7 návyků skutečně efektivních lidí


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 21.12.2021

7 návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

Pokud se chci něco opravdu naučit dobře, musím změnit svojí roli.

Musím změnit vnímání sebe sama. Co to znamená? Znamená to přesně to, že změním svojí roli z žáka na učitele. Věc, kterou se učím nebo jsem se již naučil (nikdy nebudeme nic umět dokonale na 100 %) začnu přenášet, vysvětlovat ji a učit ji někoho jiného. Tím se posunu ve svém vnímání a ve svém učení se.


Co je to paradigma?

Je obecně přijímané schéma, vzorec myšlení, či model.

V knize se uvádí příklad s tatínkem, který nastoupil do metra se svými dětmi. Dětí v metru dělají velký rozruch a nechovají se zrovna slušně, tatínek na to nijak nereaguje a kouká do země s hlavou sklopenou. Cestující se ho zeptá, zda by mohl své děti uklidnit, že toto chování není v pořádku. Tatínek dětí se na něj podíval a odpověděl mu, že mu teď umřela manželka a matka jeho dětí, že si vůbec neví rady, co má dělat.


V tomto okamžiku se paradigma cestujícího, který měl problém s chováním dětí v metru najednou obrátilo a místo toho, aby byl naštvaný, cítil soucit a chtěl pomoci.


Náš postoj a naše chování jsou funkcí toho, jak vnímáme situaci. Pokud jsme schopni se dostat na jinou úroveň myšlení, pak jsme na cestě ke zlepšení.


V podnikání je zásada číslo jedna vážit si zákazníka.

 

ZNALOSTI = co udělat

DOVEDNOSTI = jak to udělat

POSTOJE = vůle to udělat

Návyk vzniká tam, kde se tyto 3 složky překrývají.

 

 

1. Návyk: Buďte proaktivní

Opět jsme u přijímání odpovědnosti za svůj vlastní život. Cílem proaktivity je docílit takového chování, které je produktem rozhodování na základě našich zvolených hodnot, ne produktem podmínek a pocitů. Být proaktivní, ne reaktivní. Proaktivita a odpovědnost za náš vlastní život je jedinou cestou, jak být úspěšný v životě. Důležité je také myslet dlouhodobě a být úspěšný dlouhodobě, ne pouze krátkodobě. Tedy long term je vždy lepší než short term. Pokud jsme proaktivní, nedáváme vinu ostatním lidem nebo okolnostem za to, co se nám děje. Pokud jsme naopak reaktivní, dáváme všechno špatného, co se nám děje, za vinu ostatním lidem nebo okolnostem. V našem životě se nám děje mnoho věcí, které nemáme jak ovlivnit. Co můžeme ovšem ovlivnit je naše reakce. Proaktivita otevírá nespočet možností. PROAKTIVITA = SVOBODA


2. Návyk: Začínejte s myšlenkou na konec

Jsme opět u nastavení vlastního životního cíle a vize. Jedná se jak o osobní cíle, tak o cíle v našich projektech a podnikatelských aktivitách. Tento návyk se stává naším kompasem v životě. Můžeme se zamyslet nad tím, co chceme, aby o nás naši blízcí říkali na našem vlastním pohřbu. Bez poslání člověk neví, kam opravdu chce směřovat.


Příklady:

1.     Kvadrant: Krize a problémy, které musí být řešeny. Nedostatek personálu na zítřejší směnu, nefunkční auto a nemožnost dopravit cenný balík, obchodní schůzka atd.

 

2.     Kvadrant: Tento bod se pojí s naším posláním, rolí a cíli, ale neobsahuje prvek okamžitě. Například změna designu webu, nové fotky na web.

 

3.     Kvadrant: Tyto věci na nás vyvíjejí tlak, ale nejsou důležité. Například zvonící telefon, nenapsaná odpověď na příchozí email. Jedná se o všechny rozptylující věci.

 

4.     Kvadrant: Patří sem mnoho věcí, kde se jen plýtvá časem. Debaty o sportu, nepřipravená jednání, koukání na TV. Ten pocit, kdy si člověk řekne, že celý den něco dělal, ale vlastně nic neudělal.

 

KVADRANT číslo 4 je k ničemu.

Ubírejme čas z kvadrantu číslo 3 a 4. Říkejme NE kvadrantu 3 a 4.

Kvadrant číslo 1 = pracujeme VE FIRMĚ

Kvadrant číslo 2 = pracujeme NA FIRMĚ





4. Návyk: Myslete způsobem Win – Win

Výsledek mezi dvěma stranami je přínosný pro obě strany. Obě strany jsou spokojené, žádná strana není nijak znevýhodněna. Tento způsob je jediný správný, ale objevit jej v dané situaci není snadné. Je lepší se dohodnout, že se nedohodneme a v poklidu ukončit spolupráci, než někoho tlačit někam, kde nechce být. Musíme přemýšlet tak, aby byli oba spokojeni. Pojďme se domluvit tak, aby byly obě strany spokojené. Většina lidí nám na to odpoví, ano, s tím souhlasím pojďme se domluvit. Nejedná se o kompromis. Hledáme takové řešení, kdy získávají všichni. Musíme být odvážní a ohleduplní. Umění je se vzdát dohody (no deal).

 

5. Návyk: Nejdříve se snažte pochopit, teprve potom být pochopeni

Pro tento návyk použijme větu: Nejdříve bych si rád poslechl tebe. Základem je nejdříve porozumět, pochopit, být empatický a až potom vyjádřit svůj názor. Pokud nebudeme naslouchat, nikdy nemůžeme předpokládat, že budeme pochopeni my ostatními.


Příklad s otevřeným a zavřeným oknem:

Dva lidé v kanceláři se dohadují, zda bude okno otevřené nebo zavřené. Proč chcete mít okno otevřené? Špatně se mi tu dýchá. Proč chcete mít zavřené okno? Vítr mi rozhazuje papíry. Lepším řešením je otevřít okno ve druhé místnosti, nejedná se o kompromis.



6. Návyk: Vytvářejte synergii

Kompromis: 1 + 1 = 1,5

Synergie: 1 + 1 = 3 nebo 4 nebo 5 nebo 6


Dosáhnout něčeho významného sám není možné. Vždy je potřeba tým lidí, kteří pracují společně. Týmová spolupráce není součet vložené energie, ale její násobek.

 

7. Návyk: Ostřete pilu

Ostření pily znamená najít si čas na obnovu lidské energie (fyzická, mentální, duševní a společenská). Musíme se stále zlepšovat a posouvat dále, nikdy není konec. Změna je život.


Závěr:

Tato kniha má v sobě mnoho prvků koučování, kterých jsem si všiml. Začnu používat kvadrant 1 a kvadrant 2 a věci z ostatních kvadrantů budu vyřazovat ze svého života. Základem úspěchu je nebýt líný, být vytrvalý a konzistentní.

Nejvíce mě zaujal návyk 1, 3 a 4. Tyto návyky si vylepím doma na nástěnku a budu na nich pracovat.





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: