Hodnota podniku se odvozuje od jeho schopnosti generovat budoucí výnosy. Je tedy závislá na faktorech, jak jsou jedinečnost a kvalita nabízeného produktu, postavení podniku na trhu, úroveň efektivního řízení nákladů a inovační schopnost zaměstnanců podniku.
Cash flow má dva rozdílné významy:
· Přehled o peněžních tocích, ať už minulých nebo plánovaných
· Ukazatel, který charakterizuje sumu nebo zůstatek příjmů a výdajů určité kategorie. Nejčastěji se jedná o provozní cash flow, investiční cash flow, finanční cash flow.
Provozní cash flow – příjmy a výdaje související s hlavní činností podniku (každodenní provoz).
Investiční cash flow – sleduje změny v hodnotě dlouhodobého majetku.
Finanční cash flow – poskytuje informace o změnách ve struktuře zdrojů financování (získávání a splácení finančních zdrojů, vyplácení ze zisku vlastníkům,..)
Likvidnost vyjadřuje míru obtížnosti a rychlosti přeměny majetku na peněžní hotovost. Nejvíce likvidní složkou je krátkodobý finanční majetek
Likvidita označuje schopnost podniku přeměnit svá aktiva na peněžní prostředky a těmi krýt včas všechny splatné závazky.
Platební neschopnost podniku
Řízení platební schopnosti je jeden ze strategických úkolů finančního managementu. Pouze podnik, který je schopen hradit své závazky má předpoklady pro trvalou existenci.
Po neschopnosti firmy hradit své závazky přichází insolvence:
· Soud prohlásil konkurs na majetek dlužníka,
· soud zamítl návrh na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku dlužníka,
· soud potvrdil vyrovnání mezi dlužníkem a věřitelem,
· věřitel uzavřel úředně ověřené mimosoudní vyrovnání s dlužníkem,
· výkonem rozhodnutí proti dlužníkovi nebyla pohledávka plně uhrazena.
Na úhradu závazků je určen v první řadě oběžný majetek, tvořený krátkodobým finančním majetkem, pohledávkami a zásobami. Složky majetku se liší likvidností, a tedy rychlostí a obtížností přeměny v hotovost. Nejméně likvidní složkou oběžného majetku jsou zásoby nakupovaného materiálu. Nejvíce likvidní složkou jsou hotové výrobky připravené k prodeji. Pohledávky jsou výrobky, které se prodávají s poskytnutím obchodního úvěru.
Závazek (krátkodobý) vzniká tehdy, když firma nakoupí materiál, ale samotná úhrada proběhne později.
Délka obratového cyklu peněz je doba, která uplyne od platby dodavatelům materiálu a služeb, do inkasa hotovosti za prodej výrobků. Pokud by se firmě povedlo zkrátit obratový cyklus peněz, sníží se náročnost podniku na finanční zdroje a zvýší se výnosnost investovaného kapitálu i hodnota podniku.
Čistý pracovní kapitál – kapitál určený k financování části oběžného majetku (např. materiál), který má dlouhodobý charakter.
Zásoby patří podle účetního členění do oběžných aktiv. Mají podobu buď finanční nebo hmotnou. Zásoby jsou hmotnou podobou oběžného majetku a u obchodních společností tvoří cca 20 % celkových aktiv.
Cash management představuje činnosti, které vedou k zajištění schopnosti podniku hradit své závazky.
Do tohoto odvětví patří například:
· plánování očekávaných příjmů a výdajů,
· ukládání přebytečné a obstarání chybějící hotovosti,
· využívání vhodných platebních nástrojů,
· výběr a udržování bankovních vztahů.
Držení hotovosti v podniku je velice důležité. Hotovost je potřebná k platbě za provedenou práci a materiál, platbu daní, spravování závazků atd. Tato hotovost držený na běžných účtech ale přináší minimální zhodnocení a nepřímo způsobuje pokles rentability investovaného kapitálu. Vzhledem k tomu je nákladem držení hotovosti ušlý výnos z alternativního použití volných peněžních prostředků.
Slovník
Ukazatele rentability:
ROC – rentabilita investovaného kapitálu
ROE – rentabilita vlastního kapitálu
ROA – rentabilita aktiv
Provozní výsledky hospodaření (zisk):
EBT – zisk před zdaněním
EAT – zisk po zdanění
EBIT – zisk před úroky a zdaněním
EBITDA – zisk před odpisy, úroky a daní
EVA – ukazatel měřící tvorbu hodnoty podniku v ročním časovém horizontu
Obchodní rating – hodnocení krátkodobé úvěrové způsobilosti a výsledkem je informace o tom, jak je bezpečné uzavřít s prověřovanou firmou obchod.
Směnka – převoditelný cenný papír dluhový, ze kterého vyplývá bezpodmínečný dlužnický závazek sepsaný zákonem stanovenou formou.
Credit management – má za cíl efektivním řízením obchodních úvěrů přispívat k růstu hodnoty podniku.
Lean production (Toyota) – koncept, který klade důraz na nízké zásoby.
Cash pooling – soustředění přebytků peněžních prostředků na centralizovaném účtu s možností využívání kontokorentu.
ATP
Zpětně si říkám, že tato kniha by se mi velmi hodila u předmětu finanční řízení podniku. Co se týká použití do praxe, tak vzhledem k mé neznalosti některých výše uvedených pojmů ji základně do praxe převedu tím, že budu umět používat v praxi tyto odborné pojmy a nebudu se vyjadřovat laicky. Věřím, že to využiji, když budu tvořit finanční plán firmy, nebo koukat na výkazy finančního hospodaření firmy.