8 2-4 5-1 7 zákonů týmové spolupráce


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.05.2022

The 17 Indisputable Laws of Teamwork   John C. Maxwell


1 Zákon nevyhnutelnosti

Jeden je příliš málo na to, aby dosáhnul velkých výsledků

Proč pracujeme o samotě?

Ego – málokdo je schopen ustoupit mu a přiznat si že na něco nemá, že udělal chybu a že potřebuje pomoct.

Nejistota – lidi se bojí, že ostatní budou lepší a že jsou ostatními ohroženi

Naivita – že všechno vládnu sám

Temperament – někteří lidi radši pracují samostatně než s někým. Je důležité umět spolupracovat. Musíme si být vědomi důležitosti týmové práce a společně dokážeme víc

 

Jak se stanu lepším členem týmu?

Přijde mi, že tohle se za dobu co jsem členem týmu dost změnilo, už jen v tom uvědomění, že ne všechno musí být podle tebe. Pořád mi přijde, že si málo říkám o pomoc a radši se ve věcech trápím sama. Ale neřekla bych, že je to ta stejná nejistota, kterou popisuje autor v knize, ale je to nejistota toho, že ostatní nechci otravovat s tím, že něco nechápu, nebo že mi to nejde. Mnohokrát se mi ale stává, že to paradoxně pomůže i ostatním lidem, kteří mají třeba podobné nebo stejné problémy. A jsou rádi když na ně někdo upozorní nahlas.

Akční krok - Nebát si říkat o pomoc, ustoupit svému pnutí, že všechno zvládnu sama a že je lepší když si všechno udělám po svém.

 

2 Zákon celkového obrazu

Cíl je důležitější než role – důraz na vizi

Pokud chceme, aby tým dosáhl svého potenciálu je potřeba, aby každý hráč byl ochotný obětovat svoje osobní cíle pro dobro týmu

 

„Nikdo není důležitější jako my všichni“ Ray Croc


Je potřeba se řídit pro dobro týmu. Pokud se tým rozhodne, že chce platit 600,- tak se podřídím ,protože tohle není moji prioritou. Mojí prioritou je vybudovat dobrej a funkční tým. Důležité je vnímat nás všechny jako celek. K tomuhle zákonu se mi pojí aktuální problém, který momentálně v týmu řeší se zakládáním webových stránek. Kdo vlastně jsme? Jak se chceme prezentovat? Co můžeme nabídnou? Jak nejjednodušeji shrnout naši činnost? Kam směřujeme a jak se tam dostaneme. V tomhle vnímám největší celek, na kterém je potřeba se domluvit a shodnout.

 

Akční krok – jít příkladem a kopat za to, abychom se chovali jako celek. Myslet týmově

 

Jak v ostatních tehle mindset podpořit?

-         Bavit se o vizi a vidět její celkový obraz

Problém vidím v tom že je dost lidí frustrováno tím že hodně mluvíme a málo děláme. Takže pokud se mám řídit systémovým myšlením z UO tak je potřeba odstranit příčinu. Takže je potřeba něco začít dělat abychom se pak mohli bavit. Protože pokud se lidi už bavit nechtějí nemůže vzniknout ani společná vize.

Jaký cíl v mém životě je větší než já? – vytvořit fungující tým, kde každý bude stejně proaktivní a na stejný vlně (možná)



3 Zákon správného místa

Každý má svoje místo na kterém je neužitečnější

Každý z nás se v týmu nějak vyvíjí a je správně že management group máme v plánu obměňovat – někdo do té role potřebuje dorůst a na co nebyl připravený před půl rokem, teď už třeba zvládne a někdo naopak zjistí, že už se ve své roli necítí komfortně a naplnil na své roli svůj potenciál a chce ji změnit. Dáváme tak příležitost všem si zkusit více rolí.

 

Pro určení správné role je potřeba

1.poznat tým

2.poznat situaci

3.poznat hráče

 

Na jakém místě jsem já? – ze zpětné vazby F2F mi vyšlo, že jsem takové lepidlo nebo tmel, které přináší dobrou atmosféru a snaží se na věcech hledat něco dobrého. Jdu lidem příkladem a inspiruju. Mezi moje slabé stránku patří to, že málo mluvím a je to škoda, bylo mi řečeno, že mám co předat, ale moc často to nedělám a měla bych zapracovat na komunikaci s lidmi. Někdy jsem také málo seriózní a nerespektuju lidi při práci. Jsem na tom svém nejužitečnějším místě? Vzhledem k tomu, že jsem těch pozic ještě moc nevyzkoušela tak nevím jestli můj potenciál byl naplněn. Pro zlepšení komunikačních dovedností jsem se přidala do subtýmu komunikačního manažera a v rámci svého Learning Contractu se snažím pracovat na své sebeprezentaci.

Akční krok – budu se ucházet o roli komunikačního manažera

 

Komu v týmu balím padák?

 

4 Zákon Mt. Everestu

Čím náročnější je úloha, tím větší je potřeba týmové práce

 

Knížka uvádí různé druhy úkolu

Nová úloha – kreativní tým

Kontroverzní úloha – jednotný tým

Nepříjemná úloha – motivovaný tým

Měnící se úloha – rychlý a flexibilní tým

Různorodá úloha – doplňující se tým

Dlouhodobá úloha – odevzdaný tým

Úloha velikosti Mt.Everestu – zkušený tým

 

Velikost našeho snu by měla určovat velikost našeho týmu

Buď vzdát nebo tým zvětšit

 

Jaká je naše úloha? Co je naším Everestem? A mojím? Jak se to s tím pojí? Bohužel na tyhle otázky nejsem schopna odpovědět. A je to něco na čem bych měla zapracovat. Jak na osobní úrovni tak na týmový.

 

Vzhledem k tomu, že náš cíl/vize je společná cesta kolem světa. A vyplívá mi z toho i že pokud mám nějaké pochyby neměla bych si je nechat pro sebe, ale řešit je s ostatníma.

 

Akční krok – postupně si začít vytvářet vizuální mapu mé vize – pomůže mi upřesnit si ji.

 

 

5 Zákon řetězu

Síla týmu závisí na jeho nejslabším článku

Hlavní myšlenkou je, že tým je tak silný jako jeho nejslabší článek a pokud se chceme někam jako tým posunout měli bychom odstranit to co nás brzdí. Slabý články – zkusit na nich zapracovat a pak je až vyměnit.

Znaky slabých článků

·      Nedokážou držet krok s ostatními

·      Nerostou v oblasti, za kterou jsou zodpovědní

·      Nevidí celkový obraz

·      Nechtějí pracovat na svých slabých stránkách

·      Nespolupracují s ostatními v týmu

·      Nedokážou splnit očekávaní ve své oblasti


Myslím si, že hlavním problémem u nás v týmu je, že jsme na sebe moc hodní a nechceme, aby někdo z nás ukončil studium kvůli nám. „S velkou mocí přichází velká zodpovědnost“ a nikdo si nechce vzít na triko, že někoho vyhodil a nedal mu příležitost se učit.

Autor to dobře uvedl na matematické příkladu

Začátek (když se poprvé setkáme): 10 + 10 + 10 + 10 + 5 = 45 - rozdíl je pouze 10%

Když už si rozvineme týmovou chemii: 

10 x 10 x 10 x 10 x 5 = 50 000

10 x 10 x 10 x 10 x10 = 100 000 

 

Dobrým argumentem bylo to, že pokud z 10x10x10x5 odstraníme 5, která zapříčiňuje 50% ztrátu – dostaneme se na číslo mnohem nižší. To mě vede k tomu, že je mnohem efektivnější na lidech pracovat něž je vyhazovat. Alespoň v našem případě kdy si nemůžeme moc vybírat nábor nových členů aby tu 5 mohli nahradit.

 

Né každý s vámi půjde

Né každý s vámi může

A né každej chce

Na tohle už jsem v životě několikrát narazila

 

V čem jsem pro náš tým slabý článek? Táhnu ho nějak ke dnu? Co můžu udělat pro to abych náš tým nebrzdila? Jak už jsem psala v zákonu Mt. Everestu, pociťuji že jsem slabým článkem v tom, že nemám definované za čím jdu a akčním krokem by pro mě bylo si to konkretizovat. Další moji slabou stránkou je ještě stále má komunikace s ostaními a neúplná sdílnost názorů. Nicméně můj tým mi dává prostor k tomu dělat věci, které jsou větší než já. S mým týmem mám tu možnost, kterou bych sama neměla.

 

Akční krok – definovat si svůj cíl

 

 

 

6 Zákon katalyzátora

Vítězné týmy mají hráče, kteří hýbou věcmi vpřed, věrozvěsti, ti kteří to popisují dál.


  • Hráči, kteří míč nechtějí
  • Hráči, kteří míč chtějí ale nejsou na to vhodní
  • Hráči, kteří míč chtějí a kterým patří

Charakteristika katalyzátora

-je intuitivní

-je komunikativní

-je zapálený

-má talent

-je tvořivý

-je iniciativní

-je zodpovědný

-je štědrý

-má vliv

 

Nemůžou být všichni katalyzátoři, „potřebuješ vocasy co nic nedělají“, člověk, který vyčnívá a hýbe ostatníma. Sice v jiném smyslu ale pořád hýbe.

 

Akční krok - Je potřeba tlačit tým kupředu a být proaktivní. Pokud chci něco změnit, musím začít měnit od sebe.

 

 

7 Zákon kompasu

Potřebujeme vizi, která nás bude všechny pohánět a udá nám směr

 

Musíš mít dlouhodobou vizi, abys nebyl frustrovaný z malých neúspěchů

Když jsme tuto knihu rozebírali na TS rozhodli jsme si, že každý z nás si své kompasy sepíše a poté si je nasdílíme, aby nám to pomohlo upřesnit naši týmovou vizi.

 

1)     Morální – budu dělat jen věci, které jsou v souladu s mými hodnotami

2)     Intuitivní – pracovat s lidma zábavnou formou

3)     Historický – jaký jsou naše špendlíky, od kterých se náš tým odráží? Zvládli jsme vydělat na fakturu, stihli jsme založit družstvo, máme název, logo, management group, subtýmy ,teamcontract, první zkoušky, týmové BG, webovky, 2x teambuilding, firemní kulturu, dobrou atmosféru, finanční směrnici a organizační strukturu družstva. Jaký jsou moje špendlíky? Zvládla jsem se z extrémního individualisty a introverta dostat do role týmového hráče, kterým na ostatních záleží. Našla jsem si v týmu místo a posunula se v komunikaci, vyjadřování a sebeprezentaci

4)     Směrový – jet někam společně a tam si to užít a využít toho co jsme se naučili

5)     Strategický – jaký jsou naše schody po kterých budeme stoupat? Uděláme kromě kreativní agentury další týmový projekt. Vánoční balíčky nebo třeba akce pro záložnu ve Velvarech. Budeme zvyšovat měsíční vklady do družstva.

6)     Vizionářský – cestovat a být adaptabilní

 

Co jsou pro nás další výzvy, kterých můžeme dosáhnout? Co můžeme udělat pro to, aby nás naše vize více motivovala?

 

Akční krok : budu iniciovat, abychom si na TS po zkouškách probrali tyto kompasy a nasdíleli si je a nezapadlo to.

 

8 Zákon shnilého jablka

Je podobný jako zákon řetězce, a nemusí to být jenom členem týmu, ale i problémem, který se vyskytuje. Je potřeba ho odstranit, aby tým mohl fungovat lépe.

Zaujímám nějaký zlý postoj, který by týmu škodil?

Často se mi stává, že to co si myslím, že by pro tým mohlo být nejlepší, nejlepší není. Učím se dělat věci jiným způsobem a přistupovat na názory celku. Někdy na ostatní rezignuju, v tom smyslu, že do nich přestanu vědomě vkládat energii a zkrátka se mi to nechce řešit a nestojí mi to za to. Spíš než individualistou se snažím být týmovým hráčem, ale ne vždycky to jde.  Je to špatně?

 

Akční krok – držet se týmových hodnot

 

9 Zákon vzájemné zodpovědnosti

Členové týmu musí vědět že v kritické chvíli se můžou spolehnout jeden na druhého

Největší kompliment, který vám někdo může dát je spolehnout se na vás

 

Důvěřuji lidem v týmu, důvěřují oni mě?

Bývala jsem nedůvěřivý člověk, který si chránil své soukromí. Teď mi přijde, že jsem lidem více otevřená, protože mi na vztazích z nimi záleží a proto si myslím, že problém s osobní disciplínou nemám a pokud něco musím udělat, tak to udělám. Hlídám si termíny abych nezklamala ostatní.  

 

Je to něco na čem pracujeme asi nejvíce a už se to dost zlepšilo. Přijde mi, že osobní zodpovědnost vzniká pokud někomu na něčem začne záležet.

 

Akční krok – přestanu odkládat malé úkoly do kterých se mi nechce, zbytečně moc neplánovat co a jak, ale zkrátka hlavně něco dělat.

 

10 Zákon cenovky

Tým nedosáhne svého potenciálu, když nezaplatí svoji cenu

Největší oběť pro náš tým je můj čas a energie, který do týmu vkládám.

 

 

Co jsem ochotna týmu obětovat? Jakou cenu už jsem zaplatila? Jakou cenu platím a budu muset zaplatit?

Akční krok : Do budoucna si myslím, že budu muset najít balanc mezi svým osobním a pracovním životem, protože momentálně mi tyto dva světy splývají.

 


Dle mého timetrackingu mi vychází, že za posledních pár měsíců jsem věnovala nejvíce času práci v pro tým. Zpětně si myslím, že bych se na svůj tým mohla zaměřit ještě více a třeba oproti minulému semestru jsem třeba v iniciaci různých věcí dosti polevila.

Z hlediska týmu si myslím, že budeme muset zapracovat na naši vizi a bude nás to stát čas a úsilí, které budeme muset obětovat, abychom měli jasnou vizi a mohli se posouvat dál.

 

11 Zákon výsledkové tabule

Když tým ví na čem je, může s tím pracovat

Jak daleko jsme v plnění našich cílů, potřebujeme často kontrolovat

 

Co je pro nás výsledkovou tabulí? Mohl by to pro nás být Skill profile a Learning contract– na individuální rovině a nebo Rocket model na týmové rovině. Jako odlehčenou verzi tabule nám může sloužit HC, kde prezentujeme své výsledky před ostatními za uplynulý měsíc a můžeme je s nimi porovnat.

Minulý learning contract jsem naplnila tak z poloviny. A můj nynější už mi přijde konkrétnější, ale myslím si, že není až tak měřitelný a věci na které jsem se zaměřila, tak se trénují z dlouhodobého hlediska. Dodržovat můj reading programme se mi také moc nedaří, vzhledem k povinné četbě na zkoušky.


Tím, že jsem svůj LC nasdílela ostatním členům týmu, mi ostatní slouží jako další nástroj měřitelnosti a hodnocení. Ostatní členové týmu si všímají mého posunu a upozorňují na něj.

 

Další tabulí jsou pro mě metriky, které se mi zatím daří plnit, až na finanční metriku, kterou jsem splnila z poloviny.

 

Akční krok –příští LC chci mít určitě více propojený se Skill profilem, pročtu si ho a vytyčím si cíle, kterých chci dosáhnout. Začít v projektech vydělávat – pracovat na projektech i o prázdninách. Zaměřit se na prodej a neplánovat tolik.

 

 

 

12 Zákon střídačky

Základní a náhradní sestava – pomyslná lavička je komunita o kterou se můžeme opřít?

 

Za koho bych mohl zaskočit kdyby odpadl? Jsem v hlavní sestavě? Jaká je podpora zezadu?

 

Je někdo kdy by mě mohl zastoupit na mé roli? Nevím jelikož ji nemám pevně definovanou. Osobně bych ještě neřekla, že jsem se dostatečně naučila delegovat práci nebo nechat někoho, aby mě nahradil.

Akční krok: převezmu roli facilitátora na TS

 

13 Zákon identity

Potřebujeme společné hodnoty

A jsem ráda že nás k jejich vytvoření vedla naše vlastní iniciativa a potřeba. Potřebovali jsme vyjádřit na našich webových stránkách naše hodnoty, aby si lidé dokázali více představit kdo jsme. Téma identity jsme nakously i v našem Team Contractu, kde jsme si sepisovaly naše zásady. Ideály ke kterým směřujeme.

 


Lepidlo - drží lidi pohromadě

Základ – udávají základní kámen ,na kterém se staví

pravítko – nastavujou standat, ke kterému se můžeme vracet

kompas – udávají směr, ke kterému náš tým směřuje

identita – shrnují kdo jme

magnet – přitahují nové lidi se stejnými hodnotami, což u nás stejně moc neplatí, protože jsme uzavřená sekta

 

Pokud máte stejné hodnoty jako náš tým, jsi pro něj hodnotnější – sžít se s týmovými hodnotami

 

Akční krok : vylepím naše hodnoty na zeď k našemu stolu, abychom je všichni měli na očích (se souhlasem ostatních)

 

 

14 Zákon komunikace

Komunikovat spolu co nejvíc

Být přístupný a otevřený

Neptejte se co můžou udělat spoluhráči pro vás ale co vy můžete udělat vy pro ně

1.      Podporujte druhé

2.      Kráčejte vpřed

3.      A buďte přístupní - otevřený

 

V týmu se snažíme držet otevřenou komunikaci, a přijde mi, že si věci mezi s sebou zbytečně netajíme. Spoustu věcí máme sdílených

 

Na komunikaci všechno stojí. A proto by každý z nás měl na ní pracovat. Já osobně jsem se na svoji celkovou sebeprezentaci, komunikaci a vyjadřování velmi zaměřila. Moje první 2 LC se točí převážně kolem ní, protože si uvědomuju svoje mezery. Teď už vidím znatelný rozdíl a díky zpětné vazbě od ostatních členů vím, že ho vidí i oni.  

 

Kroky, které jsem podstoupila ke zlepšení komunikace

 

 

Vystoupila z komfortní zóny

-Začala jsem nahrávat hlasovky

-Začala jsem říkat co si myslím – a tolikrát si nepromýšlet co a jak řeknu

-Oslovovat cizí lidi

-prezentovala na HC

-moderovala na HC

-volám lidem

 

Akční krok - Být přístupný a otevřený, nebát se stát si za svým názorem a naučit se říkat NE. Klást na komunikaci s lidmi větší důraz a nevyhýbat se ji.

 

15 Zákon náboje

Rozdíl mezi dvěma stejně talentovanými týmy je v jejich vedení

Tým může být sebetalentovanější v jednotlivých členech, přesto bez kvalitního team-leadera se nemůže stát efektivním a posouvat se kupředu. Všechno leží na leadershipu. Protože bez schopného leadera jsme jako řeka, která teče, ale všude se rozlévá. Dobrý leader naklání plochu po které teče a usměrňuje.

Jak moc si myslím, že jsem vůdčí osobností?

 

Myslím si, že v momentální situaci je Stella ten nejlepší teamleader, a je vidět že díky ní můžeme být lepším týmem. Dává do své role i víc než by musela a pracuje jak na sobě, tak na posunu našeho týmu. Jsem zvědavá jak se dynamika našeho týmu změní s výměnou teamleadera. Jakým směrem se začneme ubírat a myslím si, že až teprve tehdy poznáme jak moc na leadershipu záleží. Protože teď momentálně máme jen porovnání s a bez.

 

Akční krok : zkusit si být projektovým manažerem v nějakém projektu

 

 

16 Zákon vysoké morálky

Když vyhráváš, nic nebolí

 

Když se rozjíždí business tak jsme spokojenější

 

Ve zpětné vazbě mi někdo řekl že moje týmovost nabíjí tu jeho. Snažím se zaměřit na pozitivní atmosféru a udržení stálé hladiny dobré nálady. Nahlížet na věci z dobrého úhlu a hledat pozitiva. Vysoká morálka v našem týmu byla vidět třeba při našem BG ve Velvarech, kde všichni byli motivováni částkou, kterou jsme měli za dobře odvedenou práci dostat. Posílilo to naše nadšení. Celkově týmu hodně pomáhá když se věci hýbou a něco se dělá. Morálku nám sráží zbytečně dlouhé plánování a odsouvání věcí na další BM.

 

1)žádná morálka – leader musí dělat všechno

2)nízká morálka – leader musí dělat všechny produktivní úlohy

3)průměrná morálka – leader musí vykonávat náročné úkoly

4)vysoká morálka – leader musí dělat malé věci

 

Začněte pracovat na úrovní, na které by pracoval někdo kdo tahá za vítězný provaz – buď iniciativní

 

Akční krok – udržovat týmovou kulturu, a laťku kterou jsem si ohledně svého zájmu nastavila. Být iniciativní a proaktivní. Podporovat nové nápady.

 

17 Zákon dividend

Investice do týmu se postupně kumuluje


Postupně do něj investujeme a výsledky vidíme až časem. Má reflexe opět vychází ze zpětné vazby od ostatních členů týmu. Ti mi řekli, že můj přínos do týmu je konstantní a někdy ne moc viditelný. Vkládám do budování týmu spoustu energie a musím říct, že se to vyplácí. Malé drobnosti, které člověk dělá každodenně a neupozorňuje na ně, neznamená, že jsou zbytečné a nikdo je neocení. Už jen to, že na pondělní TS připravuju snídaně, nebo lepím naše meme na zeď u našeho stolu, nebo že se ujímám práce navíc, fotím na našich TS a BM, abychom měli nějaké použitelné fotky na web a nebo dobré vzpomínky zvěčněné na fotce. Jsou to drobnosti, které, ale napomáhají nastavení nějaké kultury a mohou ostatním nastavit zrcadlo a probudit v nich nějakou iniciativu začít něco dělat jen tak. Vytváří to pomyslnou laťku jak pro mě tak pro ostatní.



Co by mělo platit v dobrým týmu

Dělá mě lepším než jsem

Násobí moji hodnotu pro ostatní

umožňuje mi dělat to co umím nejlépe

Šetří mi čas

Zastupuje mě tam kam nemohu jít

Je pro nás radostí

Naplňuje tužby mého srdce


Vracíte v dostatečné míře to co do mě ostatní investují? Lidé moji práci pro tým oceňují, vědí že na mě spoleh a mnozí z nich mi řekli že jsem pro ně inspirací. Uvědomuji si, že poslední dobou jsem dost své energie začala vkládat více do komunity než do týmu, a je to něco v čem bych si chtěla ujasnit priority. Nebo minimálně v tom najít balanc.


Jak investovat do svého týmu ?

-dělejte věci jen tak a nic za to nechtějte

-i na drobnostech záleží

-to, že práce není vidět, neznamená že je k ničemu a že ji ostatní neberou vážně


Co můžu udělat pro svůj tým?

Akční krok – zorganizuju v létě teambuilding na podpoření dobré atmosféry a pro udržení týmové kultury



Závěr

Tým je velice silný nástroj na řešení složitých problémů. Je třeba si ho však udržovat a pečovat o něj.

Jsou mé akční kroky dost konkrétní? To zjistím až podle toho jestli budu schopna jich dosáhnout, nebo resp. Být schopna vyhodnotit kdy jsem jich dosáhla (narážím na jejich měřitelnost). Alespoň jsem si je vylepila na zeď, aby nezapadly v tomhle dokumentu a já je měla na očích.





myšlenky na závěr

Jen lidi, kteří vidí neviditelné dokážou urobit nemožné

Není dobrý mít v týmu jen lidi do dobrého počasí, nastalo někdy špatný počasí

Dokud si zelený tak rosteš, jakmile dozraješ, začneš hnít – choroba destinace



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: