Tuto knihu jsem si vybrala kvůli zkouškám, je jedním z požadavků, které jsme v tomto semestru museli ke zkouškám splnit. Tahle esej zároveň slouží jako reflexe do portfolia a zde tedy je.
The Law of Significance
One Is Too Small a Number to Achieve Greatness
Vždycky jsem byla zvyklá spoléhat se pouze sama na sebe, jak v pracovním, tak v osobním životě. To se s příchodem do Tiimi změnilo nebo řečeno ještě lépe, muselo změnit. Za uplynulý školní rok jsem pochopila, že síla spočívá v týmu. Sice jsem to znala ze sportu, kde je přece jasné, že týmové sporty nemůže hrát jeden člověk, ale až tady jsem poznala, že když na něčem pracuje více lidí, tak je výsledek bohatší o perspektivy a nápady všech, ne jen o ty mé. Krásným příkladem jsou BG, jak by to asi vypadalo, kdybych na tom pracovala sama? Hrozně, samozřejmě! Zaprvé by mi to zabralo o nespočet hodin navíc a zadruhé by výsledek nebyl zdaleka takový. Síla v týmu je v tom, že neumím všechno, ale mám v týmu lidi, kteří mě doplňují. Proto je tým tak silný a účinný nástroj s velmi širokým záběrem.
The Law of Big Picture
The Goal Is More Important Than the Role
Myslím, že uctívat tento zákon tak nějak nepsaně patří do kompetencí role TL, kterou u nás v týmu zastávám. Pokud bych neviděla celek a myslela pouze na sebe a na to, co mě prospívá, tak bych v té roli nejspíš dlouho nevydržela. Upřímně to vnímám jako nutnost, aby tento zákon jakýkoliv leader intenzivně vnímal.
Zajímavé je se zamyslet nad tím, jak to budu vnímat až TL nebudu. Myslím, že už mi cítění zodpovědnosti za celý tým natolik přirostlo k srdci, že ani po konci mého funkčního období se jí nezbavím a nadále se budu snažit přispívat všemožnými nápady jako tomu bylo do teď. S čím se váže i to, že ano, jsem ochotná tuto roli předat dál, právě protože hledím na dobro celku a uvědomuji si, že jiný člověk v této roli nás může opět jinak posunout a dávám mu tím možnost růst. Konec konců, co se v knize mimo jiné píše je to, že správný leader vychovává další leadery a to přesně mám v plánu.
The Law of the Niche
All Players Have a Place Where They Add the Most Value
Jak už asi všichni ví, tak u nás v týmu mám roli TL. Možná lehce sobecky to vnímám, že jsem správný člověk na správném místě. Proč? Protože se ukazuje, že dokážu působit jako autorita, což se občas hodí např. na business meeting, když nejmenovaní jedinci nedávají pozor a zároveň mám i tu lidskou stránku a ochotu ostatním pomoct. Občas bych mohla být více empatická, což je moje slabá stránka, ale ze zpětných vazeb vyšlo, že ke zlepšení došlo, za což jsem ráda.
Role TL mě naplňuje a posouvá a přijde mi, že jak se posouvám já a přichází ke mně nové myšlenky a uvědomění, tak se posouvá i celý tým, pokud to dokážu správně komunikovat.
The Law of Mount Everest
As the Challenge Escalates, the Need for Teamwork Elevates
Jako náš Everest aktuálně vnímám nápad kreativní agentury. Respektive jsme se rozhodli, že našim týmovým BG dáme nějakou štábní kulturu a celý koncept pojmenujeme kreativní agentura. Připravit všechno potřebné a zrealizovat tento nápad je pro nás relativně náročné, už jenom kvůli tomu, že třeba na tvorbě webových stránek se musí podílet celý tým, stejně jako na výčtu dovedností, kterými jako tým disponujeme.
Na druhou stranu si ale myslím, že kromě týmových BG, jsme ještě jako tým nečelili žádné extrémní výzvě.
The Law of the Chain
The Strength of the Team Is Impacted by Its Weakest Link
Abych zjistila, zda jsem slabým článkem, poprosila jsem Ondru jakožto člena našeho týmu, aby mě ohodnotil dle testu uvedeného v knize. Z toho vyšlo, že slabým článkem nejsem. Čím samozřejmě nechci říct, že nejsou věci, na kterých bych měla pracovat - prostor pro zlepšení je vždy!
Z pohledu TL mi ale v hlavě svítí jiná otázka a to sice “Co můžu udělat pro to, abych pomohla lidem v týmu, které vidím jako slabší články?”. Kniha říká, že je zapotřebí těmto členům pomoct zapracovat na svých slabých stránkách a být tu pro ně. To se snažím dělat. V uplynulém sestru jsem hned několik takových pomocných konverzací absolvoval s nejmenovanými členy a zároveň jsem absolvovala se všemi 1v1, kde jsme se bavili právě i o slabých stránkách a jak je posílit, tak abychom zabránili tomu, že nějaký slabý článek v týmu máme.
The Law of the Catalyst
Winning Teams Have Players Who Make Things Happen
Jsem nebo nejsem katalyzátorem? Popravdě sama nevím. Kniha říká, že katalyzátor je člověk, který je intuitivní, komunikativní, zapálený, talentovaný, kreativní, iniciativní, zodpovědný, štědrý a vlivný. Myslím, že některé vlastnosti splňuji, ale nevidím se ve všech. Za uplynulý rok se určitě zlepšila moje zodpovědnost, i kvůli tomu, že ji opravdu hodně pociťuji a to nejen za sebe, ale za celý tým. Na druhé straně, co se třeba intuice týče, tak na tom pracuji, protože ne vždy stíhám vnímat všechno, co se v týmu děje. Což je škoda, protože by mi to pomohlo třeba k většímu pochopení lidí a tím pádem i k tomu, jak s nimi pracovat a pomoct celému týmu k posunu.
The Law of the Compass
Vision Gives Team Members Direction and Confidence
Dostáváme se k tématu, které u nás v týmu není moc oblíbené a to sice sdílená vize. Už několikrát jsme to téma otevřeli, ale nikdy jsme se nedobrali žádného výsledku. Důvod je jednoduchý - je těžké sjednotit 15 různých lidí, kteří žijí podle různých hodnot. Nehledě na to, že důležitost vize tolik nepociťujeme a proto jsme jí už několikrát odsunuli na druhou kolej a rozhodli se radši upřednostnit práci na projektech nebo dalších hmatatelnějších záležitostech. Není to ale dobře, potřebujeme vizi. Je to složité, ale není to nemožné a já jsem odhodlaná toto téma znovu otevřít.
The Law of the Bad Apple
Rotten Attitudes Ruin a Team
U tohoto zákonu jsem se zamyslela nad tím, jak moje chování a přístup k práci působí na zbytek týmu. Domnívám se, že většinu času symbolizuji relativně stabilní pracovní nasazení a pozitivní přístup, ale jsou samozřejmě momenty, kdy to tak není. Krásným příkladem jsou business meetingy - občas, když už je moc dlouhý a já mám pocit, že se točíme v kruhu, tak začnu být otrávená a nemám dál chuť cokoliv řešit. Což samozřejmě působí i na zbytek týmu a je to škoda, protože business meetingy jsou skvělá věc, kde se zpravidla bavíme o nových nápadech a procesech, které zavedeme, abychom byli jako tým lepší a výkonnější.
The Law of Countability
Teammates Must Be Able to Count on Each Other When It Counts
Každý výkonný a funkční tým by měl mít spolehlivé členy. Snažím se jím být, dodržovat, co řeknu a myslím, že se mi to relativně daří, souvisí to i tím, že moje zodpovědnost mi často nedovolí se na to jednoduše vykašlat. Nicméně to rozhodně není 100% a občas něco udělám později než bych měla. V souladu s tím nevidím ani náš tým nebo všechny jeho členy jako zcela zodpovědné a na rovinu řeknu, že ne všem bych svěřila každý úkol. Je to i o tom využívat, kdo je v čem dobrý. Každopádně všichni máme ještě na čem pracovat.
The Law of the Price Tag
The Team Fails to Reach Its Potential When It Fails to Pay the Price
Nic není zadarmo. To je pravda, která se lidem obecně těžce přijímá, protože bychom všichni chtěli všechno, ale tak to nefunguje. Přemýšlela jsem, co jsem musela zaplatit já kvůli Tiimi a je toho vlastně docela dost. Od atletiky, přes bývalou práci až po ukončení šťastného vztahu. Jsou to všechno věci, které bych ráda dělala i nadále, ale den má jen 24 hodin a já jsem musela, jak na začátku, tak v průběhu školního roku, několikrát přehodnotit svoje priority. Nemusela jsem to všechno zahazovat, mohla jsem se snažit dělat věci napůl, ale došlo mi, že nechci. Pokud z Tiimi chci vytěžit, co nejvíc můžu, musím tomu i dost obětovat. Je pravda, že některé moje oběti byly dost radikální a možná i zbytečné, jenže já se opravdu chci v tomhle bodě v životě vzdělávat a dřít tolik, kolik jen bude potřeba, protože si myslím, že z téhle zkušenosti bude budoucí Stella neskutečně těžit a jednou poděkuje sama sobě za to, že tomu ten čas věnovala a za to, že věřila.
The Law of the Scoreboard
The Team Can Make Adjustments when It Knows Where It Stands
Už dlouho přemýšlím nad tím, jak měřit výsledky svoje a spolu s tím i výsledky celého týmu. Je tu totiž taková černá díra jménem sebe rozvoj, která je do určité míry neměřitelná nebo se týká věcí, které nejsou vidět, ale na druhou stranu je nedílnou součástí studia v Tiimi. Jsem si samozřejmě vědomá, že máme spoustu chytrých a užitečných nástrojů jako je Skill Profile, metriky nebo Learning Contract, ale občas zkrátka cítím, že jsem se posunula, ale změřit to nedokážu. Je to čistě subjektivní. I když je to neměřitelné, je to fajn pocit, který vždycky potěší, když se čas od času objeví.
Teď k tomu měřitelnému, co už jsem psala do týmového portfolia a co mě aktuálně trápí je to, že nevydělávám. Neříkám, že na tom všechno stojí, ale vždyť to není tak složité a studuji přece podnikatelský obor!
The Law of the Bench
Great Teams Have Great Depth
Při čtení tohoto zákona ve mně vyplynula zajímavá myšlenka, kdo je u nás lavička a kdo hlavní hvězdy? Mám na to hned několik pohledů. V první řadě to vnímám na úrovní MNG group a zbytku týmu. V druhé řadě jako iniciativní jedince a naproti tomu ti, kteří jdou s davem nebo s nápadem, který odsouhlasíme. Popravdě vnímám ale hlavně MNG group jako hvězdné hráče a zbytek týmu jako silnou lavičku s velkým potenciálem. Dělá mi radost, že vím, že až skončí moje funkční období a společně s tím i funkční období dalších členů MNG group, tak máme silnou sestavu, která akorát čeká na to až dostane šanci se projevit. Dělá mi radost, že vím, že v týmu máme zájemce, kteří si naše role chtějí také vyzkoušet a seberealizovat se v nich. Dokonce se na to i těším, že náš tým dostane novou energii v podobě nového vedení.
The Law of Identity
Shared Values Define the Team
Myslím, že jsem tak nějak převzala hodnoty Tiimi (nebo k tomu minimálně postupně směřuji), které se snažím komunikovat zbytku týmu, protože vím, že ne všichni jsou s nimi sžití a vím i to, že ne všichni se s nimi žijí. Vím, že moje osobní hodnoty jsou v souladu i s těmi tady v Tiimi a to je jedním z důvodů, proč jsem tady tolik spokojená.
Na týmové úrovni jsme hodnoty nijak zásadně neprobírali, kromě toho, co máme v TC, ale já osobně vidím jako největší hodnotu tým jako takový. Troufnu si říct, že nikdo z nás zatím obdobnou zkušenost do té doby než jsme nastoupili sem, neměl. To je něco, čeho bychom si měli vážit, co bychom měli “uctívat” a respektovat.
The Law of Communication
Interaction Fuels Action
Komunikace je stěžejní, ať už ve v práci, ve vztahu, ve sportu, kdekoliv a všude. Stejně tak to platí v týmu a týmové práci, možná dokonce vícenásobně. Je paradoxní, že mi občas přijde, že moc mluvíme a málo děláme.
Vždycky se snažím být otevřená a upřímná, protože to považuji za nejlepší způsob komunikace, i když možná občas řeknu něco, co se lidem nelíbí a jde hodně o to, jakým způsobem to podám. Když dobře, tak to tým pochopí, když špatně, tak se budou chytat za hlavu a ptát se, co to říkám.
Řekla bych, že nám komunikace v týmu relativně funguje a to se ukazuje na tom, že většina ví, která bije. Jediné co mě mrzí je, že si nedáváme častěji zpětnou vazbu. Příkladem je Halo theory, kterou jsme nedávno znovu absolvovali. Dala jsem zpětnou vazbu všem, protože jsem měla tu potřebu, to je jedna věc, ale druhá je, že zpětná vazba je velmi účinný nástroj a pro mě jako TL opravdu nápomocný, proto mě mrzelo, že se mi jí dostalo tak málo. Jsem jí kdykoliv otevřená a negativní zpětná vazba je ta nejlepší, je z ní totiž očividné, na čem mám pracovat.
The Law of the Edge
The Difference Between Two Equally Talented Teams Is Leadership
Tenhle zákon mě lehce děsí, protože říká pravdu, která se mi v mojí pozici trochu obtížněji přijímá, nicméně je to tak. Těžce se mi hodnotí můj výkon v pozici TL - vím, že jsem občas příliš strohá a nemusí to působit dobře, i když všechno, co říkám a dělám je pro dobro týmu. Jediné, co můžu říct je to, že se vždy snažím tým obohacovat svými nápady, snažím se ho nebrzdit, protože i to se často stává, speciálně v druhé vývojové fázi stormingu, kde se s největší pravděpodobností nacházíme.
The Law of High Morale
When You’re Winning, Nothing Hurts
Od doby, co jsem si ujasnila priority a školu přesunula jednoznačně na první místo, jí v drtivé většině případů dávám, co umím. Nicméně si uvědomuju, že jsem pořád dítě, které se neustále učí a s tím je spojené i budování pracovní morálky. Čeho jsem si vědoma, že je nutné zlepšit, je záležitost, která se děje opakovaně. Stane se, že jsem v TAPu a protože jsou tam další lidi nebo je nás tam hodně, tak si místo práce povídám. Neříkám, že je to to nutně špatně, do určité míry je to v pořádku, ale někdy mě to štve a kope do zadku, že místo práce prokrastinuji.
The Law of Dividends
Investing in the Team Compounds Over Time
Zákon, který si troufnu říct, bych mohla psát spíše za pomoci ATP. Proč? Protože se snažím investovat do našeho týmu a rozvíjet každého jednotlivce, jak by správný TL měl. Ať už za pomocí 1v1, které jsem absolvovala se všemi a většinově z toho vzešly akční kroky, které každý z nich může podstoupit, aby byli lepší. Další věc jsou subtýmy. Důvodem proč je zmiňuji je, že každý z členů MNG group má svůj subtým a mimo jiné, jejich účelem je i to, aby členi MNG dostali prostor pro vývoj vůdcovských schopností a zkusili si vést svůj vlastní tým. Snažím se jim do toho moc nekecat a poskytnout jim volnou ruku v tom, jak dosáhnou cílů, které si stanovíme. Je zde i prostor pro kreativitu, vzhledem k tomu, že se opravdu hodně snažím vyhnout mikro managementu.
Musím říct, že jsem byla velmi mile překvapená, co za zajímavé poznatky v sobě kniha skrývá. Dokonce bych řekla, že to byla nejpřínosnější kniha, kterou jsem zatím v rámci studia v Tiimi četla (navíc jsem jí četla v angličtině, takže radost sama).
Zcela určitě bych ji doporučovala VŠEM, kteří pracují v týmu a TL ještě o to víc, jen možná ne nutně hned na začátku studia, ale až v moment, kdy už budu mít aspoň nějaké zkušenosti s fungováním týmu.
ATP
V rámci portfolia jsem psal ke každému zákonu i akční krok, který do budoucna poslouží jako ATP. Později e k eseji vrátím a dopíšu sem, jak se mi podařilo je zaimplementovat.