17 zákonů týmové práce
Proč právě ji?
Knihu jsem si především vybral, kvůli požadavkům ke zkouškám a popravdě si myslím, že by mě normálně nenapadlo si tuhle knihu přečíst. Knihu jsem nemohl vůbec nikde sehnat, a proto jsem ji nakonec četl a poslouchal v anglickém jazyce. Od knihy jsem neměl vůbec žádné očekávání a opravdu jsem nečekal, že díky těmto zákonům se tolik zamyslím nad chodem a našimi případnými nedostatky v našem týmu.
Vybral jsem prvních pár zákonů, které mi připadali velmi zajímavé a potřeboval jsem se k nim více do podrobna vyjádřit. Snad jsem tolik neutíkal vždy od tématu a doufám, že díky mé eseji pochopíte, s jakými problémy se v současný chvíli potýká i tak úspěšný družstvo JBS - cooperative.
1 Zákon nevyhnutelnosti
Jeden je příliš málo na dosáhnutí velkých výsledků.
V prvním zákoně se bavíme o tom, že tým dokáže více než jednotlivci. Ve většině případě k tomu opravdu v reálným životě dochází, avšak ne vždy tomu tak je. Pokud chceme, abychom díky týmu plnili rychleji naše cíle a sami se co nejvíce rozvíjeli, tak musíme odložit naše vysoké ego, nejistotu z práce s ostatními a celkově nepodcenit náročnost našich cílů. Samozřejmě tenhle zákon nemůže dobře fungovat i bez ostatních zákonů, avšak tohle je první správný krok k výbornému úspěšnému týmu, který si jde za svým cílem a snem.
Tento zákon mi připomněl jednu kapitolu z knihy Cesta k vítězství, kdy také upozorňovali na vývojovou část týmu, kdy se týmu jednu dobu velmi dařilo a tým táhl převážně jeden člověk. Všichni fanoušci basketbalového týmu a televizní media ubírali pozornost převážně na toho výjimečného kluka, který svůj tým táhl k jejich cíli. Avšak jednoho dne se tento hráč zranil na dlouhou dobu a tým se překvapivě semknul a všichni začali podávat velmi kvalitní výsledky, aby nadále tým šel za svým cílem. Jenže po několika měsících, když byl ohlášen velký návrat slavného skromného hráče Magica, tak ovšem všichni ostatní hráči z týmu nebyli rádi, že se vrací, ale spíše si říkali, proč ho potřebují, když jsou každý minimálně tak stejně dobrý, ne-li lepší než on. Od té chvíle většina z týmu začala hrát převážně na sebe a ne pro tým, protože si každý myslel, že hraje nejlépe a upřednostňoval převážně svoje úspěchy na úkor svého týmu. Tým následně každým dnem přestával více a více fungovat a nakonec z hvězdného týmu byl nečekaně neúspěšný tým.
Myslím si, že jsme se u nás v týmu s tímhle problémem úplně nesetkali, ačkoliv si myslím, že se v jednu dobu mezi prvním a druhým semestrem objevovali náznaky špatných prvků z prvního zákona. Bylo to období, kdy pár našich starších členu říkalo především věkově mladším členům skoro každé druhé TS, že mají o mnoho více zkušeností a výsledku než oni a jsou díky tomu Key players v týmu. V podstatě se jedná o pravdu, jenže co jsem se časem dozvěděl od jednotlivých mladších členů z týmu, bylo to, že díky tomuhle neustálému povyšovacímu efektu to spíše začalo házet negativní dopad na náš tým, kdy si většina lidí myslela, že v týmu není užitečná a nedosahuje takových kvalit jako oni.
V tenhle moment žádný takový problém naštěstí nemáme a myslím si, že velká většina z týmu jsou týmovými hráči a chtějí co nejvíce přispět týmu, abychom se co nejvíce posouvali dopředu. I když se u některých lidí zase začínají objevovat prvky jednotlivce, tak věřím, že se vše zas změní po složení všech zkoušek.
2 Zákon celkového obrazu
Cíl je důležitější než role.
V tomhle zákoně si povíme, jak je cíl v týmu opravdu důležitý a co je k tomu vše zapotřebí podřídit. U týmu je velmi důležité, abychom šli společně za našim cílem a společně tak byli všichni ochotni věnovat svého drahocenného času a úsilí, aby nakonec naše práce byla odvedena na vysoké úrovni. Pokud toho chceme dosáhnout, tak se musíme někdy více obětovat pro tým a vykonat i podřadnější práci, která obecně není tak atraktivní a zajímavá.
Když jsme tenhle zákon probírali společně v týmu, tak jsme si položili dvě zajímavé otázky, které byly: Jste schopni vykonat podřadnější práci pro prospěch týmu? Má náš tým cíl? – obě dvě otázky jsou tak jednoduše položené, ale i tak nám toho mnoho řekly. Právě jedním z problému našeho týmu je, že nikdo nechce ve většině času dělat jak důležité, tak i podřadné role/úkoly a my se díky tomuhle problému strašně moc zdržujeme, a tak ani rychle neposouváme. Za mě tento problém především vyplívá z naší iniciativy a vyhýbání se zodpovědnosti. O tom si především povíme ještě v dalších zákonech, kde si tenhle problém rozeberme více dopodrobna.
Výsledek těchto odpovědí byl překvapivě jiná a lepší než jsem si myslel. Všichni členové, kromě jednoho, řekli že jsou ochotni dělat jak důležité, tak i podřadné role/úkoly a nedělá jím to žádný problém. Pro mě je to velmi dobrá zpráva do budoucna, že tenhle problém v našem týmu v blízké době můžeme vyřešit, ale první musím zjistit, jaký je ten hlavní úkol, že do této chvíle se těmto úkolům/rolím vyhýbali a jak je povzbudit, aby co nejvíce pracovali pro tým.
U našeho cíle jsme si uvědomili, že v současný chvíli dlouhodobě ustálenější celotýmový cíl nemáme, a to mě popravdě více mrzí. Pro mě je cíl něco, co mě žene do zdárného vysněného konce, kde mě čeká následně zasloužená odměna. Mám to tak nastavený, díky sportu a řídím se tak tím celý můj život. Vím, že je velmi těžké najít jeden společný dlouhodobý cíl, který by náš tým neustále poháněl, protože jsme každý jiný a každý máme jiné představy, avšak stále věřím, že tento náš pomyslný dlouhodobý cíl v našem týmu najít můžeme a doufám, že ho v blízké době najdeme. Je alespoň dobré, že jsme si uvědomili, že máme společné krátkodobé cíle, kdy si myslím, že je to jeden prvních správných kroků k našemu dlouhodobému cíli v týmu.
3 Zákon správného místa
Každý hráč (člen) má své místo, na kterém je nejužitečnější.
V knize se píše, že by každý člen měl mít svoje místo a nejcennější jsme přesně tam, kde má naše práce největší hodnotou. Určitě v reálným životě s touhle větou souhlasím a mělo by to tak být ve všech firmách. Avšak u nás v týmu jsme se ale tak úplně tohohle zákona nedrželi, protože jsme si za mě položili jednu velmi důležitou otázku, když jsme předělávali celou naší organizační strukturu. Chceme dosadit naše členy tam, kde jsou nejlepší, aby funkci vykonávali nejlépe, anebo umožníme pozici členům, kteří se v daném odvětví chtějí rozvíjet a naučit, i když nejsou tak zkušený? Uvědomili jsme si, že jsme tady především za tím, abychom se nejlépe zlepšili ve všech částech odvětví týmu a minimálně na nějakou chvíli každou specifickou roli vyzkoušeli a naučili se tak mnoho nových věcí. Mělo by to být i v našem zájmu, protože bychom se měli rozvinout za celé ty tři roky v všech 21 dovednostech.
Kdybych se měl vrátit k naší nové organizační struktuře, kterou do té doby nikdo v Tiimiakatemia Prague neměl, si troufnu říct, že to byla za mě jedna z revolučních kroku u nás v týmu. Inspirovali jsme se jak od Finů, tak i z knížek, kdy jsme se rozhodli rozdělit funkci dočasného teamleadra na dvě pozice: Business teamleader a HR teamleader. Následně jsme vytvořili jednotlivé sekce, které se vždy skládali z jednoho manažera a několika asistentů. Organizační struktura byla vymyšlená tak, aby každý člen v týmu zastával nějakou roli v týmu a cítil se tak užitečný v týmu a měl tak alespoň nějakou pomyšlenou zodpovědnost za chod v týmu. Díky tomu jsme pomohli mnoho členům se v týmu více najít a naše efektivnost rázem velmi rychle vyrostla. Jsem za to velmi rád a myslím si, že většina členu od nás z týmu tenhle krok bere za jako jeden z nejúspěšnějších kroků za tenhle rok, čeho jsme v týmu dosáhli
4 Zákon Mt. Everestu
Čím náročnější úkol (práce), tím větší potřeba týmové spolupráce.
Zákon Mt. Everestu říká, že nejlépe odvedeme těžkou práci v týmu. Pokud mám jistotu a podporu týmu, můžeme společně dokázat neuvěřitelných věcí. Tým avšak musí být dobře sladěný a musí si naprosto důvěřovat, jinak nebude nikdy tak dobře fungovat amy tak nebudeme moct dosáhnout svých vysněných cílu. Čím větší cíl, tím větší důležitost týmu je.
Sám tohle pociťuji, když vím, že obecně by mi extrémně dlouho trvalo dosáhnout nějakého těžkého cíle, anebo úkolu, že pokud mám kolem sebe velmi schopný a zodpovědný osoby, u kterých vím, že mi kdykoliv pomohou, když jsem v nesnázích, anebo jsme celý tým, je tenhle pocit k nezaplacení.
Závěr
Až budu mít napsaný celé portfolio o téhle knížce, tak jsem určitě přiložím ještě dalších pár zajímavých zákonu. Kniha je opravdu zajímavá a mohu jen všem doporučit. Nezbývá mi, než dát zase velký palec hore a těším se už na to, až všech 17 zákonu probereme v našem týmu.