5 příčin selhávání týmů


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 04.01.2022

5 příčin selhávání týmů   Patrick M. Lencioni

Proč jsem si vybral tuto knihu? Motivace?


Knihu jsem se rozhodl číst v rámci zápočtu k týmovým dovednostem, ale také mě zaujala svým obsahem, který mi byl od několika lidí tlumočen. Chtěl jsem v knize najít pár příčin a jejich následné řešení, abychom se jako tým mohli neustále posouvat kupředu.


Celkové zpracování knihy mě velmi oslovilo. V první části se zaměřuje na reálné subjekty a to konkrétně na stagnující firmu ze Silicon Valley, na ktere jsou všechny problémy jasně znázorněny a předvedeny, ale následně i jejich řešení. Druhá část je zase nabušena teorií, která je dobře vysvětlená. Kniha doporučuje spoustu metod, které se dají využít pro předejití selhání. A dále také podobně jako podobně v ostatních knihách je zde přiložen test pro určení možných hrozeb v týmovém prostředí.

Co si z knihy odnáším?

 5 základních příčin selhávání týmu, které jsou znázorněny v pyramidovém schématu, a to proto, že na sebe jednotlivé příčiny navazují.


  1. Příčina - Absence důvěry


Důvěra je jeden z nejdůležitějších prvků, pro správně fungování týmu, jelikož její absence může mít následky na bezpečné prostředí, ve kterém se nám bude dobře vzdělávat. 

Je důležité, aby se jednotliví členové nebáli vyjádřit svůj názor, ať už je jakýkoliv. Je třeba naslouchat druhým, ale především nereagovat agresivně, či negativně na názory druhých. Lidé, kteří jsou schopni přiznat slabé stránky omyly, chyby a žádosti o pomoc dopomáhají v dotváření onoho safe space. Jenže v prostředí, ve kterém se cítíme, že bychom byli ‘’trestáni’’ za naše dočinění, se nikdy svěřovat nebudeme.


  1.  Příčina - Obavy z konfliktu


Častou příčinou bývají konflikty a obavy z nich. Mnoho lidí k nim přistupuje špatně. Jsou tu dva extrémy. Lidé, kteří jen zmerčí konflikt a jdou do útlumu a pak lidé, kteří umí být až přehnaně konfliktní. Konflikt je určitě velmi důležitý pro růst jednotlivce i týmu, ale musí být zdravý a nikdy by se neměl brát osobně, vztahovačně (jako útok na naší osobu). Většinou se týmy snaží vyhýbat konfliktům, aby se vyhnuli zraňujícím pocitům ostatních členů. Také se můžeme setkat se strachem vyslovit svůj nesouhlas, či reagovat na ostatní, abychom jim neublížili. Proto je důležité nesnažit se ignorovat problémy, nepřetvařovat se a být k sobě upřímní a zároveň nenechávat problémy za námi, ale vždy je zdravě prodiskutovat.





  1. Příčina - Nedostatek loajality


Srozumitelnost a porozumění je klíč ke správným týmovým porozuměním. Je potřeba táhnout za jeden provaz. To nutně neznamená, že všichni musí být stejného názoru, ale k řešení by se ideálně mělo docházet dialogem, vždy s respektem, ale lidé by měli vědět, proč se rozhodnutí učinilo. Když rozhodnutí není dostatečně vysvětleno, člen ho může odmítat, či ho špatně pochopit a to by vedlo k tomu, že by pracoval na něčem co nechápe, či tomu nevěří. Proto je důležité dožadovat se vyjádření od všech jedinců. A v případě nesouhlasu menšiny by většina měla být empatická a snažit se o vzájemné porozumění.


  1. Příčina - Vyhýbání se odpovědnosti


Podle nadpisu by jeden mohl pochopit, že pátá příčina pojednává o vyhýbání se odpovědnosti nás jako jedinců týmu k povolané práci, ale není tomu zcela tak. Tento problém vychází z obavy upozornit ostatní členy týmu na jejich neaktivitu, či neplnění úkolů. Bojíme se nepohodlí, které z upozornění na chyby kolegů může plynout.  Mnohdy se stává, že někdo dělá práci za druhé, jen protože nerad konfrontuje a nechce způsobovat nepříjmenosti nebo mu za to nestojí druhé oslovit. Proto nás vyzývám, buďme k sobě upřímní a když budeme užívat radikální otevřenosti a otevřené komunikace s ostatními, tak se těmto problémům dá předejít.  

  1. Příčina - Lhostejnost k výsledkům 


Nedostatečné vysvětlení našeho týmového cíle všem členům týmu, může vést k tomu, že energia, která by normálně ústila do týmu se bude koncertovat jinam. Do individuálních projektů, do brigád. Jednoduše řešeno do aktivit, nespojených s týmem. Často to bývá zapříčiněno vzájemným neporozuměním nebo neshodnou, nesdílením stejných hodnot, což ústí v následnou rezignaci jednotlivců. Tím spíše se pak na skupinu nedá koukat jako na tým, ale skupinu individualistů. Je nutné veřejně se zavázat k výsledkům a týmovým cílům. Dobrým tipem je náležitá odměna podle specifických cílů spojené s týmovým cílem. Lidé musí cítit, že se k týmove cíli nějakým způsobem aspoň blíží.


Knihu opět doporučím všem v Timi, ale doporučil bych ji i lidem, kteří někdy potřebovali jakkoliv fungovat dlouhodobě v týmu. Těším se na to, že budu lepším týmovým hráčem a že nyní budu schopen orientovat se v krizových situací týmu a budu lépe zvládat z nich hledat tu správnou cestu ven.





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 2

16.09.2024

Kategorie: Jiné

Body: 2

15.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

15.09.2024

Kategorie: Management

Body: 3

15.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

15.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: