7 návyků skutečně efektivních lidí
Stephen R. Covey
Je to kniha, která nese myšlenky, které by podle mě měl znát každý. Objevuje se v ní v podstatě návod na to jak být lepším člověkem tak, aby jste tak i působili na ostatní lidi. Výtah z této knihy dělat nechci, protože je napsaná velmi úsporně a nenachází se v ní moc věcí, které by se daly vynechat tak, aby kniha neztratila smysl.
Jaká jsem měl očekávání?
O této knize jsem slyšel vícekrát z vícero zdrojů a bohužel i ze zdrojů podle mě negativních, jako například na různých seminářích, “které vám změní život“. Přičemž ty semináře jako takové se odkazovaly také i na tuto knihu, ale jejich hlavní cíl byl vnutit vám nějaký produkt, službu a hlavně z vás vytahat co nejvíc peněz. Každopádně abych se vrátil ke knize, tak jak je vidět, tak jsem se dostal ke knize se značnou skepsí a obával jsem se, že se bude jednat pouze o další manipulaci.
Hned poté co jsem knihu začal číst, tak jsem si uvědomil jakým způsobem tyto firmy zneužívají části těchto myšlenek a to pouze ty co se jim hodí a ostatní buď nezmiňují, nebo zkreslují. Jako značnou nevýhodu této knihy vidím to, že se dá právě těmito způsoby poměrně jednoduše zneužít.
Na druhou stranu, pokud k ní jde člověk skepticky a snaží se najít pouze to co se mu hodí, tak si tam nejspíš najde myšlenky, které se po aplikaci hodí.
Co jsem si z knihy odnesl?
První co jsem si odnesl, je uvědomění, že tyto myšlenky podporuje studium Tiimiakatemia Prague a snaží se je v lidech rozvíjet, což mě pouze utvrzuje v smysluplnosti tohoto studia.
Druhé co jsem si odnesl, je pár zajímavých slov a spojení jako je proaktivita, paradigma, synergie, kontinuum zrání, rovnováha P/PS, dialog hluchých, ostření pily a také Coveyho kvadranty
Proaktivita - chtíč si vždy najít nějakou cestu k cíli
Paradigma - to jak každý vnímá svět
Synergie - efektivní spolupráce
kontinuum zrání – osobnostní posun ze závislosti přes nezávislost k vzájemné závislosti
rovnováha P/PS - rovnováha mezi produkcí a produkční schopností
dialog hluchých - kolektivní monolog - dialog při kterém se strany navzájem nevyslechnou
ostření pily – stálé trénování a učení
Coveyho kvadranty – jedná se o graf ve kterém znázorňuje osa x důležitost a osa y naléhavost
Co jsem si odnesl z jednotlivých návyků?
(proaktivita) První návyk jsem se začal učit už před přečtením knihy, takže mě kniha pouze utvrdila, že jdu dobrým směrem.
(začínejte s myšlenkou na konec) Druhý návyk jako kritik praktikuji víceméně odjakživa, ale je zajímavé si uvědomit jeho důležitost.
(dejte přednost důležitým věcem) Třetí návyk je poměrně složitý na praktikování, ale určitě je výhodné se ho naučit. Takže na něm budu určitě pracovat.
(myslete způsobem win-win) Čtvrtý návyk se snažím aplikovat co nejvíce to jde a jsem rád, že ho máme napsaný v komunitních hodnotách.
(nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni) Pátý návyk je pro mě docela složitý, ale díky knížce mám určitě větší motivaci se ho naučit.
(vytvářejte synergii) Šestý návyk se momentálně učím na dvou oddělených místech, za což jsem z pohledu učení rád.
(ostření pily) Sedmý návyk se mi v poslední době daří aplikovat asi nejlépe, což prokazuji už jenom tím, že píšu tuto esej a to jakým způsobem jí píšu.
Shrnutí:
Celkově jsem rád, že jsem si knihu přečetl a doporučil bych jí všem, co mají zájem o zlepšení sama sebe.