Černá labuť


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 06.01.2022

Černá labuť   Nassim Nicholas Taleb

Černá labuť, Nassim Nicholas Taleb


Tuto knížku jsem již měla v bance esejí a vymazala ji. Nebyla jsem s esejí spokojená, jelikož jsem si z knihy moc neodnesla, ale tak každý den není posvícení. Teď se mi dostala podruhé do ruky, tak jsem jí jen rychle prošla, abych si to připomněla.


Nassim Taleb v knize naráží na následky vysoce nepravděpodobných událostí, které stejně v našich životech budou. Svět se v dnešní průmyslové revoluci a globalizaci stále rychle posouvá kupředu a vzniká tím větší nerovnost. Tím vznikají extrémy na trhu a s nimi přicházejí „černé labutě“ a ne, jen na trhu. Nassim je v knize dosti rejpavý vůči různým osobám, a hlavně ekonomům či Gaussově křivce. Také zde zmiňuje různé události, které se daly předpovídat: Black Monday, 9. listopadu – útok na World Trade Center, zemětřesení v Indickém oceánu a následné tsunami.


Tím, že je autor investorem zde zmiňoval jednu zajímavou věc, a to jeho malé doporučení, jak by měl člověk správně investovat  pokud chceš riskovat vlož 15 % a zbylých 85 % do bezpečných investicí.


Autor knihy zde zmínil pouze čtyři pojmy, které jsem si zapamatovala a z knihy si je odnáším:


Černá labuť – teorie o černé labuti nám říká, že někdy mohou v našich životech nastat události, které byly do té doby považovány za nemožné = neočekávaná událost. Černé labutě člověk není schopen rozpoznat ze 3 důvodů: 

- lidé si myslí, že svět je mnohem jednodušší, než vypadá

- člověk klade příliš velký důraz na faktické informace a snaží se je kategorizovat

- modely jsou jednodušší než realita, a proto jsou ze své podstaty neúplné


Šedá labuť – přijde nějaká událost, a tak nějak jsme tušili, že něco přijde.


Mediocristan = svět průměrnosti


Exstremistan = svět extrémnosti


U této knihy si stojím stále za svým názorem – absolutně se mi nelíbila. Byla zbytečně moc zdlouhavá a dost se opakovala. Asi začnu číst knihy v angličtině, protože ty české jsou zbytečně natahované. Knihu nedoporučuji.


Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Marketing

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Management

Body: 0

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: