Čtyřhodinový pracovní týden


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 23.01.2022

Čtyřhodinový pracovní týden   Tim Ferriss


Tuhle knížku jsem si vybrala, protože jsme ji probírali na TS, kde mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla si ji přečíst. Ráda pracuju, ale trošku se obávám, že mi jednou práce bude zabírat tolik času, až se z toho zblázním, protože si toho často beru na sebe hodně. Doufala jsem, že v této knížce najdu řešení.


Autor celou knihu rozděluje do čtyř částí - definice, eliminace, automatizace a osvobození.



DEFINICE


V této kapitole autor popisuje, jak důležité je si definovat, co chceme. Protože celá kniha pojednává o životní změně, v hlavě mi vyskakuje otázka - jak ji můžeme dosáhnout, když nevíme, co přesně chceme? Šance, že dosáhneme cíle je mnohem větší, když je cíl přesně definovaný (na to se mimochodem hodí perfektně metoda SMART cílů). 


Dál se zde dozvídáme, co znamená pojem nový bohatý, kterým i samotný autor je. Nový bohatý je člověk, který si uspořádá čas tak, že vydělává stále stejně nebo i víc, pracuje málo, ale efektivně a v době, kdy většina sedí v kanceláři a kouká do počítače, cestuje nebo tráví čas aktivitou, která ho naplňuje.


ELIMINACE


Co se eliminace týče, kniha vyzdvihuje, že si musíme uvědomit, že opravdu nemusíme všechno dělat my, čímž získáváme více času pro sebe a šetříme si nervy. V této části mě zaujaly hlavně dvě myšlenky:


Selektivní ignorance - protože žijeme v neskutečně rychlém a chaotickém světě, selektivní ignorance nám může pomoct třídít informace. Neboli přijímáme a vnímáme pouze informace, které jsou k našim cílům a výsledkům relevantní. Co to znamená? Zapomeňte na to, že hodinu denně scrollujete na Instagramu nebo že si každý den ráno čtete noviny, které jsou stejně plné negativních zpráv.


Odpovídání na zprávy - autor vysvětluje, že když pracujeme a máme zapnuté upozornění na zprávy nebo emaily, hrozně nás to ruší a často pak odbíháme od rozdělané práce, abychom odpověděli. Doporučuje tedy odpovídat jen 2x denně.


AUTOMATIZACE


Kromě super vynálezu virtuálních asistentů, které si autor velmi vychvaluje a často je využívá, protože za hodinu vydělá několikrát více než jim platí (pro nás Čechy to tak finančně dostupné není), na dalších stránkách najdeme tento diagram:



V knize je často zmíněné delegování úkolů. Na TS jsme na to dělali cvičení, vypsali jsme si to do list na týden a vyškrtali z toho, co můžeme delegovat. Naneštěstí pro mě bych z tohoto seznamu mohla delegovat jeden, maximálně dva úkoly. Následně jsem si uvědomila, že víceméně všechno, co teď dělám je na mě závislé a že až budu mít (snad) jednou svojí firmu, tak nechci, aby to tak bylo. 


Další nástroj z této kapitoly je outsourcing, což v praxi znamená, že si najdete někoho jiného, kdo za finanční odměnu vykoná danou práci za vás. S touhle myšlenkou aktuálně nesouhlasím, protože jsem ve stádiu života, kdy se chci všechno naučit a ne to delegovat na někoho jiného. Na druhou stranu si dokážu do budoucna představit, že outsourcing využívám na složitější úkoly, kdy najdu člověka, který práci odvede lépe než já.


OSVOBOZENÍ


Poslední ze čtyř částí knížky nám zdůrazňuje, že noví bohatí žijí život pro kteří ostatní pracují celou svojí kariéru. Jde to a v knize najdeme krok po kroku postup, jak to udělat. Takže kdy, když ne teď?

Myšlenka, díky které jsem si uvědomila, jak moc mi chybí cestování a jak mě cvid neskutečně uzemnil je minidůchod. Jedná se o několika týdenní nebo i měsíční “dovolenou”. Skvělé na tom je, že pokud uděláme vše, co nám autor radí, minidůchod neznamená ztratit příjem nebo přestat úplně pracovat. Znamená to kombinovat pár hodin efektivní práce týdně s objevováním sama sebe a nových zemí zároveň.



ATP

Myšlenky, které aktuálně převádím do praxe jsou selektivní ignorance a odpovídání na zprávy jen párkrát denně a ne vždycky, když mi zabzučí telefon. Selektivní ignorance mi pomáhá soustředit se na to, co mám právě teď dělat plus nevím, o každém drbu, což je VÝHODA, protože mě to nezajímá. Odpovídání jen párkrát denně mi naopak šetří hrozně moc času, nehledě na to, že mě nebaví neustále někomu odepisovat. Ne, že bych mu nechtěla pomoct, ale jednoduše preferuju osobní setkání před ťukáním do telefonu. 





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: