Agilní přístupy


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 17.03.2024

Agilní přístupy vývoje produktu a řízení projektu   Jan Doležal

Knihu jsem si přečetla, jelikož jsem měla stále trošku nejasno ohledně agilního řízení a zároveň jsem se chtěla dostat k praktickým tipům na vedení projektu, jelikož teď začínáme nový projekt Zdoběny.

Kromě tipů ke Zdoběnám jsem se zase dostala k myšlence agilního vedení celého týmu KAAMOS. Již používáme několik agilních nástrojů - např. daily stand-ups, kanban na týděnní business meetingy..


Co je ale nejdůležitější = mít to správné prostředí, aby se v něm vůbec agilita mohla dít. V knize autor píše, že hlavním pilířem Lean koncepce (agility) je respekt k lidem (a jejich názorům) a snaha se neustále zlepšovat. A to v týmu máme určitě a celý koncept Tiimiakatemia je na této filozofii postavený.


Naše fungování je tedy ideálním prostředím pro agilní přístupy. Jsme tzv. Teal (tyrkysová) orgaizace. Z knihy jsem si odnesla rozdělení na 5 typů organizací podle stylu řízení od Red po Teal (Red-Amber-Orange-Green-Teal). Red má pevně rozdělenou práci a vůdce, který je nade všemi. Teal je sebeřízená a vedena k evoluci.


Důležité je tedy nastavit tu správnou kulturu, společnou vizi a cíl, za kterým si půjde celá organizace. Jde o to, aby motivací nebyl cukr a bič, ale jiné přístupy, které respektují lidskou přirozenost. Přesunutí od pohledu k lidem v oragnizaci jako na stroje k pohledu jako lidských individuálních bytostí. Bez toho nemůže agilita fungovat.


Pokud je tento základní kámen postaven, může se organizace vrhnout na konkrétní nástroje. V knize autor zmiňuje Scrum a Kanban. Scrum je ucelený cyklický koncept, který se opakuje z týdne na týden a má svůj řád, co se týče formy. Provedení je ale volné.

Oproti tomu Kanban je pouze jeden nástroj, řekněme taková nástěnka úkolů, která pomáhá určit prioritu a rozdělí práci na kapacity. Ačkoliv je kanban na pohled jednodušší, v praxi je ale složitější na provedení, hlavně pokud je tým nezkušený. 


Hodně se mi líbí koncept Scrumu, příjde mi, že by byl velice vhodný u nás zavést. Jediný s čím si nejsem jistá je, jak by to fungovalo, pokud máme v týmu více projektů a do toho zkoušky. Pak by se zřejmě muselo škálovat a to už i z knihy vyplývá jako nelehký úkol. Proto je možná vhodné Scrum zkoušet na úrovni projektu.

V již zmíněných Zdoběnách zatím používám Kanban v Notionu, ale díky knize jsem si uvědomila, že ačkoliv napohled jednoduchý nástroj není snadný k uřízení bez pravidelných meetingů a reviews.


Co jsem si ještě z knihy odnesla je rozdíl mezi efektivitou a efektivností. Kdy efektivita znamená, že zvládnu 20 hovorů během 30 minut. A efektivnost je, že 3x prodám. Nad tím jsem se pozastavila a přivádí mě to k myšlence, která provází i celou knihu a agilitu = co jednotlivé činnosti přináší za hodnotu


Řekla bych, že se v této otázce zlepšuju a dávám si bacha, abych nepálil čas na věcech, které momentálně hodnotu nepřináší. Například na začátku Zdoběn, jsme si hned řekly, že tvorba webu není podstatná a je důležité nejprve produkt ukázat a stačí na to sociální sítě, konkrétně Instagram. Nebo, že vymýšlet systém objednávek budeme řešit až s prvními objednávkami. A nejrpve se zaměříme na to, co chtějí zákazníci o produktu vědět.


Závěr


Z knihy mám spousty poznatků, ale přiznávám, že mě paradoxně tolik nebavila. 1. půlka byla o kultuře a motivaci, na což jsem již několik knih přečetla a druhá půlka o konkrétních nástrojích byla pro mě hodně zmatečná a dalo mi dost práce se v tom vůbec vyznat.

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, určitě jsem si ji přečetla ve vhodný čas - dřív bych nepobírala a později už by nebyl prostor například zkusit nějaký nový nástroj v projektu, jelikož se naše studijum blíží ke konci.:( jsem smutná.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: