7 návyků skutečně efektivních lidí
Autor: Stephen R. Covey
Proč právě tato kniha:
Knihu jsem si vybral kvůli tomu, že mě inspirují úspěšní lidé a rád poznávám jejich návyky. Zároveň jsem slyšel skvělé ohlasy na tuto knihu od jiných „Téček“. Mým hlavním PROČ bylo:
1) Dozvědět se více o 7 návycích
2) Vyzkoušet si nějaký z návyků aplikovat do praxe
Co mi kniha dala:
Buďte proaktivní
Představte si, že jedete na piknik se svými přáteli. Všechna jídla jsou připravena, místo je vybráno a vaši přátelé se chystají přijít. Najednou začne pršet. Jak reagujete?
Reaktivní muž: „Ach ne!! Piknik je zničený“, v depresi volá svým přátelům a ruší piknik.
Proaktivní člověk: „No, zdá se, že musím změnit místo na piknik“, zavolá svým přátelům, že počasí se nezdá být příznivé, ale vymyslí jinou alternativu, aby se stále mohl sejít se svými přáteli.
Rozdíl je tedy v přístupu. Myšlenka proaktivního člověka se točí kolem věcí, co MŮŽE dělat a co MŮŽE ovlivňovat, zatímco reaktivní člověk se zaměřuje jen na stížnosti a vůbec se nesnaží situaci zachránit.
BUĎTE PROAKTIVNÍ: Náš osud je v našich rukou. Můžeme si vybrat! Nemusíme se spokojit s tím, co osud přinese. Existují věci, které můžeme a nemůžeme ovládat. Hledejme ty, které dokážeme ovlivnit a obrátit je v náš prospěch (například 120 bodů za eseje :D)!
Začněte s myšlenkou od konce
Co byste o sobě chtěli říct na konci svého života? Líbilo se mi, co řekl Láďa Veselý (CEO Slevomatu) na Office Talks: „Chci být hodný dědeček, který má co vyprávět.“ Když o tom začnu vážně uvažovat, stane se něco skvělého. Ze všeho, co se děje v mé hlavě se začnu soustředit jen na to, čeho chci v životě dosáhnout – těch věcí je strašná spousta!!! (Jsem prostě snílek) … Zde jsem si opět připomenul sílu otázek. Proč? Protože právě tyto tři otázky mi pomáhají udávat směr.
1) Jaké jsou věci, kterých SKUTEČNĚ chcete ve svém životě dosáhnout?
2) Vede k nim vaše současná cesta?
3) Pokud ne, měly by být hodnoty předefinovány?
To nejdůležitější dávejte na první místo
Co je pro vás nejdůležitější? Trávíte většinu času tím, nebo něčím jiným? Odpověď se bohužel často opírá o druhou variantu. Vezměte si zdraví jako příklad. Kolik času strávíte cvičením, zdravými stravovacími návyky (např. udržováním pravidelného rytmu), a opravdu dáváte přednost těmto věcem? A co rodinné vztahy? Kdy jste naposledy volali svým prarodičům?
Zamyslete se nad tím, nad kterými věcmi opravdu trávíte čas. Možná vás překvapí, kolik času se věnujete všemu, o čem si nemyslíme, že je v našem životě důležité. Já si například uvědomil, že už jsem víc jak dva měsíce neslyšel svou babičku, které byla diagnostikovaná vážná nemoc…
Mysli na WIN-WIN
Člověk je od přírody spíše egocentrické stvoření – vím, o čem mluvím :D. Ti, kdo touží po úspěchu, chtějí být vždy lepší než jejich konkurenti. Je ale člověk úspěšný, pokud usiluje o vrchol, ale cestou připravil o úspěch mnoho jiných, jen aby zazářil? Úspěch vytváří úspěch. Vidím zde krásnou podobnost u nás v Holy Smoku – výrobce chce, aby jeho firma prosperovala, a tudíž chce i to, aby byl náš produkt úspěšný. Pokud budeme prodávat hodně dýmek, tak on bude mít od nás větší zakázky.
„Nemusíte prohrát, abyste vyhráli. Ani není třeba dělat kompromisy. Vytvořte nový způsob. Lepší způsob.“
Nejprve se snažte pochopit, potom být pochopeni
„Nevíš to, protože neposloucháš!“ Zní to povědomě? Alespoň mě to tak zní. Myslím, že to byl jeden z nejlepších návyků z těchto sedmi. Je mnohem snazší mluvit než poslouchat. Což osobně vnímám jako jeden z problémů dnešní společnosti. Poslech jiné řeči je ve skutečnosti velmi náročný ve srovnání s mluvením a vyjadřováním. Pokud ale budete ochotní nejdříve poslouchat někoho jiného, tak možná rychle pochopíme, jak ten daný člověk myslí a uvažuje. Jak jsem již zmínil, poslech někoho jiného je těžší. Stejně tak to platí i pro druhou stranu. Takže pokud dáte lidem nejdříve prostor, aby se mohli „vypovídat“, tak se může stát, že poté, co byli vyslechnuti a pochopeni, začnou také mnohem ochotněji poslouchat nás.
Vytvářejte strategii
Mnozí z nás věří, že ví, jaký je nejlepší způsob, jak něco udělat. Pokud o tom opravdu začínáte přemýšlet, tak vás začnou napadat otázky jako: „Je to opravdu ten nejlepší způsob, nebo ne?“ nebo „Může existovat lepší/jiná cesta?“ Obvykle vždy existuje lepší způsob. Možná to není to, co nás napadne a potřebujeme jen rozvinout naši myšlenku. A jak rozvinout naši myšlenku? Sdílením myšlenek s druhými. Myšlenka jiného často vede k nové, naprosto unikátní myšlence. Sdílejte myšlenky a získejte myšlenky. Společně můžete najít nejlepší způsob, který by bez druhého nebyl.
Ostřete pilu
Lidé se umí dobře omlouvat. Zdá se to být jako skvělý důvodem, proč něco nedělat – můžeme se přece vždycky omluvit. Jsme neuvěřitelně pohodlná stvoření. Kolik času by trvalo například přečíst 15 stránek denně? Zabralo by to jen několik málo minut. A kolik pozitivních účinků by mělo to malé množství času na náš týden? Osobně to můžu skvěle porovnat, protože jsem býval hrozný lenoch. Vůbec mi nevadilo promrhat den. Teď si každý den říkám, že bych pak jako důchodce litoval každého okamžiku, kdy jsem mohl udělat něco pro svůj život. Každý den chodím spát s pocitem, že jsem se aspoň o malý krůček přiblížil k tomu, abych byl spoko děda. :D
„Udělejte si život takový, jaký ho jen chcete a nechoďte jen s proudem. Ať vás zavede kamkoli. Máte k tomu vše, co potřebujete. Stačí jen chtít.“
Závěr:
Kniha se mi četla velmi příjemně a nebylo to jen díky tomu, že jsem několikrát během čtení nahlas řekl: „Jo! Přesně tak to je!“ Dozvěděl jsem se, co se pod každým návykem skrývá a pochopil, proč jsou důležité k opravdové efektivitě. Moc se mi líbí návyk Nejprve se snažte pochopit, potom být pochopeni, protože je to něco s čím se neustále potýkám a snažím si ho opakovat při každém rozhovoru, který s někým vedu. Rozhodně bych Knihu bych doporučil všem, kteří chtějí zapracovat na svých návycích.