5 příčin selhávání týmu


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.11.2022

5 Příčin selhávání týmů: Jak je rozpoznat a odstranit   Patrick Lencioni

Úvodem 


O knize jsem získala povědomí už pár týdnů zpátky, a to od Jonáše. Bylo to ve chvíli, kdy jsem cítila uvnitř týmu určité pnutí a byla jsem z toho poměrně nešťastná. Když mi Jonáš doporučil tuhle knihu, tak to bylo zrovna při cestě na Cabin in the woods, kde se celá tahle moje nešťastnost překlopila o 180 stupňů a díky aktivitám, které jsme na Cabinu podnikli, jsme odjížděli jako mnohem silnější a semknutější tým. Tehdy jsem knihu zastrčila někam dozadu do hlavy a nevěnovala jsem ji příliš velkou pozornost. Ale eseje na toto téma pořád přibývaly, slýchala jsem na knížku stále dobré recenze, a tak mi to nedalo, a přece jen jsem si ji přečetla s tím, že na ni následně připravím TS. To se bude odehrávat ale až zítra, a tak bohužel nemohu zatím sdílet dojmy z toho, jak to celé dopadlo. 


Obsah/Hlavní myšlenky 


Kniha je rozdělená do dvou částí. V té první části jsou příběhem popisovány situace managementového týmu smyšlené firmy, který není absolutně funkční a selhává ve všech 5 příčinách. V té druhé části knihy je pak nakreslen pyramidový model pěti příčin selhávání týmu a jednotlivé složky jsou podrobněji vysvětlené i společně s příklady a aktivitami, jak lze takové problémy řešit a odstraňovat. 


5 příčin selhávání týmů: 



1. První příčinou je absence důvěry mezi členy týmu, která pramení z obavy či neochoty se před skupinou otevřít a vystavit se tak riziku „napadení“ sebe a svých názorů. Členové týmu, kteří nejsou jeden k druhému skutečně otevření stran svých chyb a slabých stránek, znemožňují budování základů týmové důvěry. 

2. Tento nezdar v budování důvěry působí negativně, protože vytváří podhoubí pro druhou příčinu, kterou je obava z konfliktu. Tým, který postrádá důvěru, není schopen otevřené a konstruktivní diskuse a namísto toho se uchyluje k utlumeným debatám a rezervovaným komentářům. 

3. Absence zdravých konfliktů je vážný problém, protože tak vlastně zajišťuje třetí problémovou oblast – a sice nedostatek loajality. Bez ventilování názorů při otevřených diskuzích členové týmu jen zřídka kdy, pokud tedy vůbec někdy, vezmou přijatá rozhodnutí za svá a neztotožní se s nimi, i když se tak na poradách mohou tvářit. 

4. Z důvodu nedostatku loajality a neidentifikace s přijatými rozhodnutími si členové týmu postupně vytváří „dovednost“ vyhýbání se zodpovědnosti, což je čtvrtá příčina neúspěchů. Bez loajálního přístupu k přijatým krokům nezbytným pro dosažení cílů dokonce i ti členové týmu, kteří jsou cílevědomí a zapálení, často váhají upozornit své kolegy na jednání a chování, které je kontraproduktivní vzhledem k prospěchu a cílům týmu, a tedy i celé společnosti. 

5. Selhání ve vzájemné zodpovědnosti vytváří prostředí pro pátou příčinu neúspěchů. Lhostejnost k výsledkům se začne projevovat v momentě, kdy členové týmu dají přednost osobním cílům a potřebám (jako jsou například ego, kariéra, uznání) nebo potřebám svých oddělení a úseků před kolektivními cíli týmu. 


Tento model lze ale i krásně pochopit z té druhé, pozitivní stránky. Můžeme si tedy vypsat pět důvodů, díky kterým tým může krásně fungovat. 


1. Takový tým si navzájem důvěřuje 

2. Všichni se zapojují do otevřených diskusí 

3. Členové loajálně přistupují k přijatým rozhodnutím a plánům, které berou zároveň za své 

4. Navzájem se dohánějí ke zodpovědnosti za plnění úkolů a cílů 

5. Soustřeďují se na dosažení kolektivních výsledků 


Já si z toho jako hlavní myšlenku určitě odnáším to, že je v první řadě nutné pochopit klíčové principy vypsané v této knize. Nemusíme být neustále přehnaně disciplinovaní a sofistikovaní, to ani není možné, teda alespoň co se z lidského hlediska týče. Stačí to, že budeme používat náš zdravý rozum, že porozumíme podstatě a tomu proč se děje to, že tým může občas pokulhávat. Je fajn si být vědom toho, co se kolem nás děje a být takzvaně duchem i tělem přítomný. 


Závěr 


Kniha se mi četla až neobvykle lehce a rychle. Určitě to bylo především kvůli plynoucímu příběhu. Občas mě hlavní postava knihy Kathryn mírně vytáčela, ale to se dalo přehlédnout. Jednotlivé situace, které byly v knize popsány se daly krásně převést a aplikovat na nás, což dost usnadňovalo moje pochopení. Rozhodně knihu doporučuji přečíst všem, kteří cítí, že něco v týmu nefunguje a možná (pevně doufám) najdou klíčovou odpověď na to, proč tomu tak je a jak se dají takové momenty řešit, právě zde! 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: