Čtyřhodinový pracovní týden


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 12.01.2022

Čtyřhodinový pracovní týden   Timothy Ferriss

Tato kniha je jedna z nejlepších, co jsem zatím do Tiimi četla. Způsobila to extrémní konkrétnost příkladů v knížce. Příklad: Autor vám řekne co je virtuální asistent, plus vám dá odkazy na několik firem, které virtuální asistenty zprostředkovávají. Takhle to udělá u všech věcí, co popíše, takže víte přesně co máte dělat a kde dané věci hledat. Tohle mi žádná jiná kniha nedala.

 

Eliminace

 

Kniha mi pomohla s uvědoměním, že spoustu věcí v mém pracovním životě mohu eliminovat a nic se nestane. Vše nemusí být perfektní a udělané na sto procent.

 

Autor často zmiňuje Paretovo pravidlo 80/20. Líbilo se mi, že při hodnocení klienta se na něj koukal ze dvou stránek. Kolik mi tento klient přináší peněz a kolik úsilí a času mi jeho objednávky a komunikace zabírají. Nemá smysl držet si u sebe klienta, který udělá velkou objednávku, ale svou komunikací vám zabere třikrát více času než normální klient. Je lepší mít klienty s menší objednávkou, ale nulovými problémy a pravidelnými objednávkami.

 

V eliminaci se zmiňuje ještě Parkinsonův zákon. Ten říká, že když si nastavím trvání úkolu na hodinu, udělám ho za hodinu, ale když si řeknu, že ho udělám za půl hodiny, bude hotový za půl hodiny. Je to o nastavení mozku. Máme si sami zkrátit deadline, abychom nemrhali svým časem.

Toto pravidlo jsem začala aplikovat ve velkém a opravdu funguje. Nejlépe mi to jde u esejí. Před použitím pravidla jsem psala jednu esej cca za hodinu. Nyní mám jakoukoli esej napsanou za půl hodiny a dokážu toho předat mnohem víc, protože nad tím tolik nepřemýšlím, takže píšu jen to nejpodstatnější.

  

Automatizace

 

Automatizaci zatím tolik nepoužívám, nemám co automatizovat. Věřím, že rady autora mi v budoucnu budou velmi užitečné.

 

Delegace

 

Mohla bych odpovědět úplně stejně jako u automatizace, zatím nemám na koho delegovat. Každopádně jsem si uvědomila, jak velké množství věcí, za mě může dělat někdo jiný a já se díky tomu mohu zabírat inovacemi a sebe rozvojem.

 

 

 

Schéma níže ukazuje, jak byste se měli rozhodovat o činnostech ve vašem seznamu úkolů. Moc se mi líbí, že na prvním místě, je jestli vás daná činnost baví. Tento graf chci používat, sice nemám na koho delegovat, ale třeba mi pomůže spoustu věcí eliminovat.

 

 


Kniha je opravdu užitečná a každý čtenář v ní najde něco jiného.

 

Shrnutí ATP, tři týdny po přečtení knihy

Nejvíce využívám rady o filtrování komunikace. Snažím se neodpovídat hned, ale pravidelně. Také jsem se, díky schématu níže, naučila eliminovat činnosti, které pro mou práci nejsou důležité. Parkinsonuv zákon mi stále krásně funguje, je to hlavně díky mé disciplíně.

Myslím, že rady z knihy použiji v budoucnu, až bude moje firma rozjetá a přijde fáze, kdy budu svou práci chtít více automatizovat a mít více volného času.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Koučování

Body: 2

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 3

23.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 0

23.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: