Vladař


0 b.

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 11.09.2024

Vladař   Niccolo Machiavelli

Proč jsem si knihu vybral?

Doporučena na sociálních sítích. I přesto, že samotná kniha byla napsána pře několika sty lety, konkrétně v roce 1532 Niccolem Michiavellim, je známá především pro svou nadčasovost. Po přečtení 48 zákonů moci mi připadala jako ta správná kniha, kterou na téma moc a vliv pokračovat.

O čem kniha je?

Myšlenka knihy

Machiavelli se ve Vladaři nezabývá ideálními vládci ani spravedlivými státy. Místo toho se soustředí na realitu politického života, na to, jak se k moci dostat a jak si ji udržet. Jeho analýza je tvrdá a bez iluzí. Autor se nebojí popisovat i nemorální prostředky, které mohou být v politice nezbytné.

Hlavní témata knihy:

  • Způsoby, jak získat a udržet moc: Machiavelli rozebírá různé formy vlády, od republik po monarchie, a ukazuje, jaké výhody a nevýhody přináší každá z nich. Zaměřuje se také na to, jak si vladař může získat podporu lidu a šlechty.
  • Virtu a fortuna: Dvě klíčové pojmy v Machiavelliho díle. Virtu představuje soubor vlastností, které by měl úspěšný vladař mít – odvahu, rozhodnost, inteligenci až po schopnost přizpůsobit se měnícím se okolnostem. Fortuna je pak štěstí, které hraje v politice významnou roli. Machiavelli zdůrazňuje, že úspěch vladaře závisí jak na jeho vlastních schopnostech, tak na přízni osudu.
  • Morálka v politice: Jedním z nejkontroverznějších aspektů Vladaře je autorův postoj k morálce. Machiavelli tvrdí, že v politice platí jiná pravidla než v soukromém životě. Vladař musí být připraven jednat i nemorálně, pokud je to v zájmu státu. Toto tvrzení vyvolalo obrovskou kritiku a dodnes je předmětem debat.

Moudra a myšlenky, které kniha přináší:

  • Účel světí prostředky: Toto známé rčení je často spojováno právě s Machiavellim. Autor skutečně tvrdí, že vladař musí být ochoten použít jakékoli prostředky, aby dosáhl svých cílů.
  • Lepší být obávaný než milovaný: Machiavelli tvrdí, že je pro vladaře lepší, aby se lidé báli, než aby ho milovali. Obávaný vladař totiž dokáže lépe udržet pořádek a zajistit stabilitu státu.
  • Vladař musí být lvem i liškou: Úspěšný vladař musí být silný jako lev, aby odradil nepřátele, a zároveň chytrý jako liška, aby dokázal předvídat nebezpečí a manipulovat s ostatními.
  • Důležitost vojska: Machiavelli zdůrazňuje, že vlastní vojsko je pro vladaře klíčové. Žoldnéři jsou sice užiteční, ale nelze se na ně zcela spolehnout.
  • Nutnost přizpůsobit se okolnostem: Vladař musí být schopen reagovat na změny a přizpůsobit své chování situaci.

Komu bych knihu doporučil?

Dle mého názoru mnohem lepší kniha, než 48 zákonů moci. Dílo Vladař mě nijak nezklamalo, ba naopak mile potěšilo. Některé části je za potřebí si přečíst víckrát pro úplné pochopení, není to ale žádná filozofie, která by vám měla zamotat hlavu. Určitě doporučuji.

ATP model

Vedení a management

  • Adaptabilita: „Stejně jako to platí i pro dnešní lídry, kteří musí být flexibilní a reagovat na nové výzvy a příležitosti.“

-> Být schopen přizpůsobit se měnícím se okolnostem

Zkušenost: Když rozvoj projektu naší první verze C+ zarazila událost odchodu výrobního ředitele, byl jsem postaven před následující rozhodnutí. Buď tento projekt zrušit a pokračovat v nějakém jiném, anebo ho přetvořit a pokračovat v něm. Rozhodl jsem se pro druhou možnost. Téměř celé prázdniny jsem pracoval na verzi 2.0, která je nyní kompletní a připravena na pitch, popřípadě na rozjetí v praxi.

  • Komunikace: „Schopnost přesvědčit a motivovat ostatní je klíčová.“

-> Zlepšit se v rétorice

Zkušenost: Rétorika je umění mluveného slova. Ze zkušenosti ze schůzek, TS, BM atd. vím, že vládnout slovem nám dává strašnou sílu. Komunikace je kolikrát klíčem k uzavření obchodu a domluvě. Jedna a ta samá věc se dá říct několika způsoby. Chci se naučit v rétorice chodit takovým způsobem, že budu schopný říct přesně to, co chce druhá strana slyšet a získat tak výhodu při vyjednávání. Určitě si na tato téma přečtu v blízké budoucnosti knihu, kde budu moci ATP vyzkoušet v praxi a posoudit, zda zabírá.

  • Delegování: „Vladař nemůže vše dělat sám.“

-> Zvýšit delegaci, pravomoci a odpovědnost na své kamarády/kolegy.

Zkušenost: V mých začátcích na Tiimi jsem téměř vůbec nedelegoval a všechnu práci jsem se snažil dělat sám. Byl jsem kvůli tomu velice časově vytížen a nebyl čas na nic jiného než školu. Poté, co jsem se v knize dočetl, že pokud někdo je schopný zadaný úkol splnit ze 70 %, jak bych si představoval, měl bych na něj úkol hned delegovat. Tohoto pravidla se držím a rád bych do budoucna delegaci navýšil.

  • Vytváření koalic: „Sestavování silných týmů a budování aliancí je nezbytné pro dosahování dlouhodobých cílů.“

-> Při vybírání lidí do projektového týmu brát jen ty, kteří jsou na 100 % schopni dostát svým závazkům a dodržet slovo/termíny

Zkušenost: Měl jsem možnost být součástí projektů, které šlapaly jak hodinky i těch, kde byl jeden zádrhel za druhým. Uvědomil jsem si, jak je důležitý výběr lidí do projektového týmu. Dle mého názoru na lidech v projektu celý výsledek práce stojí a já vím, jaké osoby bych nejradši ve svém projektu měl, protože mi oni sami dokázali, že je na ně spoleh.

Politika a diplomacie

  • Realismus: „Politika je tvrdá hra a je třeba se na ni připravit.“

-> Nemít sentimentální přístup (dle knihy vede k neúspěchu)

-> „Be a good man, not a nice guy“

Zkušenost: Sám se za citlivého člověka nepovažuji. I tak se snažím být všem co nejvíce nápomocný, ale po nějaké době mi začalo přicházet, že někteří toho začínají využívat. Považuji však za důležité, aby si nepletli mou ochotu se slabostí, protože pokud to učiní, slabost nebude to, co si budou o mě pamatovat.

  • Strategické myšlení: „Dlouhodobé plánování a předvídání budoucích událostí jsou klíčové pro úspěch v politice.“

-> Myslet dlouhodobě a dopředu, pokoušet se předpovídat dopady našich týmových rozhodnutí a včas upozornit na případné následky

Zkušenost: Zde nemám zkušenost z prostředí Tiimi, ale z prostředí finančního trhu. Mým koníčkem jsou kryptoměny a zde je jak krátkodobé i dlouhodobé rozhodování otázka mnoha peněz. Krátkodobé i dlouhodobé obchody jsou každodenní součástí trhu, jen málo, lidí má však dostatek informací k tomu, aby správně předpověděla, zda půjde cena nahoru či dolu. Pokud jste ale holder a přemýšlíte dlouhodobě, není možné, abyste na svém obchodu prodělali.

  • Manipulace s informacemi: „Využívání informací k dosažení vlastních cílů je běžnou praktikou v politice. Je však třeba být opatrný, aby se předešlo ztrátě důvěry.“

-> Dávat si větší pozor na to, od koho informace přijímám a ideálně si je ověřit z dalšího zdroje

Zkušenost: V dnešním světě se k nám dostane mnoho nepravých a falešných informací. Je důležité se naučit hledat takové zdroje, které poskytují nezkreslené informace. K analýze trhu s kryptoměnami používám 6 různých na sobě nezávislých zdrojů, pokud všechny zveřejní jednu a tu samou informaci, mohu mít jistotu, že je tvrzení pravdivé a já mohu na to začít stavět své predikce.

  • Umění kompromisu: „Schopnost vyjednávat a uzavírat dohody je nezbytná pro dosažení konsensu.“

-> Na ZS zkusit více vyjednávat lepší podmínky, než hned kývat na dobrou nabídku

Zkušenost: Na schůzce s panem Jehličkou z piva Proud jsem si mohl vyzkoušet opravdové vyjednávání a hledání motivace protistrany. Díky komunikačnímu šumu mezi ním a obchodnímu manažerovi piva Elektrárna vzniklo nedorozumění ohledně akce, kterou pořádáme. Po vyjasnění situace mi pan Jehlička řekl, že kdyby byl tvrdší obchodník, tak se na podpatku otočí a jede zpět. Začal jsem však hledat jeho motivaci, proč by měl s námi i za daných okolností spolupracovat. Po hodině vyjednávání jsme došli ke kompromisu a Proud nám poskytl sponzorský dar 6ti bas. Kdybych býval vyjednávání vzdal, sklopil hlavu a odešel, nedostali bychom nic. Nenechat se odradit hned a nekývnout na první nabídku považuji od té doby za osobní pravidlo.

Obchod a podnikání

  • Analýza konkurence: „Pochopení silných a slabých stránek konkurentů je klíčové pro úspěšné podnikání.“

-> Při další analýze konkurence udělat hlubší research

Zkušenost: V první verzi C+ se na první pohled mohlo zdát, že z hlediska kalorií je náš sacharidový prášek nejlepší na trhu a pár týdnů jsme v tomto domnění žili. Pokud si to správně pamatuji, Džakob si pak ale dal tu práci a znovu se na analýzu konkurence podíval. Zjistil, že náš model není bez konkurence a že existují další 2, kteří nám jsou schopni konkurovat. Proto jako ATP považuji pro příští analýzu konkurence si dát opravdu velkou práci při jejím vypracovávání a mít stoprocentní jistotu, jak si náš produkt stojí.

  • Budování značky: „Silná značka je cenným aktivem, které může přilákat zákazníky a investory.“

-> V projektu dát velký důraz na branding a budovat jméno značky tak, aby měla dosah, ideálně přesah

Zkušenost: Tuto zkušenost získám až tento semestr, kdy chceme aktivně začít budovat brand C+. Hodláme tak udělat silnou marketingovou kampaní s 2měsíční přípravou před spuštěním prodeje. Tuto zkušenost budu určitě reflektovat.

  • Řízení rizik: „Každé podnikání s sebou nese určité riziko. Je důležité být připraven na neočekávané události.“

-> Sledovat trendy, které se týkají našeho projektu a předvídat nadcházející události, připravit se na ně

Zkušenost: Tato zkušenost mě také čeká hlavně tento semestr. Ale pokud bych měl reflektovat nějakou z minulosti, byla by to zkušenost při tvorbě PP na první verzi C+. Zde jsme zjistili, že trend pro tento náš projekt má příznivé podmínky. Fitness trend a celkově zdravý životní styl je v ČR na vzestupu a jakékoliv podnikání v tomto odvětví má za správných okolností velkou šanci na úspěch.

  • Síťování: „Budování vztahů s klíčovými hráči v oboru může otevřít nové dveře a příležitosti.“

-> Aktivně rozšiřovat své portfolio s kontakty a známostmi

Zkušenost: V tuto chvíli mám dobré vztahy s lidmi z Proudu, Redbullu, na vedení ČZU, s Mikim Škodou aj. Několikrát jsem tyto kontakty již využil, hlavně při organizování seznamovacího kurzu. Do budoucna chci určitě své portfolio rozšiřovat a kontakty aktivně využívat.

Obecné životní lekce

  • Důležitost pověsti: Pověst je křehká a těžko se obnovuje. Je třeba si ji pečlivě chránit.

-> Aktivně o ni pečovat, vylepšovat ji ve všech možných ohledech a dostát ji

Zkušenost: Aktuálně mám v Tapu pověst pracovitého a zodpovědného člověka. Na základě mé pověsti chci i tak nadále jednat, svou pověst obhájit a vylepšovat ji.

  • Nutnost učit se z chyb: Chyby jsou součástí života a je třeba se z nich poučit.

-> Chyby jsou nejlepším učitelem, tento bod ATP dodržuji již delší dobu

Zkušenost: Reflektování při mnoha projektech jak v Tapu i mimo něj.

  • Význam odvahy: Odvaha je nezbytná pro dosahování velkých cílů.

-> Do it or die trying

Zkušenost: V podnikání jsem vždy chtěl myslet ve velkém, tomu odpovídají projekty v druhém semestru. Samozřejmě je důležité postupovat postupně a nastaly situace, kdy jsme si s projektovým týmem uvědomili, zda jsme si neukousli na začátek velké sousto. Jsem však zastánce pravidla čím víc do toho vložíš, tím víc se ti vrátí zpět. Proto projekty v mé hlavě nejsou jednoduše proveditelné, ale mají vysoké cíle.

  • Důležitost štěstí: Ačkoli Machiavelli zdůrazňuje význam schopností, štěstí hraje v životě také významnou roli.

-> Zkoušet jít štěstí naproti a nezavírat si zbytečně dveře

Zkušenost:

V únoru/březnu jsme byli s Vojtou a Kubou na přednášce v Point one od Michala Škody, v té době ještě majitele piva značky Proud. Díky small talku jsme se dostali ke sponzorování studentských akcí, které vyústilo v naši spolupráci. Do budoucna chci chodit na více takovýchto akcí a hledat v nich podobné příležitosti, které by nám mohli pomoci v projektech nebo i celé Tiimi.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

18.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: