Agile


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.05.2022

Agilní metody řízení projektů   Zuzana Šochová, Eduard Kunce

Proč jsem si vybral tuto knihu? 


Původně jsem se rozhodl přečíst si tuto knihu kvůli zkoušce, ale poté, co jsem slyšel několik dalších doporučení na tuto knihu od různých lidí, posílilo to mou motivaci si ji přečíst. Po přečtení jsem byl příjemně spokojen s informacemi, které jsem obdržel.  


O knize


Kniha mě  seznámila nejen s tím, co agilní přístup znamená, ale i jak jej správně nasadit. Na řadě příkladů jsem poznal možná úskalí jejich nasazení a dozvěděl se, jak z nich může můj tým profitovat. Kniha je zaměřena na širokou oblast profesí od vývojářů a testerů přes designéry, architekty a analytiky až po projektové a produktové manažery, vedoucí oddělení a manažery či ředitele celých společností.


Agilní management


Agilní je dynamický, rychlý, interaktivní, přizpůsobivý,

iterativní, zábavný, hravý, rychle reagující na změnu,a jistě se dá vymyslet spoustu dalších synonym. Je to jiný způsob života, upřednostňující jiné hodnoty. Reálný výsledek před striktními procesy, změnu před předem naplánovaným. Být agilní znamená žít agilní filozofií,

je to odlišná firemní kultura a nálada.


Agilní metody vyžadují nejen aktivní zapojení jednotlivých členů týmu, ale i pochopení těch co agile zavádějí, že agile není jen soubor praktik ale celková filosofie. Jednotlivé praktiky se vzájemně podporují a jen jejich kombinací vznikne synergický efekt.


Jak vůbec poznat, že náš proces je agilní? Nebo spíš jak poznáme, že není?

 

Zákazník (co by nemělo nastat externě):


Tým (co by nemělo nastat interně):

Čím bychom tedy měli začít, abychom byli opravdu agilní?

  1. Přečíst si agilní manifest
  2. Pochopit, že agile není proces, ale filozofie
  3. Jakou máme firemní kulturu a hodnoty?
  4. Akceptovat, že agile přinese jinou firemní kultury


Agilní manifest 

Principy stojící za Agilním Manifestem

a průběžným dodáváním hodnotného softwaru.

s preferencí kratší periody.

a důvěřujeme, že odvedou dobrou práci.

vývojovému týmu z vnějšku i uvnitř něj je osobní konverzace.

a následně koriguje a přizpůsobuje své chování a zvyklosti.

Zajímavé myšlenky z knihy 

Co je to „lean“? 


Lean na  druhou stranu je proces převzatý z  tovární  výroby. Štíhlý. Dělejte věci, jen když jsou potřeba. Just  in time. Často se používá i výraz systém tahu. Stejně tak  jako agile i lean je spíše o přístupu než striktním pro 

cesu. Navíc agile a  lean jsou si v  mnohém podobné  a  vzájemně se prolínají. Je to takový pěkný moderní  buzzword. Lean firma. 


Spousty velkých firem Lean principy implementují,  obvykle bez většího porozumění jejich zaměstnanci. Často to končí tím, že si udělají nějaké lístečky a  jsou  dostatečně lean, tedy štíhlí. Jenže na to, aby to přineslo  nějaké výsledky, je stejně jako u agilních metod třeba  porozumět filozofii. A  ne jen slepě vykonávat nějaké  rituály. O  co tedy jde? Jednoduše řečeno o  omezení  práce na tom, co by nemuselo přinášet hodnotu, a tedy  v konečném důsledku mohlo přijít nazmar. 

Nejznámější lean firma je určitě Toyota.


Co je to Scrum? 


Scrum je v současnosti jedním z nejúspěšnějších a také  nejpoužívanějších frameworků, jak se stát agilními. Hodí se na komplexní prostředí, kde je těžké věci naplá novat, a tak je z pohledu businessu třeba výsledný pro dukt iterovat, flexibilně reagovat na změny, ale vyhnout  se chaosu a strategicky ho řídit. Typicky vývoj produktu. Scrum je framework[5] velmi jednoduchý na  pocho pení, ale jeho aplikace vyžaduje zásadní změnu pří stupu, myšlení a mindsetu. Ale o to vlastně jde.


Co je to Kanban? 


Kanban je proti Scrumu ještě volnější a to je také jeho  hlavní slabinou. Nenutí vás totiž se nijak změnit. Kanban  se hodí na prostředí, kde nic strategicky řídit nechcete  a chcete jen co nejrychleji reagovat na změny. Typicky  call centrum. 

 


Co je to Scaling (škálování)? 


Scaling se používá na  prostředí, která jsou větší než  jeden tým. Case-studies, jak na  to, je mnoho (napří klad videa Spotify), frameworků, které jsou univerzál něji popsané, je také nespočet, například Large-Scale  Scrum – LeSS, který je asi nejbližší filozofii a hodnotám  Scrumu. V závěru této knihy se budeme věnovat zkuše nostem se scalingem, tedy škálováním Scrumu na větší  celky a agilním transformacím velkých firem.


ATP

Pokaždé si uvědomím, že v Tiimi fungujeme podobným agilním zpusobem. A to že využíváme facilitace,  sprinty, řešíme konflikty. Snažíme se používat různé techniky, jako WBS metody, Ganttův diagram v projektech, plánování kapacit ( peněz,lidí, materiálu ).

V projektech také používáme různé nástroje Trello nebo Jiru.     




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: