Agilní přístupy


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.03.2024

Agilní přístupy   Jan Doležal

Kubovo týdenní žvásty #35


Agilní přístupy


Proč ji?


Knihu jsem si vybral pro osvěžení metody, kterou jsme se intenzivně zabývali v minulém ročníku. V rámci Leadership programu a zákaznických schůzek, kde jsem se zabýval využitím agilního řízení je mi toto téma blízké. Měl jsem možnost se přímo potkat s Janem Doležalem, a proto jsem knihu bral spíše jako rekapitulaci toho, co už jsem věděl, případně co nového se mohu dozvědět. Jdeme na to!


Co jsem se dozvěděl?


Pojem agilní přístup ve mně vyvolává myšlenku na revoluční změnu v podnikání a řízení projektů. Tyto progresivní metody poskytují firmám nástroje pro větší efektivitu a adaptabilitu v rychle se měnícím podnikatelském prostředí. Významně se lišící od tradičních přístupů, agilní metodologie klade důraz na adaptabilitu, flexibilitu a bezprostřední zapojení zákazníků do vývoje projektu na základě jejich zpětné vazby. Tento přátelský a interaktivní přístup minimalizuje riziko neúspěchu a maximalizuje kvalitu výsledného produktu nebo služby.


Kniha osvětluje, že agilní metody nejsou jen o používání nových nástrojů nebo přijímání nových rolí, ale především o kulturní změně v rámci celé organizace. Připravuje nás na nekonečný proces zlepšování a inovací, který by měl vést ke splnění našich strategických cílů.


Co se týče definice správného týmu, agilní metody zdůrazňují, že taková definice není pevně daná. Nicméně určité charakteristiky, jako jsou vzájemná důvěra, respekt a efektivní komunikace, jsou základem pro silný tým. Důležitá je také motivace a angažovanost členů, jejich různorodost a schopnost společně se vyvíjet a zlepšovat. V našem týmu jsme se chtěli pokusit o agilní přístupy a fungování týmu. Bohužel se nám z více důvodu nepovedlo správně nastavit a udržet myšlenku agilního přístupu. Tým na to nebyl připravený a neměl zásadní charakteristiky, které jsem zmínil výše. Sám mohu ze zkušeností říci, že je opravdu těžké nastavit ve větším počtu lidí agilní přístupy.


A jak to máme s projekty? Snažili jsme se společně s kluky z týmu vymyslet nejideálnějšího způsobu chodu projektu. Došli jsme nakonec k závěru, že agilní řízení v plné své podobě nejde v současné chvíli praktikovat a ani by nám to z velké části nevyhovovalo. Fungujeme na dvou rovinách. Z interního hlediska máme spíše nastavenou hierarchii waterfallu, kdy každý má stanovenou svou roli. V interakci se zákazníkem, kdy tvoříme například webové stránky nebo aplikace, se snažíme fungovat na bázi agilního řízení, kdy se snažíme co nejvíce vyhovět zákazníkovi, využíváme prvky Lean a snažíme se průběžně s druhou stranou sdílet průběh zakázky a jestli jsou s výstupy spokojený. Tento způsob vedení projektu se nám nejvíce osvědčil. Převážně vidím výhody agilního řízení se spokojeností druhé strany. Pokud dokážete vyhovět zákazníkovi a dokážete s ním pravidelně komunikovat a ujistit ho, že vše jde podle plánů a jeho personal agenda bude uspokojena, vyhráli jste:)


Plánuji v budoucnu využít agilní přístupy ještě intenzivněji. Pokusit se do určité míry zavést některé prvky uvnitř organizace a postupně s nimi pracovat. Stojí před námi výzva, ale jsem přesvědčen, že se nám podaří úspěšně ji překonat.


Agilní praktiky mě naučily, že úspěch týmu je výsledkem kolektivního úsilí, nikoliv sumou individuálních výkonů. Z tohoto důvodu by naši členové týmu by měli pracovat s přesahem a kooperací, přičemž každý je ochoten podílet se na široké škále úkolů. Není zde místo pro "to není moje práce".


Scrum a Kanban jsou mezi námi již dobře zavedené a ukázaly svou hodnotu ve zvýšené efektivitě a flexibilitě při řízení projektů. Scrum Master hraje klíčovou roli jako facilitátor a kouč, který pomáhá týmu udržet se na správné cestě a dodržovat agilní principy. Kanban s vizuálním zobrazením všech úkolů zase poskytuje přehled a pomáhá sledovat workflow v reálném čase. Osvědčila se nám aplikace Asana, kde máme přehled všech potřebných tasků + pomocí aplikace Everhour si měříme vynaložený čas na jednotlivé aktivity. Můžeme tak díky tomu zpětně reflektovat na jednotlivé úkoly, co jak trvalo, proč tomu tak bylo, jak to můžeme do příště udělat lépe. Zpětně mohu říct, že to byla jedna z velmi dobrých rozhodnutí a jen tato metoda nás posunula o velký krok dál.


Lean management nám ukázal cestu, jak eliminovat plýtvání a zvyšovat hodnotu pro zákazníka. Tím, že se zaměřujeme na přidanou hodnotu a odstraňujeme zbytečné procesy, se naše produkty stávají přesně tím, co zákazník potřebuje – ne více, ne méně.


Závěr


Agilní přístupy nejsou jen o metodách a technikách, jsou o lidech a jejich schopnosti adaptace a spolupráce. A to je zásadní pro naše další podnikání – připravenost nejen plánovat, ale i rychle reagovat na nečekané změny a vytvářet přidanou hodnotu pro naše zákazníky. Jsem rád, že jsem si mohl osvěžit prvky agilního řízení a dalo mi to zase pár myšlenek, které bychom mohli v budoucím podnikání využít, pro lepší fungování. Dávám dobrý pale hore a jdeme se podívat na nějakou další inovaci.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: