OBSAH
Jak si budovat dobré návyky a zbavovat se těch špatných? – Toť otázka, kterou si všichni klademe každý rok prvního ledna. Atomové návyky je kniha, která zkoumá myšlenku provádění malých změn neboli „atomových návyků“, které by nám časem měli přinést pozoruhodné výsledky. Ponoří se do vědy o zvycích, diskutuje o tom, jak zvyky fungují, jak je lze utvářet nebo porušovat a jak drobné změny mohou vést k významným zlepšení v různých aspektech života. James Clear, autor této knihy, nás seznámí se čtyřmi zákony behaviorálních změn a pomůže nám nastavit takové prostředí, aby nám naše lidská přirozenost nepřekážela, ale přímo hrála do karet.
Klíčovým konceptem knihy je, že drobné návyky, pokud se důsledně opakují, se mohou časem sloučit a vést nejen k našim osobním cílům, jako je konec s kouřením, začít více cvičit či jakékoliv jiné sebe rozvojové aktivity, ale také k osobnímu a profesnímu růstu. Kniha nám také poskytuje praktické rady, jak si vybudovat dobré návyky a zároveň se zbavit těch špatných. Zdůrazňuje myšlenku, že návyky nejsou jen činy, nýbrž systémy, které utvářejí náš každodenní život a každodenní rutinu. Porozuměním tomuto mechanismu návyků získáme nástroje, jak záměrně iniciovat pozitivní změny.
Autor se pouští do neurologických a psychologických aspektů návyků. Je nám zde vysvětlena funkce smyčky vodítko-rutina-odměna a jak jednoduše se mohou návyky tvořit. Jedním z hlavních poznatků je důraz na důležitost návyků založených na identitě každého z nás. Je na nás kladen důraz, že spíše, než zaměření pouze na výsledky by se jednotlivci měli soustředit na to, aby se výsledky staly součástí osobnosti člověka, který těchto výsledků následně přirozeně dosahuje. Tento posun v nastavení odlišného přístupu a myšlení – od cílů k identitě, vytváří udržitelnější základ pro trvalou změnu.
V knize mě nejvíce zaujalo zkoumání dopadu pravidla 1 % - myšlenka spočívá v tom, že zlepšení svých aktivit o 1 % každý den může v průběhu času vést k podstatnému zlepšení z dlouhodobého hlediska. Tento koncept zpochybňuje představu toho, jak může významná změna vyžadovat masivní okamžitou akci, která může spoustu lidí už od začátku odradit.
Mezi další pravidla, která mi přijdou velice efektivní, patří například „pravidlo dvou minut“. Místo toho, abychom za krátkou dobu naučili novým zvykům, je lepší se k tomu postupně krůček po krůčku dostávat díky právě těmto dvou minutám dané aktivity, kterou chceme změnit, začít či naopak úplně zrušit.
*ATP okénko
V osobním životě jsem právě využila již zmíněné pravidlo 2 minut, které využívám při studování španělského jazyka. Každý den si otevřu aplikaci Duolingo a nejméně 5 minut se snažím trénovat svou úroveň. Dále mi velice pomáhá pravidlo 1 % a od minulého týdne jsem se začala jednou týdně věnovat sportovním aktivitám a už teď jsem schopná říct, že mi taková hodinová záležitost dokáže zlepšit mé mentální zdraví.
ZÁVĚR
Ke knize se opakovaně vracím a snažím se své ideální návyky implementovat do každodenního života. Kniha je velice čtivá, srozumitelná a jednoduchá. Na konci každé kapitoly je přehledná tabulka hlavních zásad návyků.
Stručně řečeno, „Atomové návyky“ nejsou jen knihou; je to průvodce k odemknutí mimořádných rozhodnutí, které se skrývají ve světských rozhodnutích, která děláme každý den. Jak výstižně říká James Clear: "Nedosáhnete úrovně svých cílů, ale klesnete na úroveň svých systémů."