Na Čtyřech dohodách jsem v klubu Lávka, jednalo se o Čtyři dohody v podání Jaroslava Duška a představení se mi až na menší výhrady velice líbilo. Poté jsem si knihu i přečetla jelikož mě zajímalo, jestli není divadelní podání příliš odlišné. Nakonec hodnotím vtipné a aktuální podání pana Duška jako lepší variantu a doporučuji zhlédnout:)
Teď již k dohodám:
1. Dohoda - Nehřešte slovem
Tato dohoda říká, abychom více přemýšleli nad tím co a jak říkáme. Slovy může člověk lehce ublížit, i když nechce a lehce vyvinout ve druhém člověku nějaký blok či dokonce komplex. Slova bychom měli využívat na projevy lásky.
„Každý člověk je kouzelníkem. Svým slovem můžeme někoho buď zaklít, nebo ho z nějakého zakletí osvobodit.“
„Nehřešit slovem znamená nepoužívat slovo proti sobě.“ Změna způsobu, jakým zacházíme sami se sebou, nese i změnu způsobu, jímž zacházíme s jinými lidmi. Mluvit sám se sebou s úctou vede k sebelásce a lepšímu sebepoznání, když milujeme sebe můžeme lásku dávat i okolí.
2. Dohoda - Neberte si nic osobně
S první dohodou souvisí, že si nemáme brát věci osobně. Nejdůležitější je co vychází z nás a o čem jsme my přesvědčeni. Dodržení této dohody vede k osobní svobodě.
„I když se nějaká situace jeví jako osobní, i když nás ostatní přímo urážejí, nemá to s námi nic společného. To, co říkají, co dělají a názory, které vyjadřují, je v souladu s dohodami v jejich myslích.“
3. Dohoda - Nevytvářejte si domněnky
Domněnky jsme si v TAPu ozkoušeli hezky v praxi a nikam to moc nevedlo (možná tak do zadní části těla:) Proto je důležité domněnkám nedávat prostor ani v hlavě natož je říkat nahlas. Rozlišení faktu a myšlenky je zásadní pro fungující komunikaci, ať už ve vztahu, v práci, nebo globálních záležitostech. Domněnkám můžeme předejít kladením otázek.
4. Dohoda - Dělejme všechno nejlíp, jak dovedeme
Poslední dohoda shrnuje všechny výše zmíněné a je nejdůležitější ze všech. Cítat z knihy asi řekne vše podstatné za mě.
„Budeme-li konat vše jak nejlépe dovedeme, prožijeme intenzivní život.“