Jeden je příliš málo na dosáhnutí velkých výsledků.
Tento zákon ve zkratce znamená – více hlav víc dá. Práce v týmu je pro mě právě to. Tam kde sama nestačím je tu pro mě tým, díky naší různorodosti jsme schopni se od sebe učit novým dovednostem, které nás posouvají dopředu. Je ovšem důležité si od týmu nejen brát, ale vracet do něj stejné množství úsilí, vědomostí a dovedností, abychom se všichni společně mohli dál posouvat.
Mně osobně vždy vyhovovala spíš práce v týmu, protože být obklopena lidmi se stejným cílem, kteří jsou schopni se za sebe postavit a postupovat společně kupředu vnímám jako obrovskou sílu. Chápu ale, že pro někoho se silnějším egem může práce v týmu představovat problém. Je těžké si někdy přiznat, že je někdo v něčem lepší než já, já osobně toho ale využívám k tomu se něco nového naučit a odnést si sebou něco dál.
Momentálně v týmu pracujeme na celotýmovém podnikání, které jsme shrnuli pod název „kreativní agentura“. Je to také náš společný cíl, na který se teď soustředíme a hlavně cíl, který všichni společně sdílíme a vidím v něm smysl. Což bývá u mnoha týmů a jinak tomu nebylo ani u toho našeho, často problém.
Cíl je důležitější než role
Mně osobně přijde, že u nás v týmu se nenachází nějak moc velké a výrazné osobnosti, které by měli potřebu se přehnaně dožadovat kreditu za svou práci, nebo by chtěli být vidět více než ostatní. Čímž samozřejmě nechci říct, že v našem týmu nejsou osobnosti, spíš mi přijde, že jsme všichni přirozeně týmový hráči a vytvořili jsme si příjemné prostředí pro to spolu fungovat, vycházet a pracovat. Tak jak bylo v knize zmíněno, „nikdo není důležitější než my všichni“, přijde mi, že tohle heslo si všichni moc dobře uvědomujeme.
Stanovit si celkový týmový cíl bývá problém, jak už jsem zmiňovala v předešlém zákonu. S týmem jsme se už několikrát bavili, že nám mnohem větší smysl dávají menší cíle, například semestrální než jeden velký cíl na konci studia. Dává nám to mnohem větší smysl a lépe se poté kontroluje, zda se posouváme správným směrem.
Jak už jsem zmiňovala jedním z našich cílů je týmové podnikání v podobě kreativní agentury.
Každý hráč má své místo, na kterém je nejužitečnější.
Podle face to face, které jsme uspořádali na Cabin in the woods, kdy jsem dostala upřímnou zpětnou vazbu od každého člena týmu, je moje role v týmu, nebo spíše jak mě ostatní členové týmu vnímají – přináším pohodovou atmosféru a jsem pečlivá a výkonná, když se ujmu nebo je mi přidělen nějaký úkol. Momentálně nemám žádnou roli v management group a tak se snažím být při ruce tam kde jsem potřeba. Vyhovuje mi to tak, vzhledem k tomu, že se v rámci toho můžu rozvíjet ve více oblastech a získávat všeobecný přehled o všech záležitostech týmu. Mít nadhled mi vždy vyhovovalo a vyhovuje více než být specialista v jednom daném oboru. Snažím se sice směrovat svojí energii tam kde se cítím nejlépe a co mě baví a tím je marketing, sociální sítě apod. Pořád v tom ale ještě nemám takovou jistot, ale vnímám, že náš teamleader vidí, že tohle je pole, na kterém bych se chtěla pohybovat. Dává mi díky tomu i příležitosti se v tom zlepšovat a velice si vážím toho, že vnímá mojí práci.
Čím náročnější je úkol tím větší je potřeba týmový spolupráce.
Osobně u nás v týmu vnímám důležitost každého člena a můžu s jistotou říct, že bych ani jednoho neopomenula ať už se jedná o jakoukoliv týmovou práci. V případě naší kreativní agentury, i přestože si tento úkol vzal na starosti hlavně subtým account manažera, podílí se na tom celý tým ať už jde jen o nápady nebo o myšlenky, každý z týmu do toho něco promítnul.
I přestože jsme s tímto nápadem teprve v začátcích, cítím, že budeme potřebovat, aby přispěl opravdu každý člen týmu, ale hlavně, že každý člen je připraven se na tomto cíli podílet a přispět tak, abychom byli schopni vytvořit fungující celotýmový business.
Síla týmu závisí na jeho nejslabším článku.
Jak poznat lidi co s námi nemohou jít?
· Nedokážou držet krok s ostatními
· Nerostou v oblasti, za kterou jsou zodpovědní
· Nevidí celkový obraz
· Nechtějí pracovat na svých slabých stránkách
· Nespolupracují s ostatními v týmu
· Nedokážou splnit očekávaní ve své oblasti
Momentálně jsem si po přečtení těchto bodů nedokázala představit v našem týmu nikoho, kdo by je splňoval. Pokud se nám zdá, že někdo zaostává, vždy to komunikujeme a zatím jsme se vždy setkali s pochopením a ochotou daného člena se zlepšit.
Vítězné týmy mají hráče, kteří hýbou věci vpřed.
Osobně se nedokážu dobře posoudit v jakém odvětví bych měla být katalizátor. Při čtení tohoto zákona se mi, ale ihned vybavil jeden člen našeho týmu – Vilém Suchánek. S Vildou jsem začala v druhém semestru spolupracovat na 2 projektech a obdivuji jeho zápal pro práci. Je to člověk, který nemluví, ale dělá, a to velice obdivuji a vnímala jsem na sobě, že někoho takového po svém boku potřebuji. Navíc Vilda přenáší tuto energii do celého týmu a po poslední Halo theory se mi potvrdilo, že to tak vnímá i většina členů v týmu. Právě on byl ten, kdo jako první přišel s nápadem kreativní agentury – dokázal to týmu předložit, vysvětlit a zároveň všechny namotivovat.
Jak už jsem říkala, nevnímám se momentálně jako katalyzátor v žádném odvětví a myslím, že velkou překážkou je, že s týmem tolik nesdílím, což je jedna z mých slabých stránek. Pracuji na odstranění tohoto bloku a budu se snažit s týmem sdílet víc pohledů, zkušeností a vědomostí a být pro ně aspoň z poloviny takový katalyzátor jako je Vilda pro mě.
Vize dává členům týmu směr a jistotu.
Co se týče dlouhodobé vize, je to věc, kterou v týmu nemáme ještě kompletně dořešenou. Jak už jsem zmiňoval, shodli jsme se na tom, že nám dávají větší smysl menší, krátkodobější sdílené cíle. Osobně si myslím, že vizi máme každý svou, a právě ta nás přivedla sem do Tiimi. Myslím si, že tohle bude téma na prázdniny, případně po návratu z prázdnin, kdy budeme všichni mít čas na to ohlédnout se za uplynulým rokem, který jsme v Tiimi prožili a urovnat si co od toho dál chceme a očekáváme. Náš první rok byl poněkud hektický, a proto si myslím, že ne každý měl čas na rozí mání nad sdílenou dlouhodobou vizí.
Zlé přístupy zruinují tým
Jen jedna věc je nakažlivější než pozitivní přístup, a to je negativní přístup. S tím naprosto souhlasím, jak se říká, neštěstí nikdy nechodí samo, a proto je potřeba si na tyto členy dávat pozor. Mohou poté mít velice nepříznivý vliv na celý tým, vzhledem k tomu, že negativní přístup bývá nakažlivý.
Nemyslím si, že bych měla k práci negativní přístup. Je pravda, že občas když se nedaří, je pro mě těžké zůstat nad věcí a být pozitivní a jít příkladem zbytku týmu. Každopádně se snažím na tom pracovat, ale myslím si, že mě nikdo v týmu nevnímá nijak negativně a každý respektuje, že ne každý dokáže být za jakékoliv situace stoprocentně pozitivní. Naopak si myslím, že pro lidi, se kterými spolupracuji blíže například v projektech, můžu být motivující, protože mě práce baví.
Členové týmu musí vědět, že v kritické chvíli se mohou spolehnout jeden na druhého.
Charakter + způsobilost + závazek + důslednost + soudržnost = vzájemná zodpovědnost
Myslím si, že na každého u nás v týmu je spoleh. Určitě ne s každou záležitostí, ale každý člen týmu má nějakou oblast, ve které vím, že když ho o něco poprosím, splní úkol na 110%.
Mám ovšem pár lidí, speciálně ty, se kterými jsem v projektu, u kterých vím, že se u nich můžu spolehnout ať se stane cokoliv a stejně tak je to i naopak.
Osobně si myslím, že mi v týmu důvěřují, pokud jde o práci i o vztahy. Neberu si na talíř úkoly, u kterých vím, že nebudu schopná je splnit, ať už kvůli časovým možnostem, nebo protože pro to nemám dostatek znalostí a dovedností. Tím dávám týmu najevo, že pokud se k něčemu přihlásím, můžou si být jistí, že práce bude dokončená správně a včas.
„Největší kompliment, který vám může někdo dát, je spolehnout se na vás.“
Tým nedosáhne svého potenciálu, když nezaplatí cenu.
Myslím si, že už jen to, že se někdo rozhodne pracovat v týmu je jistá oběť. Pokud jedete sólo má to výhodu v tom, že o všem rozhodujete vy, nemusíte se s nikým o ničem dohadovat, nemusíte se přizpůsobovat, máte celý podíl a všechny vaše úspěchy i neúspěchy jdou jen a jen za vámi. Dle mého úsudku, práce v týmu vyžaduje mnohem víc času a kvalitní komunikace. Nejde také opomíjet vztahy, osobnosti a pocity ostatních členů týmu, a to je věc, která ne každému může vyhovovat. Mě je práce v týmu mnohem příjemnější než být sama. V kolektivu lidí, které znám a důvěřuji jim, se mi pracuje nejlépe.
Jako cenu, kterou musíme občas všichni v týmu zaplatit vnímám slevování ze svých nároků. Další věcí, která je potřeba týmu obětovat, je, jak už jsem zmiňovala – čas. Práce v týmu není jen práce, často jsou zapotřebí i teambuildingové aktivity, řešení sporů atd. Pokud chcete být v týmu a společně se s ním rozvíjet musíte si být opravdu jistí, že chcete být v týmu. Není nic špatného na tom být spíše sólový hráč, ale špatné být sólový hráč v týmu. Brzdíte tím nejen sebe, ale i celý tým.
Když tým ví na čem je, může na to reagovat.
Je jasné, že pokud nevíte, jaké je skóre a jestli prohráváte nebo vyhráváte nemůžete tomu přizpůsobit taktiku hry. Je proto důležité vědě, jak svoje výsledky měřit a vědět kde je můžeme najít, abychom mohli zkontrolovat, jestli momentálně vyhráváme, nebo prohráváme. Zda jdeme správným směrem a posouváme se dále. Pro nás je takovou výsledkovou tabulí skill profile a learing contract, který pravidelně obnovujeme. To je spíše ale na bázi jedinců, co se týče týmového posunu, měli jsme například TS na fáze vývoje týmu, kdy jsme se podrobně bavili o tom, v jaké fázi jsme, v jaké jsme byli a jaké si myslíme, že nás ještě čekají. Shodli jsme se na tom, že jsme trošku přeskočili fázi bouření, i když k jistým sporům už došlo, ale nebyli nijak velké. Bylo dobré si ujasnit kroky, které nás vedli k fázi, ve které se momentálně nacházíme a jaké kroky můžeme učinit, abychom se dostali do další fáze lépe funkčního týmu.
Špičkové týmy mají širokou základnu.
Ne každý den je pro každého posvícení, a proto je důležité mít stejně silnou střídačku tak jako máme základní sestavu. A hlavně je důležité, aby i lidi co jsou momentálně na střídačce dokázali podporovat základní sestavu, protože jsou úplně stejnou nedílnou částí týmu. V tomhle jsem viděla hlavně týmové BG, kterých se neúčastníme všichni. Na našem poslední úspěšné BG pro město Velvary nebyl celý tým, ale i přesto to byl úspěch celého týmu a členové týmu, kteří se ho přímo neúčastnili měli stejnou radost z výhry, jako členové, kteří se na práci přímo podíleli.
Obecně (mimo týmové BG) vnímám jako základní sestavu celý náš tým a jako střídačku zbytek TAP komunity. V případě, že si nikdo za našeho týmu neví rady, můžeme se vždy obrátit na komunitu, která nám pomůže a podpoří nás.
„Mezi nejlepšími hráči, se i my zlepšujeme.“
Tým je definovaný společnými hodnotami
O společných hodnotách jsme se bavili v prvním semestru, hlavně proto, abychom je zasadili do teamcontractu. Od té doby jsme je ale hlouběji nerozebírali a mám pocit, že by to bylo potřeba. Myslím, že se od začátku studia změnili. Zároveň mám pocit, že jsme měli možnost poznat individuální hodnoty ostatních členů v týmu a na základě toho budeme snadněji hledat ty společné a budeme mít pochopení pro ostatní.
Já osobně mám svoje hodnoty jasně dané patří mezi ně – upřímnost, loajalita a obecně dobro. Myslím si, že důležitější než mít dané hodnoty, je se podle nich chovat. Moje hodnoty jsou spíše hodnotami do života, co se týče práce, ještě jsem se nezamýšlela nad tím podle jakých hodnot se řídím, chtěla bych si je ale nastavit společně s týmem, protože potom dokážu být pro náš tým hodnotnější.
Interakce podporuje akci.
„Neptejte se, co můžou udělat vaši spoluhráči pro vás, ptejte se, co můžete udělat vy pro ně.“
Je důležité mít v týmu dobrou komunikaci, obzvlášť důležité, pokud se jedná o tak početný tým jako je ten náš. Je potřeba mít otevřený a safe space, pro to, aby se mohl každý člen vyjádřit. Je důležité dát všem členům týmu prostor. Myslím si, že právě tohle v týmu máme. Nikdo se nebojí dát ani přijmout kritiku. Minimálně pokud mluvím za sebe, kritiku přijímám, protože věřím, že to se mnou tým myslí dobře a chce abych se posouvala kupředu. Stejně tak to mám i já s ostatními členy týmu, v případě, že jim podávám zpětnou vazbu. Není to abych někoho stáhla dolů, ale naopak protože mi na něm záleží a chci, aby byl nejlepší verzí, kterou může být.
Rozdíl mezi dvěma stejně talentovanými týmy je v jejich vedení.
Při volbě teamleadera, jsem cítila, že je velké očekávání a snad i lehký tlak na to, aby byl opravdu efektivní a vedl náš tým kupředu. To si myslím, že se v našem případě povedlo. I přesto, mám občas pocit, že to, že mám kvalitního teamleadera vede k nečinnosti, některých členů týmu a často tomu tak bylo i u mě. Uvědomila jsem si ale, že prací teamleadera není dělat vše za nás, ale práci rozdělovat, delegovat a směrovat náš tým k tomu, aby byl plně funkční. To ale jde těžko v případě, že lidé nevykonávají svojí práci a nejsou schopni chopit se odpovědnosti. Začala jsem tedy mnohem více dbát a dávat najevo našemu teamleaderovi oporu, aby bylo jasné, že stejně jako mi věříme jí, že nás dokáže vést, ona může věřit nám.
Když vyhráváš nic nebolí.
Podle tohoto zákonu se mi hůře reflektuje, protože mám pocit, že jsme ještě nezažili, aby se opravdu nedařilo. Vzhledem k tomu, že jsme opravdu na začátku, každý malý krok je pro nás úspěch, a proto mi přijde, že cokoliv nového zavedeme, uděláme nebo se posuneme o kousek vpřed v nás vyvolá euforii. Myslím, že ty dobré časy, dokážeme opravdu ocenit, až přijdou ty špatné a o to víc si jich budeme potom vážit a snažit se je udržet.
Investice do týmu se postupně kumuluje.
V posledním 17 zákonu jsem se rozhodla reflektovat pomocí výroků, které platí o každém dobrém týmu a položila jsem je jako otázky, na které jsem se snažila odpovědět.
Dělá mě můj tým lepším než jsem?
Ano, můj tým mě opravdu dělá lepší než jsem. Jak už bylo zmíněno v zákonu střídačky „mezi nejlepšími hráči, se i my zlepšujeme.“ V našem týmu je několik členů, od kterých se mohu učit a kteří mě inspirují a to mě dělá lepší.
Násobí můj tým mou hodnotu pro ostatní?
Zde budu navazovat na předchozí odpověď. Vzhledem k tomu, že mě můj tým, jeho členové a jejich znalosti a zkušenosti, a to co společně zažíváme a nové věci, kterým se společně učíme, dělá lepší, tak se moje hodnota pro ostatní násobí.
Umožňuje mi můj tým dělat to co umím nejlépe?
Ano, v týmu máme příjemné podporující prostředí. Sdílíme si v čem se chceme zlepšovat a na základě toho, poté přemýšlíme komu zadat jakou práci, co komu sdílet, jak komu pomoct se posunout v tom, čemu se chce věnovat.
Šetří můj tým i čas?
Tady se těžko odpovídá. Po nějaké stránce určitě ano. Vzhledem k tomu, že máme v týmu schopné lidi, není problém své úkoly delegovat, nebo požádat o pomoc, když si nevím rady.
Zastupuje mě můj tým i tam kam nemohu jít?
Ano. Jak už jsem popisovala v zákonu střídačky, nikdy není problém kohokoliv z týmu zastoupit, protože jsme všichni stejně kvalitní.
Je můj tým pro nás radostí?
Jednoduše – ano.
Naplňuje můj tým tužby mého srdce.
Jsem spokojená s tím, kam se náš tým posouvá a jakým jde směrem. Pokud narazíme na překážku, jsme schopni ji vyřešit. Seberalizuju se a díky týmu se učím věcem, kterým bych se jinde nenaučila. Takže ano.