Black Swan


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 10.03.2024

Černá labuť   Nassim Nicholas Taleb

ÚVOD


Hlavním tématem knihy je analýza náhodných událostí, které mají významné dopady na společnost, ekonomiku a život jedinců. 

 

Tzv. „černé labutě“ si autor vysvětluje jako definici události v budoucnosti, která je neovlivnitelná a nepředpokládaná. Kniha nám přináší pohled do tohoto světa pod dozorem historie. Ponaučení z minulosti je totiž jeden z nejcennějších nástrojů pro osobní a kolektivní růst a lépe tak můžeme předcházet chybám, které se již v minulosti staly. 


Autor zde také vysvětluje, že standartní ekonomické modely a teorie často selhávají při popisu takových neočekávaných událostí, a jak se lze vyhnout těmto „černým labutím“. 


PROČ JSEM SI KNIHU VYBRALA?


Kromě časté filozofie, je v knize i velké množství psychologie. Obor, kterému prozatím stále rozumím pravděpodobně nejvíce. A proto jsem přemýšlela o knize, která by mou vědomost rozvíjela dál v rámci týmového podnikání. Díky networkingu v našem krásném TAPu jsem od staršího ročníku získala tip na knihu ČERNÁ LABUŤ. 

V momentě vypůjčení mi málem vypadly oči z ďůlku – 500 stran za 2 body? No, za mě je to velká škoda. Knihu hodnotím nejméně třemi body, ať už z hlediska přínosu teorie, tak i přínosu z reálného a praktického fungování ve světě. 


OBSAH


Jedním z hlavních témat knihy je kritika tradičních ekonomických teorií a modelů. Autor se zde snaží vysvětlit, že ve světě je spoustu náhodných událostí, které nemohou být plně pochopeny pomocí používání neustálých analýz. Proto jsme také v průběhu čtení stále vyzýváni k přehodnocení přístupu k riziku a je nám zdůrazňována důležitost odolnosti a schopnosti přizpůsobit se právě „černým labutím“ – neočekávaným událostem. 


Významnou část knihy tvoří příklady z historie, ekonomiky a společnosti, na kterých nám autor po celou dobu vysvětluje jevy a dopady černých labutí, jako jsou například – finanční krize, politické revoluce či technologické inovace, které měly významný dopad na světové dění. Měli bychom, jako lidstvo, být schopní se umět z těchto příkladu ponaučit a brát to jako „varování“ před slepým důvěřováním vědeckým a ekonomickým předpovědím. 


Dalším důležitým prvkem knihy je kapitola bet hedging, což je strategie, která zdůrazňuje důležitost přípravy na neznámé budoucí události. Při tomto tématu je zde často používaný pojem „antifragilita“. Tento pojem popisuje schopnost systému či organismu nejen odolávat vnějším tlakům a nejistotě, ale naopak se dokázat z těchto vlivů čerpat sílu a posilovat svou odolnost. Dalo by se to přirovnat asi k něčemu, co získává ze stresu, chaotických situací a náhodných vlivů pozitivní podněty. Klasický příklad antifragility je imunitní systém lidského těla. Když se setká s mikroorganismy, začne reagovat tvorbou protilátek a posiluje se v boji proti budoucím infekcím. 

Autor nám tak zdůrazňuje, že v tomto moderním světě, který je plný nejistoty a neočekávaných událostí, bychom měli hledat antifragilní přístup k rozhodování a plánování. Namísto toho, abychom se snažili eliminovat veškerá rizika, měli bychom se snažit vytvořit systémy a strategie, které získávají ze změn a náhod prospěch. To zahrnuje flexibilitu, adaptabilitu a otevřenost novým informacím a situacím. To také úzce souvisí se systémovým myšlením, které se zakládá na jakési odezvě toho, co uděláme. 


Z knihy mě velice zaujala část o ježkovi a lišce, která představuje rozdílnost adaptability na bajce od antického spisovatele Ezopa:


„Podle Ezopovy bajky zná ježek jen jedinou věc, zatímco liška jich zná mnoho“. 

 

Ježkem je ten, kdo se zaměří na jedinou, nepravděpodobnou a zásadní událost a podléhá klamu narativity, který lidi zaslepí natolik, že se fixují na jediný možný výstup a žádné další už si nedokážou představit. Vlivem klamu narativity ježkům i snadněji porozumíme.


ATP OKÉNKO 


Černou labuť vnímám jako výzvu pro přehodnocení našeho chápání světa a budoucnosti zároveň. Mnohdy se jedná jen o poznávání mentálních modelů druhých, abychom tak lépe porozuměli myšlenkám druhým a vyvarovali se tím nějakých špatných domněnek. 

Kniha mě přesvědčila o tom, že nepředvídatelnost a náhoda jsou neodmyslitelnou součástí lidské existence, a že úspěchem v tomto nejistém prostředí je odolnost a adaptabilita. Nechala jsem se také knihou inspirovat k novému způsobu myšlení, které je mimo zaběhlé vzorce a k přijímání nejistoty jako přirozené součásti lidského života. 


Celkový obsah knihy hraje skvěle do karet hodnotám Tiimi. Jedny z nich je například otevřenost, výstup z komfortní zóny a experiment. Otevřenost se váže jak k upřímnosti, tak i k býti otevřený novým způsobům nového myšlení a vnímání naší reality, což také aplikuji. 

Přenastavení mindsetu po příchodu na tento obor byla rapidní a velká změna. Ovlivnilo mě to jak v osobním, tak i pracovním životě. Někdy pozitivně, někdy negativně. 


Kniha mi přinesla spoustu nových pohledů do života a jeden z nich je pochopení nejistoty. Nemá cenu se rvát a bojovat se světem, naopak jít tomu naproti, i když ne vždy víme, jak to dopadne, ale i to je velkou součástí našich životů. Další důležitý aspekt je porozumění riziku investic. Tuto myšlenku budu aplikovat v rámci finančního rozhodování, abych snížila riziko a případně zvýšila přínos investiční strategie. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: