Proč jsem si knihu vybral?
Rozhodl jsem se si tuto knihu přečíst a znovu se vrátit k tomuto tématu na základě situace v našem týmu na konci roku, kdy jsme přestávali pracovat efektivně díky čemuž nastávala stagnace a následná frustrace celého týmu. V TAP je obecně Belbin a jeho týmové role hodně probírané téma, o kterém slyšel každý student TAP. Nevím, jak je tomu v ostatních týmech, nicméně v našem týmu jsme si společně Belbinův test dělali a vyhodnocovali několikrát, avšak nejsem si jistý, zdali bychom ho někdy reálně využili v praxi. Z toho důvodu doufám, že mi kniha odkryje něco nového, co by se dalo využít za účelem zlepšení situace v týmu, případně jak je potřeba ideálně jednat s jakou rolí.
Obsah
Kniha pojednává o týmových rolích a jejich rozdělení, vysvětluje nám, co dané role jsou, že jsou role, které jsou spíše extrovertní a některé spíše introvertní, avšak všechny jsou vyhovující pro práci v týmu. Každý z nás funguje jinak a jinak pracuje tudíž je nutné, znát nejen způsob fungování ostatních, ale i svůj – tedy uvědomit a přiznat si své slabé a silné stránky a způsob, jak vlastně funguje jako jednotlivec. Není to tak lehké, jak se zdá, jelikož každý chce přirozeně působit co nejlépe, zvlášť ve společnosti, a tak nebude hned odkrývat své slabiny, naopak bude chtít ukázat své silné stránky. Tento jev je ve společnosti zcela běžný a spočívá v tom, že přizpůsobujeme naše chování našemu okolí za účelem zapadnout/uspokojit očekávání.
Samotný Belbinův test složil autor pomocí vícero menších testů, které nám mají odkrýt naši roli. Nejprve používal CTA test (Critical Thinking Appraisal) a Catellův osobnostní dotazník (16PF) a později přidal i třetí test za účelem kompletní analýzy, a to PPQ (Personal Preference Questionnaire). Původně se považovalo osm rolí jako dostatek pro ideální rozložení v týmu, Belbin nám přidal ještě roli devátou. Nejsou dobré a špatné role, jen role.
Role
Inovátor
- Neortodoxní nápady a přístup k řešení problémů, velmi kreativní, zaměřuje se na problémy/zlepšení
- Slabé stránky = Pocit vlastnictví nápadů, či práce vytvořené kolektivně, zaměření na myšlenky oproti na praktické věci.
Vyhledávač zdrojů
- Nadšenec, vyhledává nové příležitosti a kontakty, velmi komunikativní, extrovert
- Slabé stránky = silný start nadšeni postupně opadá, moc optimistický
Koordinátor
- Vůdčí charakter, delegování úkolů, objasňování cílů, sebejistý a vyzrálý
- Slabé stránky = vyhýbání se práci, radši deleguje na ostatní, sklony k manipulaci
Usměrňovač
- Náročný, dynamický, odvážný, energický, vyhovuje mu práce pod tlakem
- Slabé stránky = Sklony k provokaci za účelem zvýšení efektivity, není empatický, sklony k frustraci, vztahovačný
Monitor vyhodnocovač
- Objektivní, pozorovatel, přesný úsudek, domýšlí věci do detailu
- Slabé stránky = Skeptický, chybí průbojnost, kritický, cynismus
Týmový pracovník
- Diplomatický, kooperativní, urovnává spory, mírný, naslouchá
- Slabé stránky = lehce ovlivnitelný, vyhýbá se stresovým situacím
Realizátor
- Tradiční, konzervativní, výkonný, přivádí nápady k životu, disciplína
- Slabé stránky = Bojí se, a tak zabraňuje změnám, konzervativní přístup
Kompletovač / Finišer
- Precizní, svědomitý, pátrá po chybách ostatních, dochvilnost v odevzdávání práce
- Slabé stránky = moc velký puntičkář, neochotnost delegovat, přehnaná úzkost
Specialista
- Unikátní dovednosti a vědomosti, zaměřený na cíl, proaktivní
- Slabé stránky = Sólista, využívá vědomosti ve svůj prospěch, ignoruje všechno mimo jeho pole působnosti
ATP
- Slabá stránka může v člověku vytvořit pocit potřeby té silné, nicméně je potřeba je znát obě, mít je alespoň trochu vyrovnané a umět s nimi pracovat. Zkusil bych u nás v týmu experiment, kdy si každý sám za sebe napíše, jakou si myslí že má nejlepší a nejhorší vlastnost a poté si všichni říct navzájem kdo vidí u koho jakou dobrou a špatnou vlastnost a porovnat naše vnímání reality a realitu skutečnou.
- Udělat si znovu Belbinův test a skutečně jej využít pro náš poslední rok takto jako celek. Využití najít ať už v projektech nebo v celém týmu.
Závěr
Kniha nenaplnila mé očekávání do takové míry, do jaké jsem čekal, avšak věřím že je zde mnoho důležitých myšlenek pro práci v týmu. Doufal jsem, že mi kniha odkryje řešení pro naši momentální v situaci v týmu, avšak žádné jsem nenalezl.
Je to sporné, jelikož se člověk může nějak cítit ten den, či týden co zrovna Belbin vyplnil, a to může mít dopad na jeho vyhodnocení, případně připsání nepřesné role. Dle mého názoru se z knihy nedá plně vycházet, jelikož dost věcí chybí, avšak je to dobrá pomůcka pro začínající týmy. Jako tým se musíme opravdu poznat po pracovní a osobní stránce mnohem více do hloubky a opravdu na něčem dlouhodobě společně pracovat, jelikož to je jediný způsob, jak toho skutečně dosáhneme. Avšak najít něco na čem budou chtít všichni spolupracovat a bude je to naplňovat, je pěkný oříšek.