Zrození kmenového vůdce


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 08.04.2023

Zrození kmenového vůdce   David Logan, Halee Fischer-Wright a John King

Co je vlastně kmen? Kmen je skupenství lidí, které se vyznačuje úzkými vztahy mezi jeho členy, a to jak na pracovní tak i osobní úrovni. Tento typ skupin je znám již od dávných dob a byl určen k vzájemné spolupráci a zajištění přežití všech jeho účastníků. Každý člen musel přispět svou prací k prospěchu celého kmene. Někteří se starali o oheň, jiní chodili na lov, další ulovenou zvěř zpracovávali atd. Jednalo se o jednodušší výrobní proces, každý měl své místo, které tvořilo celek a bylo nepostradatelné. Dnes je tento systém můžeme pozorovat ve fabrikách či jen klasických korporátech jako strukturu.


Pokud by to bylo však takto jednoduché, byly by všechny kmeny stejné a stejně dobré, co je však ten klíčový rozdíl? Je to právě kmenový vůdce, který odlišuje skupinu. Dnes bychom tohoto vůdce mohli nazvat manažerem, musí být kompetentní pro svou roli. Lidé ho totiž následují a věří mu. Kmen se tak může dále posouvat.


Posouvá se v 5-ti fázích 


Zde je přehled pěti fází:

Fáze 1: Nálada: Zoufalé nepřátelství - "Život je na nic."

Fáze 2: Nálada: Apatická oběť - "Můj život je na nic."

Fáze 3: Nálada: Osamělý bojovník - "Já jsem skvělý (a ty ne)."

Fáze 4: Nálada: Kmenová hrdost - "My jsme skvělí (a oni ne)."

Fáze 5: Nálada: Nevinný údiv - "Život je skvělý.“



Stejně jako tým se vyvíjí a prochází si různými fázemi, vyvíjel se takto i kmen.

 


  1. fáze 

Kmen v této fázi může mít pocit, že život nemá žádný smysl a že všechno, co dělá, je zbytečné. Může se cítit izolovaný a bezmocný, bez naděje na zlepšení. Jsou zde často deprese, úzkosti a pocitem méněcennosti. Snaží se najít smysl života. Předchází tomu věci jako finanční problémy, zdravotní potíže, špatné vztahy, přijde o práci či jiné negativní vzpomínky. Je důležité si uvědomit, že tato fáze je přirozenou reakcí na obtížné životní situace a že se jedná o přechodnou fázi.


Pomocí zde můžou být kamarádi, rodina či bežné věci jako je cvičení, meditace nebo procházka. Více spirituální rada může být hledání smyslu života.



  1. Fáze 

Zde se setkáváme s pocity že všechno, co děláme, je zbytečné a že nemáme kontrolu nad svým životem. Hlavními pocity jsou bezmoc a nechuť řešit své problémy. Vnímáme odtržení od svého okolí.Zapříčinit to mohou traumatické zážitky, dlouhodobý stres, zdravotní potíže, ztráta blízké osoby. Často tuto fázi můžeme pozorovat u manažerů, kterých týmu nejsou dostatečně otevřeni změnám či komunikaci. Manažer po čase vyhoří a nemá motivaci pokračovat. 


3. fáze 

Vyznačuje se hlavně je nezávislosti a individualitou. Jedinci v této fázi se cítí velmi silní a sebevědomí, ale zároveň můžou být velmi uzavření a nezávislý na ostatních. Jsou to často velmi vzdělaní jedinci, jako například právníci, kteří věří, že svou práci odvedou nejlépe sami. Je zde nutné dát ego stranou a začít spolupracovat. 


4. fáze 

Kmen se vyznačuje silným pocitem sounáležitosti a loajality ke kmeni nebo komunitě. Osoby v této fázi jsou propojeni se svým kmenem a cítí se jako součást něčeho většího.

Je zde pocit, že jejich kmen je nejlepší, že má nejlepší hodnoty a způsob života a že ostatní jsou méněcenní. Může to vést ke zvýšené soutěživosti a odmítání názorů a postojů ostatních, kteří nepatří do jejich kmen. Je důležité si uvědomit, že kmenová hrdost může být také zdrojem konfliktů a nedorozumění mezi různými komunitami. Pozitivní kmenová hrdost může být zdrojem síly a podpory pro jednotlivce a komunity, ale negativní kmenová hrdost může vést k nepřátelství a nesnášenlivosti mezi různými skupinami.


5. fáze 

Popisuje stav, kdy jedinec cítí silnou radost a nadšení ze života. Tento stav obvykle vzniká jako reakce na nějaký nečekaný pozitivní zážitek jako je společné dosažení něčeho velkého. Člen tohoto týmu v této fázi může být otevřený novým zážitkům, zkušenostem a nápadům a může mít tendenci kreativnímu myšlení a řešení problémů. Mohou být inspirováni novými nápady a motivováni k tomu, aby dosáhli svých cílů.


ATP 


Velice se mi líbila rada ohledě řešení konfliktů sebereflexe kdy radí:



  1. Pozorování: Mám sledovat sama sebe v běžných situacích a reakcích na lidi.
  2. Reflektování: Zpětná vazba na vlastní pozorování a zaměření se na to, co funguje a co ne.
  3. Přizpůsobení: Úprava vlastního chování a působení na druhé lidi na základě pozorování a reflektování.


Jedná se o velmi jednoduché kroky avšak jsem je nikdy nezkusila spojit dohromady. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: