Proč jsem si knihu vybral?
Věřím, že abychom se svého života a ze sebe dostali maximum, tak musíme mít vytvořené správné návyky. Proto jsme hledal v této knize principy, které mi mohou pomoci návyky v mém životě a podnikání vytvářet.
Návyk první - Buďte proaktivní
Když jsme proaktivní, tak máme svobodu jak se zapojit do světa kolem nás a příležitost ovlivňovat svůj vlastní osud. Například pokud začne v průběhu našeho týmového teambuildingu pršet, tak nám déšť může teambuilding zkazit. Nebo se můžeme proaktivně zaměřovat na pozitivní stránky. Třeba na to, že si s ostatními členy týmu můžeme v klidu sednout do místnosti a vytvořit brainstorming na nový projekt.
Pokud se nám v projektu nebo v životě vyskytne nějaká těžkost, tak bychom si vždy měli vytvořit chvíli času na reflexy. Není dobré podléhat hned prvním emocím, které se v nás probudí. Místo toho bychom si měli najít chvíli času, zaměřit se na příčiny problému a zanalyzovat, kam je správné upínat svoji energii.
Návyk druhý - Začínejte každý úkol s myšlenkou nakonec
Vždy když vykonáváme nějakou činnost, tak ji děláme vlastně dvakrát. Než fyzicky cokoliv vykonáme, tak si před tím přinejmenším v hlavě sestavit plán. V Tiimiakatemia, vždy když vytváříme nový projekt, tak si bereme k ruce Lean Canvas a hlavní kostru projektu stavíme v něm. Vyvarujeme se tak situaci, že nevíme, kdo jsou naši zákazníci, jaký problém zákazníkům řešíme či kolik peněz bude projekt stát.
V Ideabox Masterclass jsme využívali metodu s názvem “dopis do budoucnosti”, která se mi s tímto návykem velmi pojí. Dopis do budoucnosti znamená, že si člověk stanoví přesný cíl, který chce za určitý časový horizont splnit a uloží ho do obálky. Po uběhnutí časového horizontu je vhodné si dopis rozbalit a udělat reflexy. Pokud jasně známe požadovaný cíl, je mnohem snazší zůstat na správné cestě.
Návyk třetí - To nejdůležitější dejte na první místo
Někteří upřednostňují vytváření to-do listů, jiní říkají, že byste si své úkoly měli naplánovat předem. Ale skutečným tajemstvím efektivní práce je organizovat svoji práci podle priorit – a k tomu můžeme použít matici řízení času.
Návyk čtvrtý - Vždy se zaměřte na win-win
V průběhu života tvoříme naše vztahy pomocí paradigmat. Pro mnoho lidí je dominantním paradigmatem win-lose. To znamená, že vidí každou výměnu, ať už osobní nebo obchodní jako soutěž, ve které, když získáte, co chcete, znamená, že druhá strana nedostane, co chce. Toto paradigma je v určitých kontextech užitečné, bohužel někdy nefunguje vůbec. Při vyjednáváních s druhou stranou bychom si vždy měli určit, co je pro obě strany přijatelné a výhodné. Nejlepší je jednat formou win-win.
Návyk pátý - Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni
Dobrá komunikace je základem každého kvalitního vztahu. Bohužel většina lidí pouze zdokonaluje své řečnické dovednosti – snaží se, aby jim bylo rozumět. To je však jen polovina obrazu. Chceme-li skutečně tvořit osobní vztahy, musíte druhému také porozumět. A abyste někomu skutečně porozuměli, musíte se naučit naslouchat.
Návyk pátý - Vytvářejte synergii
Synergii lze těžko definovat, ale jednoduše řečeno je to tvůrčí cíle, která vzniká, když se různí lidé spojí v harmonii. Každý člověk je jiný a každý má svoje silné a slabé stránky. V Tiimiakatemia bychom se měli snažit o to, abychom s ostatními týmy a Teampreneury pracovali společně, dohromady pracovali na našich silných stránkách a snažili se odbourávat ty negativní.
Návyk sedmý - Udělejte si čas sami na sebe
Vidím sám na sobě, že když chci dosáhnout nějakých cílů na projektu v Tiimiakatemia, tak občas zapomínám sám na sebe. Což se pak projevuje na mé energii nebo náladě.
Autor v knize popisuje, že je klíčové se v životě zaměřovat na tyto body, abychom se cítil co nejlépe:
Zdravý životní styl - mít dostatek pohybu, kvalitně jíst a spát.
Správný mindset - měli bychom se snažit stále učit novým věcem, číst nové knihy nebo se učit novému jazyku.
Budování a udržování vztahů - je zásadní udržovat osobní i pracovní vztahy. Pravidelné setkávání s blízkými, kolegy či rodinou nám může v životě a podnikání velmi pomoci.