Proč jsem si knihu vybral?
Naše návyky a zvyky představují nedílnou součást našeho života - velmi důležitou součást. Závisí na nich naše efektivita a tím pádem i naše celková spokojenost a vnitřní klid. Kniha nám nabízí určité know-how, jak si života naše návyky uspořádat, a proto jsem se rozhodl ji přečíst. Sám jsem měl (a asi ještě dlouho budu mít) ne úplně spořádaný život. Mám problém s time-managementem, s prioritizací důležitých věcí, a to vše vede k nervozitě a napjetí, kterého bych se chtěl zbavit. Proto jsem dal knize šanci.
O knize
V knize najdeme, jak již z názvu vypovídá, 7 návyků, které údajně dělají úspěšní lidé. Kniha také radí, jak efektivně pracovat v týmu i ve velkých firmách. Rozhodl jsem se návyky vypsat a malinko se k nim rozpovídat:
1. Proaktivita
Až v Tiimi jsem se pořádně seznámil se slovem proaktivita. Proaktivita je převzetí iniciativy za své činy a a úsilí, kterým dosahujeme stanovených cílů. V Tiimi je toto hlavním stavebním kamenem celého fungování naší komunity a díky tomu jsem na sobě začal také pracovat, a to jiným stylem, než například na střední škole.
2. Začněte koncem
Než začneme cokoli plánovat nebo řešit, je důležité si NEJRPVE stanovit, jaký výstup či cíl tím chceme dosáhnout - taková naše vize. Pokud toto neuděláme, budeme se stále točit v kruzích, což se nám i často stává při dialozích.
3. First things first
Toto se dá představit jako různé stupně "důležitosti" našich nevšedních, ale i každodenní činnosti, tedy prioritizace. V případě, že si nestanovíme, které věci jsou méně a více důležité, může se stát, že nakonec neuděláme nic, nebo uděláme chaoticky od všeho trochu, ale výsledek bude stále neuspokojivý. Prioritizace nám může pomoci s time-managementem také naším vnitřním klidem, protože se nebudeme muset stresovat, kde nám co ještě chybí.
4. Myslete win-win
Jedná se o situaci, ze které mohou benefitovat všechny zúčastněné strany, či se snažíme vyjít vstříc všem stranám. V Tiimi je toto důležité motto, kde se snažíme se vzájemně podporovat, a neutlačovat žádnou stranu jak při dialogu, tak například při podnikání.
5. Nejdříve pochopte ostatní, až pak chtějte být pochopen
Komunikace a naslouchání druhým je stavebním kamenem (a často i kamenem úrazu) našeho světa. Je důležité být empatičtí, abychom dosáhli i již dříve zmíněné win-win situaci.
6. Synergie
Synergie pochází z řeckého slova syn-ergazomai, a jak už je asi zřejmé pojednává o spolupráci či vzájemném působení. Proto se v Tiimi učíme pracovat v týmu, jelikož se jedná o velmi důležitý a potřený skill do života.
7. Očista
Naše tělo potřebuje péči. Naše tělo nám umožňuje nemyslitelné věci - nohy nás dostávají z bodu A do bodu B, ruce pracují a vytvářejí různé věci, a hlava chrání náš nejdůležitější orgán, mozek. A ten zase řeší složité každodenní situace. Proto je potřeba naše tělo i náležitě odměňovat a udržovat ho ve formě. Každý by měl o své tělo pečovat jak jen to jde, odpočívat, zacvičit si, zdravě jíst, atd.
Jak bych knihu hodnotil?
Kniha pro mě byla velmi příjemná, hezky se četla, a myslím, že v ní jsou opravdu užitečné informace. Vezmu si z ní několik rád, které zkusím aplikovat na můj každodenní život, a myslím si, že při pečlivém dodržování mi to i může pomoci například s mým time-managementem. Kniha není napsána tím samým stylem jako jiné sebevzdělávací a rozvojové knihy, což byla příjemná změna. a knihu určitě rád doporučím dále.