17 zákonů v týmu Weam


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 23.04.2024

The 17 Indisputable Laws of Teamwork   J. C. Maxwell

V následující eseji rozeberu situaci v teamu Weam podle knihy 17 zákonů týmové spolupráce a stručně každý z nich shrnu.


Zákon nevyhnutelnosti

Úspěch nelze dosáhnout samostatně, skvělost vyžaduje týmovou spolupráci. Společné úsilí přináší lepší výsledky a větší uspokojení.

Podle mého se tento zákon v týmu daří nějak naplňovat. Já osobně si myslím, že jsem týmu přispíval výrazně více v prvním semestru a vyšlo to pravděpodobně i z týmové reflexe. Je to způsobeno primárně mým zaměřením – zatímco v prvním semestru jsem se soustředil na práci pro tým, roli finančního manažera a stmelování týmu, ve druhém jsem se přeorientoval na projekty. Je těžké zvládat obě věci dohromady, ale to by pro mě mohl být i akční krok, abych se o to alespoň nějak pokusil a přestože pro mě projekty budou ještě alespoň nějaký čas prioritou, tým bych neměl odsouvat na druhou kolej.


Zákon celkového obrazu

Cíl je důležitější než role. Týmoví hráči by měli dávat přednost společným cílům před osobními zájmy.

Nepovažuji náš týmový cíl ani vizi za dobrou. Je možné, že někoho pohání, což je super, ale určitě to tak není u všech členů týmu. Jsem přesvědčen, že pro úspěch týmu musí být cíle i vize v souladu s osobními. Určitě může tým fungovat i za stavu, kdy se cíle a vize pouze nepřebíjí, ale pochybuji, že se takto tým stane skutečně úspěšným jako tým. Myslím, že v současné době je významné části týmu cíl a vize jedno. Akčním krokem by mohlo být se pořádně zamyslet nad našimi hodnotami, prozkoumat motivace a osobní vize členů týmu a pokusit se najít průnik – což bude nesmírně těžké, ne-li nemožné.


Zákon správného místa

Každý hráč má místo, kde přidává nejvíce hodnoty. Efektivní umístění lidí na správné pozice zvyšuje úspěch týmu.

Zejména v prvním semestru jsem byl pro tým na správných místech – při nastavování procesů a zakládání družstva. Ve druhém jsem se přesunul více k projektům, což osobně považuji za správný krok, ale můj přínos pro tým je menší. Celkově si myslím, že se nám alespoň základně v týmu rozdělení lidí na správná místa podařilo a fungujeme. Akční krok pro zlepšení by byl se seznámit více do hloubky se silnými stránkami všech členů týmu a dávat ještě větší důraz na jejich projevení při týmové práci.


Zákon Mount Everestu

S rostoucími výzvami roste potřeba týmové práce. Výzvy jsou lépe zvládnutelné, když je tým sjednocený a dobře organizovaný.

Nejsem si jistý, jak moc je tento zákon aplikovatelný na Tiimi a fungování týmů zde. My jsme procházeli těžkými obdobími pasivity od začátku roku, ale nějak se vše podařilo ustát a pokračujeme dále. Žádné zásadní výzvě jsme nečelili. K týmovému cíli se zatím nepřibližujeme. Nevím, jak jsme sjednocení a organizovaní, pořád se nemůžu na všechny členy týmu plně spolehnout, což je asi přirozené.


Zákon řetězu

Síla týmu je omezena jeho nejslabším článkem. Posílení slabých stránek zvyšuje celkovou efektivitu.

Myslím, že v týmu nemáme žádný jasně nejslabší článek. Jsou zde výkonnější a méně výkonní členi. Máme více za mě nedostatečně výkonných členů. Osobně bych více tlačil na výsledky, ale to se v týmu nesetkává s podporou. Takže nevím, jak přesně postupovat – i proto jsem se začal více soustředit na projekty, abych tak mohl alespoň něco doručit týmu a později i předat.


Zákon katalyzátoru

Vítězné týmy mají hráče, kteří umožňují věcem pohnout se vpřed. Tito hráči jsou iniciátory změn a pohánějí tým kupředu.

Náš tým katalyzátory má a několik. V tomto zákonu nevidím problém. Osobně se za katalyzátora nepovažuji, nebo ne trvale. Někdy se do této role dostanu, ale jsou zase období, kdy to tak není. Můj akční krok by mohl být držet se v této roli stabilně a ne jen občas jako nyní.


Zákon kompasu

Vize poskytuje týmu směr a zvyšuje jistotu členů. Jasná a sdílená vize je klíčem k motivaci a koordinaci.

Naše vize není pro všechny motivující a není funkční. Nepřipomínáme si ji a není to něco, co by nás neustále hnalo kupředu. Pokud chceme být opravdu sjednocený tým, asi bychom se tomuto tématu měli důkladně věnovat a najít vizi, která dobrá bude. Je ale možné, že takovou vizi pro všechny členy týmu najít nedokážeme a i to si myslím, že je v pořádku, nicméně se asi nikdy nestaneme high-performance týmem.


Zákon shnilého jablka

Špatné postoje mohou zničit tým. Je důležité udržovat pozitivní týmovou kulturu a řešit negativní chování.

V našem týmu shnilé jablko nevidím. Někdy občas někdo něco táhne dolů, ale podaří se to vyřešit a tým pokračuje dál. Celkově je ale náš tým nějak nastaven, což v některých ohledech za mě není vždy ideální (přístup k práci, odpovědnost). Cestu ke změně vidím v tom lidem ukazovat, jak to jde i jinak a sám to aplikovat.


Zákon vzájemné zodpovědnosti

Spoluhráči musí být na sebe navzájem spolehliví, zvláště ve chvílích, které to nejvíce vyžadují. Důvěra a spolehlivost jsou základem úspěšného týmu.

S tímto máme určitě problém. Na několik lidí v týmu se mohu spolehnout, ale na většinu ne, nebo musím očekávat kompromisy. U mě je to ale určitě stejné. To je samozřejmě špatně a měl bych s tím něco dělat, konkrétně třeba můj přístup ke zkouškám, kde u některých nevidím velký smysl a tomu odpovídá i má práce.


Zákon cenovky

Tým nedosáhne svého potenciálu, pokud nejsou ochotni zaplatit požadovanou cenu úsilím a obětí.

Pochybuji, že jsme skutečně schopni obětovat mnoho pro tým, jestli vůbec něco. Samozřejmě je to špatně, ale nevím kolik lidí to má nastavené jinak, asi to mnoho nebude. K tomu věřím, že dojdeme časem a jsou jiné překážky, které musíme překonat nejdříve. Až budeme mít alespoň fungující vizi a cíle, tak toto by mohlo přijít samo.


Zákon výsledkové tabule

Tým může provádět úpravy, když zná svůj stav. Průběžné hodnocení a zpětná vazba jsou nezbytné pro úspěch.

Zpětné vazby je v týmu málo, ale zlepšujeme se. Objektivní hodnocení provádíme pomocí TRPu, kde trackujeme hodiny strávené prací. Osobně jsem na tom trochu hůře, než bych chtěl, ale na druhou stranu se mi podařilo to, co jsem si stanovil. V úvodu semestru to bylo dostat se na maximální hodinovou zátěž týdně a když se mi to podařilo, tak jsem se začal soustředit na maximální efektivitu. To vedlo k poklesu hodin práce, ale myslím, že dokážu udělat podobné množství práce za kratší čas. Dalším krokem pro mě bude opětovné navýšení hodin, ale zachování současné efektivity – o to se budu snažit po splnění zkoušek.


Zákon střídačky

Skvělé týmy mají hlubokou lavičku, tedy kvalitní náhradníky. Hloubka týmu umožňuje flexibilitu a odolnost.

Věřím tomu, že v některých ohledech se řadím mezi Starters. Nejvíce týmu přispívám svou specializací – technologie a AI, což považuji za budoucnost a základ všeho. Hodně bych potřeboval pracovat na empatii, to je ale celoživotní proces a myslím, že se v Tiimi neustále zlepšuji.


Zákon identity

Sdílené hodnoty definují tým. Silná a jasná identita usnadňuje spolupráci a posiluje týmový duch.

Náš tým nemá vlastní hodnoty definované a to považuji za velkou chybu. Máme samozřejmě základní hodnoty Tiimiakatemia, ale to nestačí. Jako akční krok je za mě jednoznačně nezbytné se o hodnotách bavit a definovat je, už to máme i naplánované na TS.


Zákon komunikace

Interakce podporuje akci. Efektivní komunikace je základem pro koordinaci a porozumění mezi členy týmu.

Naše komunikace je často neefektivní. Neposkytujeme si stále dostatečnou zpětnou vazbu, ve srovnání se začátkem roku to je ale lepší. Jsme více otevření a upřímní. Potřebovali bychom mít větší přehled v tématech, co se řeší, neodbíhat od témat během dialogů. Díky learning manažerům zvládáme zkoušky, ale pořád mají na jejich splnění větší úspěch, než by asi měli – to nám ale na druhou stranu umožňuje se více koncentrovat na projekty a aktivity, které jsou pro nás smysluplnější. Akčním krokem by bylo, abych dával zpětnou vazbu důrazněji a častěji – i když se jedná o drobnosti.


Zákon náboje

Rozdíl mezi dvěma stejně talentovanými týmy je vedení. Lídři tvarují efektivitu a směr týmu.

Měli jsme v týmu dva skvělé leadery, kteří tým opravdu posouvají kupředu – každý to ale dělal úplně jiným stylem, což je rozhodně pro tým dobře. Myslím ale, že více direktivního přístupu by neuškodilo. Někdy je prostě potřeba rázně rozhodnou i v tak konsenzuálním prostředí jako je Tiimiakatemia.


Zákon vysoké morálky

Když tým vyhrává, není nic, co by bolelo. Vysoká morálka a pocit vítězství pohání tým vpřed.

Morálka týmu značně kolísá, to je normální. Momentálně si myslím, že jsem zhruba uprostřed, vytáhli jsme se ze dna v úvodu semestru. Nejlepší morálka byla v úvodu studia, kam věřím, že se dostaneme zpět nejpozději na začátku dalšího semestru. Moje osobní morálka se dlouhodobě drží vysoko, mám neustále motivaci a vůli se posouvat. Samozřejmě i já mám výkyvy, ale daří se mi z propadů velmi rychle dostávat zpět na vrchol. Akční krok by mohl být, abych se snažil podporovat i ostatní členy týmu, což by mohlo vést ke zvýšení morálky celého týmu.


Zákon dividend

Investice do týmu se postupně zvyšují. Posilování týmu přináší stále větší výnosy a vede k lepším výsledkům.

Asi to u nás není ideální. Posouváme se, ale asi pomalu. Někdo vkládá více, někdo méně, ale asi nikdo nevkládá dostatek. Opět je to problém, který je navázán na jiné – týmový cíl, vize hodnoty. To musíme vyřešit jako první – takže to je i akční krok.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 3

15.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: