Tato kniha přináší zajímavý pohled na tematiku peněz a bohatství. Autor tvrdí, že ztvárňujeme život podle svých myšlenek. Naše mysl tedy nesmí být líná se učit. Učit se finančnímu vzdělání, které nás nenaučí teorie ve škole, ale praxe.
Místo nemohu si to dovolit se ptejte, jak si to mohu dovolit?
V knize se setkáváme s 6 základními lekcemi.
Lekce 1 – bohatí nepracují pro peníze
Nejvíce se naučíme praktickými životními zkušenostmi. Uvést toto učení v život nám brání strach. Strach, který z nás dělá otroky peněz. Kvůli strachu si vybíráme bezpečnou hru – čekání na výplatu. Tento strach je ale způsobený hlavně nevědomostí. Nerozumíme financím, a tak jsme poháněni touhou po penězích a chamtivostí po materiálních věcech. Takové jednání nás vede k útesu, ze kterého se vrhneme dolů při ztrátě zaměstnání. Měli bychom studovat, jak peníze mohou pracovat pro nás a ne naopak.
Lekce 2 – proč vyučovat finanční gramotnosti
Finančně svobodní jsme tehdy, když jsou aktiva tak velká, že rostou sama od sebe. Abychom jednoduše rozuměli: aktiva peníze do mé kapsy vkládají, pasiva je vytahují. Většina lidí má ale problém, že utrácejí za pasiva, a přitom jejich aktiva jsou malá. Točí se v bludném kruhu. Místo toho, aby se vzdělávali a nakoupili poté aktiva, která jim budou přinášet peníze, tak si půjčují na zaplacení výdajů.
Jsme bohatí tak, kolik dnů jsme schopni přežít bez práce.
Lekce 3 – hleďte si svého
Lekce 3 nás upozorňuje, že pokud pracujeme pro určitou společnost, pracujeme celý život pro někoho jiného, ne pro sebe. Měli bychom místo toho budovat pevný základ aktiv, který nám přinese finanční svobodu (Akcie, obligace, investiční fondy, nemovitosti či dluhopisy.).
Tajemství bohatých: Jdou za odměnou, která je čeká na konci cesty.
Lekce 4 – historie daní a moc korporací
Kiyosaki zde mluví o výroku „berte bohatým a dávejte chudým“. Nejspíše dobře myšlený nápad se ale nakonec stejně obrátí proti chudým. Proč? Protože bohatí, kteří jsou inteligentní a bojují za sebe, tak neplatí na daních nic nebo minimum. Zatímco chudý člověk odvádí daně i z toho mála, co si vydělá.
Ideálně bychom měli přeměnit vydělané peníze ze společnosti ve které pracujeme na aktiva, díky kterým se staneme finančně nezávislými.
Lekce 5 – bohatí peníze vytvářejí
Co jsou peníze? Peníze jsou to, co se dohodneme, že jsou. Až to pochopíme, rychleji zbohatneme. Nejmocnějším aktivem je našel mysl. Pro to, abychom mohli peníze vytvářet potřebujeme dávku finanční inteligence. Proč? Protože najednou se nám otevřou nové možnosti a dokážeme přijít s řešeními, které finančně nevzdělaný člověk nevymyslí. Pak už nám stačí jen kuráž, rozhodnost, odvaha. Tyto vlastnosti rozhodují o naší budoucnosti více než známky ve škole, jelikož „odvážní uspějí spíš než inteligentní“.
Dle Kiyosakiho nám k finančnímu zabezpečení stačí jednoduchá matematika a selský rozum.
Lekce 6 – pracuj, aby ses učil
V běžných životech je obvykle zastáván model, který nám říká: tvrdě pracuj a hodně se uč. A hlavně se něco nauč pořádně, tedy vyber si svou specializaci. Autor ale zastává názor, že musíme vědět od každého trochu. „Můžeme být sebelepší spisovatelé, ale pokud neumíme prodávat, naše kniha se nikdy nestane nejprodávanější.“ Přesně proto vždy opustil po čase slibně nastartované kariéry a šel získávat nové dovednosti jinam. Věřil, že co se naučíme je důležitější, než kolik si vyděláme.
Kiyosakiho pravidla
· Zapamatujte si, jaké máte důvody pro to být bohatý.
· Nezapomínejte, že máte vždy možnost volby.
· Přátele si vybírejte opatrně.
· Zvládněte jedno pravidlo a teprve pak se naučte nové.
· Zaplaťte nejdřív sobě. A tím posilujte sebekázeň.
· Buďte indiánský dárce. Při investicích se ptejte, jak rychle si mi peníze vrátí? Co dostanu zadarmo?
· Aktiva kupují luxus. Díky aktivům si vyděláme na věci, o kterých sníme a obvykle si na ně musíme brát půjčky.
· Neztrácejte svoje hrdiny. Díky nim vypadají věci jednodušší a dodávají nám motivaci.
· Učte se a dostanete. Když něco chceš, musíš nejdřív něco dát. Vrátí se ti to mnohonásobně.
„Každé máme v sobě finančního génia.“