Aspoň zmínku o Babylonu slyšel snad každý. V tomto díle, které bylo sepsáno na základě nálezů hliněných Babylonských tabulek. Tedy aspoň mě baví v to věřit… Se dozvídáme základní pravidla finanční gramotnosti. Kniha je psaná lidsky v příbězích, čte se lehce a plynule a předává moudrost, kterou by měl v dnešní době znát úplně každý, protože potom bychom se všichni měli skutečně o trochu lépe a každý z nás by byl doslova o něco bohatší.
ATP:
Přes prázdniny jsem si uvědomil, že cestování není všechno. Je sice skvělé. Vnímám ho, jako nejlepší způsob relaxace. Každopádně je důležité mít se i za čím vracet. V mládí to může být rodina, kamarádi ostatně to může být důvod i v dospělosti, avšak pramen mé myšlenky teče jinam. Myšlenka mi se vlévám do řek byznysu a projektů. Cestování mi dalo prostor na zamyšlení se ohledně toho v čem bych chtěl podnikat, díky cestování jsem se mohl inspirovat v jiných zemích co dělají a co by se dalo dělat u nás a usoudil jsem, že do něčeho chci taky šlápnout. Chci přeci jednou být úspěšný filantrop, díky kterému se má lépe co nejvíce lidí. Jak tedy na to?
Většina finančně lépe se majících lidí jsou podnikatelé. Jsou svobodnější něž zaměstnanci, protože jsou páni svého času, ano někdo bude namítat, že mají o hodně víc práce a starostí s tím souhlasím, každopádně mají jednu velkou výhodu a to je schopnost řešit výzvy, nebo problémy. Trénují to téměř každý den. Rozhodl jsem se tedy, že chci být jednou podnikatelem. Podnikatel má většinou, podotýkám většinou firmu. Tu já nemám. Řekl jsem si proto, že svou firmou budu já.
Na sobě si nejlépe mohu vyzkoušet to co Arkád (nejbohatší muž v Babyloně učí). Hodně jsem přemýšlel nad svými financemi, protože každá firma v nich musí mít přehled. Začal jsem tedy s rozpočtem. Když vím za co utrácím a odkud mi pramení bohatství vím, s čím pracuji a mám lepší přehled o tom kolik peněz mohu zaměstnat, aby se začali kumulovat nebo jak s oblibou říkám, aby spolu začali kopulovat. (Smích) Zkrátka, aby pro mě začali pracovat a měl jsem jich víc. Začal jsem si tedy vést rozpočet, abych měl přehled o svých financích, příjmech a výdajích. (Aplikace Správa financí, doporučuji)
Další pravidlo které jsem uvedl do praxe bylo, vždy zaplať nejprve sobě. Pravidlo spočívá v tom, že pokaždé když vyděláme odložíme 1/10 příjmu stranou na své bohatství. Jsem člověk spořivý, a díky tomu pravidlu se mé bohatství začalo, stále více zvětšovat.
Další pravidlo které jsem uvedl do praxe zní: Bohatství je potřeba chránit. Tím je myšleno, nemrhat ho na, věci které nepotřebujeme, nebo ho utrácet bez rozmyslu, popř ho investovat do špatných lidí, u kterých nemáme jistotu, že nám bohatství zhodnotí, nebo vrátí. Začal jsem si dávat větší pozor do čeho investuji a komu půjčuji. Spojil jsem se s dobrým finančním poradcem, abych měl vždy možnost konzultace.
Ještě něco mi tato kniha řekla. Ono neustále o hlavu omílané SLOŽENÉ ÚROČENÍ už Babyloňané ho používali a znali. Tím se dostáváme k pravidlu množení bohatství. Když bohatství máme musíme ho množi a zvětšovat, cest je mnoho převážně to jsou však investice (fondy, akcie, firmy, podíli ve firmě, nemovitosti, komodity, investiční předměty) zkrátka vše co nám může za nějaký čas zvýšit hodnotu našeho bohatství.
Žádné bohatství nebylo vybudováno jen, tak a žádné bohatství nezůstane dlouho v rukách člověka, který neví jak s ním má nakládat. Za vším je usilovná práce, vytrvalost a zkušenosti. Je tedy potřeba dát se do práce a pomalu dlouhodobě, každopádně však jistě usilovat o hromadění bohatství. Díky této knize jsem začal a má finanční rezerva a portfolio dostalo nečekaně nový rozměr, díky přehledu a strategii.