Tima Ferrisse znám již nějakou dobu z kanálu Metalearning a právě autor kanálu Metalearning se při jeho životní cestě velmi inspiroval Timem a jeho “hacky”. Zvědavost byla tudíž o to větší. Od knihy podle knihy očekávám nové tipy a triky pro zvýšení efektivity. Kdo by nechtěl pracovat 4h týdně? A je to vůbec reálné, nebo kniha bude napsána v klasickém americkém utopistickém stylu?
Důchod
Naplánovat si důchod, myšleno hlavně po finanční stránce je základ. Je to jedna z našich hlavních jistot, že ve starším věku budeme mít dostatek peněz důstojně dožít. Pokud už chceme nyní křečovitě odejít do důchodu, je to zejména z důvodu, že děláme práci, která nás nebaví, a to ve věku, kdy jsme na tom fyzicky nejlépe. To je největší selhání. Líný je ten, kdo zůstává u způsobu života, který mu nevyhovuje. To znamená, že život ovlivňují druzí lidé nebo okolnosti. Cílem tedy je optimalizovat svoji práci a investovat. Stresuje mě? Rozvíjím svoje silné stránky? Jak se cítím když přijdu z práce? Velká bariéra změnit práci, která mě nebaví jsou často závazky, které jsme si dali a nebo pohodlné fixní myšlení. Často na tyto otázky odpověď známe, ale stejně dáme přednost jistotě. Mým cílem je si zachovat čistou a otevřenou mysl napříč věkem.
Eustres – pozitivní zátěž, která v přiměřené míře stimuluje jedince k vyšším anebo lepším výkonům.
Distres – nadměrná zátěž, která může jedince poškodit a vyvolat onemocnění či dokonce smrt.
Emoce jako bariéra
Největší bariéra začít a pokračovat v nějakém projektu jsou negativní emoce. U mě to platí stoprocentně. Tim Ferris ale radí, abychom se strachu zbavily otázkami. Co nejhoršího se mi může stát když to nevyjde? Jakým způsobem si mohu zajistit vypadlý příjem? Dalším faktorem je, že přeceňujeme konkurenci. Pokud postrádáme jistotu, myslíte, že jste jediní? Vůbec ne, zbytek světa na tom je úplně stejně. Nepřeceňujte konkurenci a nepodceňujte sebe.
Paretovo pravidlo
20% zákazníků dělá 80 % tržby. Cílem je se vůbec nenechat rozhodit zbytkem a nevynakládat na ně ani korunu. Nenechat si jimi otrávit život a přestat se od nich šikanovat. Pokud mých zbylých 80% zákazníků bude potřebovat nějakou interakci je nejlepší vše automatizovat.
Nedokončujte práci
To mi jako perfekcionistovi dělá velký problém. Za každou cenu mám potřebu projít celou knihu ikdyž je nudná a nepřínosná. Co když se na nějaké stránce dozvím něco, co mi změní život? 🙂. Pravděpodobnost je velmi malá, musím na toto vědomě myslet, protože to dělám podvědomě. ,,Více neznamená lépe a přestat s něčím je často 10x lepší než to dokončit. Naučte se nedokončovat nudnou a neproduktivní práci.”
,,Zisk je užitečný pouze v té míře v níž ho můžete využít.”
Aplikace
Tim v knize doporučuje hromadu aplikací, které mohou pomoci s automatizací a zvýšením efektivity. Vybral jsem ty, které mě zaujaly nejvíce.
Evernote - poznámky, Doodle - volba času v týmu, Timedriver - plugin s kalendářem na web, Xobni - plugin do outlooku, Freedom - blokování stránek pro zvýšení efektivity 1-480 min - digitalni detox
Automatizace a delegování
Jedna z hlavních kapitol v knize se týká delegování a outsourcingu. Jako konkrétní příklad je uveden outsourcing od lidí z Indie. Tim podle všeho má svého “virtuálního” indického asistenta, kterému svěřuje vše, co ho nebaví. Konkrétně asistent má na starosti například emailovou komunikaci nebo zařizování kadeřníka. Přijde mi to velmi, velmi nereálné. Jak mohu někomu svěřit svoje hesla k aplikacím? Jakou mám jistotu, že mě asistent nepodvede? Jakou mám jistotu, že výstupy budou kvalitní a nebude docházet ke komunikačnímu šumu? Je to krásná ekonomická a efektivní myšlenka, ale podle mě utopická. Ještě více utopistická mi přijde myšlenka, když bych byl zaměstnaný a úkoly v práci bych outsourcoval právě na asistenta, abych měl více času na svoje podnikání.
Automatizace
Filosofie Tima je automatizovat vše, co půjde. Kapitola se mi líbila, jelikož jsem se v ní dozvěděl praktické tipy. Vzhledem k mému zatížení je ale nyní nepotřebuji využít. Jednalo se například o automatické odpovědi na emaily.
Automatizace aplikovaná na efektivní operace zvýší jejich efektivnost.
Automatizace aplikovaná na neefektivní operace zvýší jejich neefektivnost.
Arbitrage economy
Vzhledem k tomu, že je kniha napsaná v roce 2007 musím uznat, že byl autor velmi nadčasový s myšlenkou arbitrage economy. Co to je? Jednoduše něco jako dropshipping. Jako mezičlánek se snažíte dostat mezi dodavatele a odběratele. Nakoupíte zboží na jednom trhu, prodáte na druhém a necháte si rozdíl - zisk. Bariéry vstupu jsou už pochopitelně v roce 2022 celkem velké, zejména díky boomu e-commerce, nicméně v roce 2007 se z této myšlenky mohl vybudovat slušný business.
Dva druhy chyb
z přehnaných ambicí
z lenosti
Knihu bych shrnul do českém přísloví - líná huba, holé neštěstí. Autor mě inspiroval k tomu více komunikovat a dělat. Líbilo se mi jak slušně a přímočaře dokázal autor komunikovat s ostatními. Ihned jsem šel na LinkedIn oslovovat lidi, odpovědět na staré zprávy a propojit se s novými relevantními lidmi. A vyplatilo se, nyní sedím ve vlaku do Mnichova na Intersolar 2022. Ještě jedno shrnutí knihy do jedného české přísloví - jaký si to uděláš, takový to máš.