Action Learning


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 18.08.2021

Action Learning   Michael J. Marquardt

Proč jsem si vybrala knihu AL?

Celý náš tým se rozhodl, že knihu za prázdniny přečte. Chceme knihu a vůbec celou metodu použít při řešení problémů a nácviku interpersonálních dovedností pro vedení a rozvoj týmu.

Musím říct, že kniha na mě působila velmi dobře. Přišla mi jasná, stručná a přehledná. Kniha má 219 stran textu (pokud nepočítám část o autorech), takže jsem ji měla i rychle přečtenou a velmi mě bavila.

O čem kniha vlastně je?

Kniha je rozdělená na dvě části.

V první části se dozvídáme o uplatnění šesti složek AL, jako jsou: Problém, Skupina, Otázky a jejich reflektování, Akční strategie, Učení se jednotlivce, týmu a organizace, Kouč.

Druhá část pro mě byla ale malinko zajímavější, protože se jmenuje Dvanáct kroků AL. Ještě nikdy jsem součástí tohoto procesu nebyla, proto mě hodně zajímalo zavedení, realizace a udržování procesu AL v týmu.

1. krok je získat podporu vrcholného vedení. – Přijde mi, že tento krok máme za sebou, protože podporu od kouče i předsedy máme a vlastně jsme se na tom domluvili úplně všichni v týmu jednohlasně.

2. krok nám radí provést přípravný workshop. – Taktéž mi přijde, že tento krok máme za sebou. Johanka a Ludvík byli totiž na jednom TS v jiném týmu a AL si dokonce vyzkoušeli s nimi. Udělali nám krátkou osvětu, co to vlastně AL je a od té doby to všichni chceme vyzkoušet také.

3. krok vybrat projekty, problémy nebo výzvy. – Tak a sem jsme se ještě nedostali. Kapitola nám ale poradí jak a podle čeho problém či výzvu vybrat.

4. krok vybrat a připravit kouče AL. – U nás je výběr kouče jasný, bude to Zdeněk.

5. krok jmenovat členy a ustavit skupiny AL. – Tato rada mě malinko rozhodila, protože mi do hlavy přinesla myšlenku. Ze začátku jsem si myslela, že AL na jakékoli téma budeme dělat všichni společně jako celý tým. Ovšem po přečtení knihy si říkám, jestli by nestálo za to volit členy AL podle problému.

6. krok zajistit orientaci v otázkách AL a připravit členy skupiny AL. – Toho dosáhneme tak, že si každý přečte knihu AL, jak jsme se domluvili.

7. krok zavést a uskutečňovat schůzky AL. – Schůzky se budou konat v našich TS. Tak se vyvarujeme nepřítomnosti členů.

8. krok přeformulovat problémy a vypracovat akční strategie. – Skupina by měla dosáhnout jasných výsledků v omezeném čase. Bude to fuška! Naštěstí kapitola obsahuje opět kontrolní seznam.

9. krok ověřit a doporučit akce. – Jak jinak bychom ověřovali v TAP než praxí?

10. krok realizovat akční strategie. – Tento bod se hodně váže s krokem 9. Myslím si, že pokud bude AL ověřený není důvod si neusnadnit život jeho použitím.

11. krok dokončit činnosti a pochytit konečné poznatky skupiny AL. – AAR je jasná volba.

12. krok posoudit hodnotu a účinnost programu AL a hledat možnosti jeho rozšíření v celé organizaci. – Myslím si, že pokud se nám bude metoda AL v týmu líbit. Určitě si toto tajemství nenecháme jen pro sebe, ale podělíme se s celo komunitou přesně jako to bylo u nás.

Hrozně se těším až metodu zkusíme v praxi.Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Management

Body: 0

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: