uspěchané společnosti často upadáme do krysího závodu, neboť se honíme za finančními prostředky místo toho, abychom pracovali chytře – peníze bychom měli zhodnocovat (investovat). Bohatý člověk nepracuje, on přemýšlí.
K zamyšlení:
„Naším nejmocnějším aktivem je naše mysl. Když se jí dostane náležité průpravy, dokáže vytvořit nesmírné bohatství.“
„Velké příležitosti nespatříte očima, spatříte je prostřednictvím své mysli.“
„Pracuj, aby ses učil – nepracuj pro peníze.“
„Pro vítěze je neúspěch inspirací.“
Proč finančně gramotní lidé nedokážou hodnotu svých aktiv násobně navýšit?
Jak začít…
1. Objevte v sobě mocnější sílu, než je realita – slova „chci“, „zvládnu to“; překonat překážky a být vytrvalý; být pánem svého času
2. Učiňte rozhodnutí každý den – nehledat výmluvy v čase, což je to nejcennější aktivum; buďme otevření učit se novým věcem; naslouchejme druhým; investujme do vlastní mysli;
3. Přátelé si vybírejte a držte se jich – důvěřujte vlastnímu úsudku a odolejte pokušení jít s davem
4. Osvojte si strategii – moudří kupují nepopulární aktiva (finanční inteligence); nabývejte informacemi
5. Síla sebekázně – učit se řízení peněžních toků, řízení lidí a řízení osobního času
6. Dobré rady – využijte služeb skutečně zkušených odborníků
7. Výnosnost – každou investici musíte mít propočtenou, že vynese více, než jste do ní vložili
8. K nákupu použijte svá aktiva – nepůjčujte si
9. Potřeba vzoru – najděte si jej, inspirujte se, probuďte touhu
10. Učte, a dostanete – nejdříve darujte, protože se vám to vrátí
Dopřejte si oddech a posuďte, co ve vašem životě funguje a nefunguje. Není totiž nic hodnotnějšího než sebereflexe. Hledejte a inspirujte se novými investičními podněty (knihy, podcasty, AI, články, okolí), jen tak získáte rozhled. Nalezněte si konkrétní vzor, který vám předá dávku inspirace a touhu udělat to, co už udělal on (neostýchejte se jej požádat o radu). Buďte houževnatí a disciplinovaní. Uvědomte si hodnotu svého času, a ještě jednou se zamyslete nad Paretovo principem. Nepolevujte ve své fyzické kondici, neboť bez sportu a odreagování strádá i psychická kondice. Sledujte trhy a srovnávejte, abyste koupili chytře a výhodně. Myslete ve velkém, na velké cíle. Poučte se ze své historie. A pamatujte, vždycky je lepší jednat, než nedělat nic.
KISS – „Keep It Simple“