7 návyků


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 20.02.2024

7 návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

Od knihy 7 návyků skutečně efektivních lidí jsme očekával fajn tipy na to, jak být produktivnější, snad jsem doufal v podobný návyk jako je brzké stávání nebo pravidelný pohyb, takže jsem byl docela rozhozenej, že mi tahle kniha podstrkuje nějaký duchovní moudra, avšak dal jsem tomu čas a po přečtení mám z knihy příjemný pocit, i přes to, že pokřtěný stále nejsem. Kniha jde v tématu efektivity opravdu do hloubky a začíná úplně od kořenů — od hodnot člověka nebo jeho životním posláním… Celkově mám z návyků udržitelný pocit a cítím, že když jsem s nimi v souladu, jdu správným směrem. Do praxe jsem si převzal a vyzkoušel dvě věci – technika pohřbu a plánování, tak je trochu popíšu:)

Začínejte s myšlenkou na konec je druhým návykem popsaným v knize. Pokládám ho za důležitý protože je základem sebeřízení, které je nejen velmi potřebné v našem systému vzdělávání, ale hlavně je podstatou dospělého a nezávislého člověka. Už od střední školy jsem tíhl k tématům seberozvoje, a tak pro mě nebylo nové ptát se na vlastní hodnoty a kam v životě směřuji, přestože nemám, alespoň v tom druhém, větší tušení:D. Zaujala mě technika popisu vlastního pohřbu. Zjednodušeně – Představíte si vlastní pohřeb a čtyři řečníky na něm, z nichž vás každý charakterizuje v jedné z oblastí (rodina, přátelé, práce, náboženství). Oproti abstraktnímu definování hodnot, mě tato technika uvědomila v tom, jak bych se chtěl chovat každodenně a byla daleko lépe představitelná, tedy až na jednu věc, nedokázal jsem si sebe představit v pracovním prostředí. Sice jsem věděl, jakým způsobem bych chtěl, aby mě vnímali kolegové, ale mé cíle a představy o náplni práce jsou mi zatím velmi vzdálené.

Třetí návyk To nejdůležitější dávejte na první místo je pro naši dobu velmi aktuální. Jsme zahlceni. V dnešním světě zažíváme informační a digitální přetížení, což vede k rozptýlení naší koncentrace, ale také ke stresu a nedostatku odpočinku. Naše doba je rychlá a řídí se produktivitou a výkonem. A právě proto je prioritizace základem úspěchu naší doby. Z této kapitoly jsem pracoval hlavně s plánováním na bázi týdne nebo dvou. Na začátku týdne si vyhradím čas, abych si ho naplánoval, myslím, že jsem díky tomu efektivnější. Změnu, kterou jsem díky knize udělal, bylo plánování s ohledem na mé hodnoty, a tudíž jsem zahrnul do týdenního plánu i sport, rodinu nebo odpočinek. V budoucnu, až si vytvořím cíle na rok 2024, bych chtěl, aby moje týdenní aktivity směřovali k těmto cílům a moje práce tak byla konzistentnější.Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 1

22.06.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

21.06.2024

Kategorie: Jiné

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.06.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: