Proč jsem si knihu vybrala
Knihu jsem si vybrala primárně, protože ji četla Kačka vychvalovala si ji. Zároveň mi ji doporučovala, že je to kniha pro mě, protože sama mám problémy si hranice nastavit a umět je udržet.
Hlavní myšlenky z knihy
Jak už samotný název vypovídá, kniha se zaměřuje na to jak si nastavit hranice v mezilidských vztazích, kniha popisuje proces a jednotlivé kroky k tomu, jak si hranice nastavit, aby fungovaly v dlouhodobém horizontu, zároveň kniha popisuje různé scénáře a různé typy lidí a vztahů, ve kterých si hranice lze nastavit.
Šest typů hranic:
Důležité pojmy
Průběh stanovení si hranic:
1.Říct si jakou hranici a komu chci sdělit a jakou formou.
- Nechci už aby mi lidé psali ohledně esejbanky do soukromých chatů na massenger.
Hranice: Nepsat mi, když chci body na mess ale na MS Teams. Sdělit tuto informaci komunitě.
2.Opakování – Lidé často zkouší, jak moc jste povolní a jak moc si za svou hranicí stojíte.-
- I tak mi lidé píší mezi naše osobni chaty na messenger. Zopakuji svou hranici znovu ve veřejné zprávě na MS Teams a přepošlu i do Messengeru
3.Ultimáta – Ve chvíli, kdy ani opakování nepomáhá, lidem často pomůže ultimátum, kdy vědí, jaký bude následek a za následkem si musíte stát.
- Jestli mi napíšete na messenger, budu vás ignorovat a nedostanete body. -> Pokud daní lidé nerespektují vaše hranice, stůjte si za svým ultimátem a nepodřizujte se.
ATP
Jedno z mých hlavních hlavních aplikování popisuju výše v případě esejbanky. Protože tento problém jsem se snažila komunikovat celý první semestr tohoto roku. A nyní jsem již ve fázi ultimáta. Zároveň mi tato kniha pomohla v týmu při řešení nepříjemných situacích, kdy jsem byla schopna lépe komunikovat své potřeby a hranice a stát si za nimi.