Zrození kmenového vůdce


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.03.2024

Zrození kmenového vůdce   David Logan, Halee Fischer-Wright a John King

Proč jsem si knihu vybrala?

Chtěla jsem se vzdělávat na téma leadershipu a tato kniha mi byla velmi doporučována. Zároveň si jako tým procházíme nyní fází stormingu, tak jsem chtěla lépe pochopit, jak můžeme lépe spolupracovat a dostat se všichni na stejnou vlnu. Celkově jsem se chtěla více dozvědět o kmenové kultuře.


Hlavní myšlenky

Kmen

Kmen představuje skupinu kolem 15 až 20 lidí, kteří jsou vzájemně dobře obeznámení, často spolupracují a sdílejí společný pracovní prostor. Jejich práce je úzce propojená a navzájem se ovlivňuje v jejich profesním životě, obdobně jako v malé firmě, kde každý člen má svůj významný příspěvek. Velké firmy pak často fungují jako shluk několika takovýchto kmenů.


5 stupňů

1. Stupeň: „Život stojí za prd“

2. Stupeň: „Můj život stojí na prd“

3. Stupeň: „Já jsem úžasný“ (narozdíl od tebe)

4. Stupeň: „My jsme úžasní“

5. Stupeň: „Život je úžasný“


Stupeň jedna: Na hraně

Každý z nás je formován tím, do jakého kmene patří. Důležité je dát každému šanci a zároveň pracovat s těmi, kteří projevují zájem.


Jaký je člověk na stupni jedna?

Na úrovni jedna člověk cítí izolaci a přesvědčení, že život nemá smysl. Lidé na této úrovni často hledají příslušnost v různých skupinách nebo se uchylují k nezdravým způsobům života. Pokud se lidé na tomto stupni sdržují, z jejich chování číší zoufalé nepřátelství, jehož projevem je například vytvoření gangu.


Jak mu pomoci?

Pokud chceme pomoci člověku na této úrovni, je důležité ho povzbudit, aby si všímá, jak funguje život kolem něj a uvědomil si, že i jeho situace se může zlepšit. Progres z úrovně jedna vyžaduje aktivní zapojení do společnosti, účast na sociálních akcích a setkáních. Důležité je ukázat takové osobě, že život není vždy beznadějný, a podnítit ji k hledání zlepšení. Tento člověk by se měl přestat stýkat s lidmi, kteří věří, že „život stojí za prd“.


Indikátory úspěchu

Z vyjadřování daného člověka začne vyzařovat přesvědčení „můj život stojí za prd“. Pozornost tohoto člověka se přesune od obecné naštvanosti ke konkrétnímu zdůvodňování, proč zrovna jeho život nefunguje, jak by měl. Začne se poměřovat s ostatními, hlavně pokud jde o jejich schopnosti, společenské postavení, a především mezilidské vztahy.


Stupeň dva: Apatické oběti

Jaký je člověk na stupni dva?

Člověk na stupni dva je mimo hlavní dění a cítí se nedoceněný. Na rozdíl od lidí, kteří jsou na stupni jedna se mu ale zdá, že lidé kolem něj zjevně mají něco, co on sám postrádá. Toto přesvědčení vede k vyjadřování „můj život stojí za prd“. Člověk na stupni dva si myslí, že jiným lidem život funguje.


Jak mu pomoci?

Je důležité, aby si tento člověk našel blízkého přítele, poté dalšího a ještě dalšího. Jinak řečeno, měli bychom člověka podporovat, aby navazoval dyadické (dvoustranné) vztahy. Člověka na stupni dva bychom měli vézt k tomu, aby navazoval vztahy s lidmi v závěrečné fázi stupně tři. Rozeznáme je podle jejich snahy pomáhat jiným, aby se stali minikopiemi jejich samých. Při setkáních mezi čtyřma očima bychom lidem měli dát najevo, že jejich úsilí skutečně přináší výsledky. Měli bychom zdůraznit oblasti, v nichž je člověk dobrý a poukázat na jeho silné stránky. Pomoct by měli i úkoly, které člověk může dobře a v krátkém čase splnit.


Indikátory úspěchu

Používaný jazyk se změní na „já jsem úžasný“. Člověk bude mít najednou tendence se chvástat, upozorňovat na vlastní úspěchy a jeho věty budou většinou začínat slovem „já“. Začne se projevovat „osamělý válečník“, typická kultura stupně tři. Člověk se začne porovnávat s ostatními spolupracovníky, zaujímat přezíravý postoj a vyjadřovat se o nich ve smyslu „Co mají za problém?“ a „Kdyby se trochu snažili, uspěli by.“


Stupeň tři: Divoký západ

Jaký je člověk na stupni tři?

Člověk na tomto stupni je s ostatními propojen prostřednictvím celé řady dyadických (dvoustranných) vztahů. Když se lidé na stupni tři ocitnou pohromadě, snaží se mezi sebou soutěžit a překonat se navzájem.


Jak mu pomoci?

Podněcujme tohoto člověka, aby pracoval na projektech, které jsou tak rozsáhlé, že je nedokáže zvládnout sám. Tento člověk by se měl naučit spolupráci. Měli bychom zdůraznit, že svých úspěchů sice člověk dosáhl vlastním přičiněním, ale dosažení úspěchu na vyšší úrovni bude vyžadovat zcela jiný přístup. Ideální je představit tomuto člověku lidi na stupni čtyři od nás z týmu. (Poznáme je podle zaměření na „my“, podle počtu vytvářených trojstranných vztahů a úspěchů ve skupinových pracích). Měli bychom naučit člověka nebát se komunikovat, raději ať to s komunikací přehání, než aby říkal jen to nezbytně nutné.


Indikátory úspěchu

Začne se měnit důraz z používání „já“ na „my“. Když se daného člověka někdo zeptá, v čem spočívá jeho úspěch, bude mluvit o svém týmu, ne o sobě. Přestože bude člověk pracovat méně, výsledkem bude více udělané práce. Bude komunikovat otevřeně. Výsledky, za které daná osoba odpovídá, budou nejméně o 30 % lepší.


Stupeň čtyři: Zóna kmenového vůdcovství

Jaký je člověk na stupni čtyři?

Triády jsou základním stavebním kamenem kultury na stupni čtyři, umožňují vytvářet dynamické sítě lidí orientované na hodnoty. Řešení konfliktů ve triádách často připomíná společné hodnoty a podporuje důvěru.

Kmenový vůdce na stupni čtyři přebírá zodpovědnost za neúspěchy a přičítá úspěchy svému týmu. Po prozření existují tři cesty k ustanovení firemní kultury na stupni čtyři. Základními aspekty vedoucími k osvojení tohoto stupně jsou zjištění a naplnění hodnot kmene a směřování k vznešenému cíli.


Jak mu pomoci?

Posilte jeho stabilitu na této úrovni tím, že ho vyzvete k tomu, aby si ověřil, že jeho vztahy jsou založeny na sdílených hodnotách a vzájemném zájmu o aktuální projekty. Inspirujte ho k vytváření více triád, což posiluje jeho sociální síť a podporuje jeho rozvoj. Pokud je na úrovni čtyři skutečně stabilní (což poznáte podle toho, že vyjadřuje přesvědčení "my jsme úžasní" a jeho vztahy jsou založeny na síti triád), povzbuzujte ho, aby s týmem využil příležitosti na trhu a zapojil se do průlomového projektu.


Indikátory úspěchu

Klíčem ke kmeni s kulturou čtvrtého stupně jsou jeho hodnoty, které musí být pečlivě dodržovány vůdci kmene. Porušení těchto hodnot může vážně narušit důvěru vůči vůdcům a jejich slovům. Na čtvrté úrovni kmen může přejít z režimu přežívání na zaměření na růst. Tato fáze nabízí možnost automatizace procesů a zvyšování efektivity práce.


Stupeň pět: Život je úžasný

Na pracovištích dosahujících úrovně čtyři panuje atmosféra, kde se používá jazyk „život je úžasný“ a nedochází k soutěživosti. I když konkurence existuje, nehraje výraznou roli. Hodnoty, které jsou na stupni čtyři důležité, jsou na úrovni pět zásadní a nezbytné pro udržení kultury kmene. Vznešený cíl, klíčový pro stupeň čtyři, se na úrovni pět stává jediným ukazatelem. Organizace na stupni pět musí být informovány o dění na trhu, ale nesmí se neustále srovnávat s konkurencí.

Dosáhnutí této úrovně vyžaduje obrovské úsilí a oddanost kmeni. Klíčem k dosažení úrovně pět je podpora jednotlivců, kteří se snaží dosáhnout vyššího stupně. Postupem času by měl být kmenový vůdce odměněn loajalitou, inovacemi, zodpovědností a spoluprací od ostatních členů týmu.


Stupeň šest: Laně na mýtince

Ken Wilber i Don Beck tvrdí, že existují stupně za stupněm pět. Tento šestý stupeň by měl dosahovat spirituálních rozměrů, který nemá náboženský charakter. Lidé mi vnímali Zemi jako jeden organismus a vyjadřovali by se jazykem „život je úžasný“, ovšem ve s pojení s vědomím jediné mysli.


Shrnutí a ATP

Naše týmové prostředí se momentálně pohybuje mezi druhým a třetím stupněm kmenové kultury. Je zde nedostatek morálky a zápalu u některých jednotlivců, což brání přechodu na vyšší úroveň. Podpora a povzbuzení těchto jedinců může pomoci k posílení kultury a dosažení vyšší úrovně. Osobně jsem si dala za úkol zanalyzovat všechny jedince týmu a určit jejich aktuální úroveň. Momentálně jsem ve fázi pozorování, která mě moc baví.


Co se týká mé osobní úrovně, tak jsem díky horšímu období spojenému s operací kolene u sebe často vypozorovala jazyk stupně dva, do kterého jsem se propadala. Bylo to způsobeno i tím, že jsem se s nikým nevídala a byla jsem měsíc zavřená doma. Nyní už se ale můj život dostává zpátky do normálu a já jsem si tak jista, že se nacházím opět ve fázích třetího stupně. Snažím se dostat na konečnou fázi stupně tři tak, abych se mohla přesunout na požadovaný stupeň čtyři. K tomu mi pomáhá to, že zkouším více přemýšlet za tým, než za sebe.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 3

15.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: