Proč píšu tuto esej?
Rozhodla jsem se psát tuto esej, abych si zaznamenala vzdělávací příležitosti, které mě potkávají na mé pracovní cestě. Dělám to hlavně pro sebe, ale kdyby si o tom někdo z týmu chtěl popovídat, napište!
Sandra ve své Brain&Breakfast, s názvem "Řešení konfliktů a nenásilná komunikace", mluvila o věcech, se kterými jsem se již setkala a mohla je osobně vyzkoušet. Sandro znám díky síti a společnosti Red Button Edu, pro kterou nově pracuji.
Tento test jsem absolvovala jako součást pohovoru do RB a měla jsem možnost zažít i osobní konzultaci s Lenkou Vaškovou.
Vrátilo mě to zpět na začátek v Tiimi, kdy jsem měla svou první konzultaci s panem Zajíčkem ohledně PIčka. PrinciplesYou je takový Predictive Index na steroidech s ostřejším viděním. Oba testy jsou v podobné hloubce, ale PrinciplesYou jsou lépe čitelné pro běžného člověka.
Myslím, že 35 % hloubky testu si člověk zvládne vysvětlit sám, zatímco u PIčka jsem vždy pochopila 5 % a konzultace vypadala, jako by mi pan Zajíček věštil z dlaně 😅.
Když si člověk test udělá a pochopí ho, zjistí, kde má své hranice a jaké jsou jeho mentální modely. Když o těchto věcech víte, můžete na nich pracovat, měnit je, zlepšovat je a hlavně je vysvětlovat okolí. Ze života mi odešla jistá míra nepochopení s okolím. Teď jsem schopná lépe vysvětlit, jak a proč reaguji/dělám tohle a tamto.
Bojuješ, utečeš, zmrzneš nebo přitakáš v konfliktu?
V další části snídaně Sandra mluvila o reakcích na konflikt. Zde mi zůstala myšlenka, že je v pořádku, když nedokážu zpětnou vazbu zpracovat hned a nějak na ni zareagovat, jen je potřeba to komunikovat. Moje první reakce obvykle je obrana, vztek, "i hate you" model.
Je to něco, na čem dlouhodobě pracuji. Zpětně mi dojde, o čem zpětná vazba byla a že to vůbec nemusel být konflikt.
#akčníkrok - Budu si dávat prostor na pozdní reakci na konflikty a zpětnou vazbu. Budu se snažit vysvětlit, proč nebudu reagovat hned a zareaguji až budu mít čistou hlavu.
Nenásilná komunikace
Sandra dále mluvila o nenásilné komunikaci, což je i knížka od Marshalla B. Rosenberga a vypadá hodně zajímavě. Základem je empatie, kterou mám dle Principles na 80 %, a dle sebe si v ní hodně věřím. Popsala bych se jako člověka, který se vždy snaží pochopit druhého. Myšlenka, co mi zůstala v hlavě, je hledání podstaty za slovy druhého člověka. Sandra pak pustila tohle video, doporučuji zhlédnout Téčka! Video mi ukázalo, proč mám potřebu neustále dávat lidem příklady založené na mém životě. Velký AHA moment.
Odvaha je schopnost zůstávat v nepříjemnu (cítit se nepříjemně) a vydržet v tom (prožít to).
Každý pocit je signál našeho těla a mysli. Signál, že potřebujeme dělat něco jinak.
Tabulka potřeb v kapitole nenásilné komunikace mě hodně zaujala a chci se jí více věnovat a rozšířit si znalosti v této oblasti #akčníkrok.
Sandra se zaměřila na potřebu být vyslyšena a pochopena, protože je to jedna z nejdůležitějších věcí v konfliktu. Je dobré se doptat: "Když jsem ti řekl tohle, co slyšíš, jak to vnímáš?" --> díky tomu dostane druhý prostor a je vyslyšen.
#akčníkrok - Udělat si experiment 3 a 4 z Brain&Breakfast. Začít u sebe a zamyslet se nad svým chováním v konfliktu.
Tipy a triky na konflikty od Sandry:
Metoda BIFF (poznámka k prostudování)
Závěr:
ATP jsem sepisovala během celé eseje, takže tady ho nenajdete, hehe.
Budu si sem zapisovat rozvoj svého vzdělávání, protože je to zábava a jsem na to, za ty 3 roky v Tiimi, zvyklá.
Tahle přednáška od Sandry byla fakt super. Díky jejímu projevu to mělo šťávu a spoustu energie. Celý koncept Brain&Breakfast mi přijde skvělý. Nejvíce se mi líbí důraz na akční kroky (experimenty).
Celá snídaně mě ovlivnila tak hluboce, že jsem napsala tuto esej.
Tak zase někdy příště! 😘