štíhlý startup


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 20.03.2024

The Lean Startup   Eric Ries

Lean startup je inovativní přístup k podnikání, který se zaměřuje na rychlý vývoj produktů, měření pokroku a učení se od zákazníků, aby se maximalizovala hodnota a minimalizovaly zbytečné výdaje. Ries popisuje, jak startupy mohou použít principy "štíhlého výrobního systému" k rychlému prototypování, experimentování a iteraci jejich produktů. Cílem je co nejrychleji zjistit, co zákazníci opravdu chtějí, a to vše s co nejnižšími náklady.

 

Hlavní principy Lean Startupu:

 

Build-Measure-Learn: Základní smyčka, ve které startupy vytvářejí produkty (Build), měří, jak na ně zákazníci reagují (Measure), a učí se z těchto dat (Learn), aby rozhodly o dalším směřování.

 

Minimum viable product (MVP): Vytvoření základní verze produktu s cílem získat co nejvíce validovaného učení o zákaznících s co nejmenšími výdaji.

 

Pivot/persevere: Rozhodnutí mezi tím, zda se držet původního plánu (persevere) nebo změnit směr (pivot) na základě zpětné vazby a dat získaných z MVP.

 

Validované učení: Proces shromažďování ověřitelných dat od zákazníků, který podporuje rozhodování o směřování produktu.

 

Inovační účetnictví: Metoda měření pokroku startupu, která se zaměřuje na učení a zákaznické metriky namísto tradičních finančních ukazatelů.

 

Metoda Lean Startupu mi přijde nesmírně zajímavá a skvěle použitelná právě v našem prostředí. Sám autor zdůrazňuje, že klíčem k úspěchu je flexibilita, odvaha experimentovat a schopnost rychle se učit z neúspěchů, což je přesně to, co se v Tiimi učíme. Vnímám, že metodu LS do jisté míry používáme, nicméně ne v té zcela ideální formě. 

 

Konkrétně u Zdoběn se nyní překvapivě i nevědomky řídíme smyčkou Build-Measure-Learn, kdy naše první zákaznice (převážně přátele a známé) necháváme do výroby kabelek hodně zasahovat. Upravujeme je podle jejich přání a zjišťujeme tím, co je pro ně zásadní a například jaký tvar/tloušťku/délku uší preferují. Z těchto zpětných vazeb se pak poučíme a další kabelky upravujeme, aby byly pro zákaznice co nejatraktivnější.

 

Současně (i díky knize Restart) teď využíváme takové dá se říct MVP, kdy kabelka ještě není dokonalá, chybí jí štítek, není hezky zabalená a chybí k ní ještě např. samolepka. Nicméně si díky těmto prototypům zatím stále na známých testujeme její základní vlastnosti. Uvědomily jsme si, že čekat, než bude vše dotažené k dokonalosti nemá smysl a je lepší tedy postupovat takto po malých krůčcích, které můžeme alespoň lépe a pravidelně iterovat.

 

Nicméně vnímám, že do budoucna je potřeba vymyslet nějaký způsob, kterým budeme v budoucnu ověřovat spokojenost zákazníku i mimo naše přátelské kruhy. Klasické dotazníky se nám příčí, tak vymýšlíme jiné varianty. Přikláním se k dotazování prostřednictvím soukromých zpráv se zákaznicemi. Mám pocit, že tím projevíme osobní zájem a na rozdíl od klasických dotazníkových formulářů zajistíme, že se nám téměř vždy dostane odpovědi.


Overall mi princip Lean Startupu přijde opravdu zajímavý a efektivní. Úzký vztah se zákazníkem a pravidelné iterace jsou klíčové k jejich spokojenosti a k neustálému experimentování uvnitř firmy. Flexibilita a metoda try and fail je dnes velké téma, které je atraktivní převážně pro naší generaci a i proto si troufám říct, že vidím firmy řídící se principy Lean Startupu jako budoucnost podnikání.


Tak čtení zdar!

Pac a pusu Káťa



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: