Na tuto knihu jsem narazil vskutku náhodou. A to tím, že jsem se snažil najít nějakou audio knihu, kterou bych mohl poslouchat jen tak. Vzpomněl jsem si pak, že umění války je také v BoB. Měl jsem obavy, že mi poslouchání knihy moc nepůjde, ale řekl jsem si, že to zkusím. Kniha je rozdělena do 13 kapitol a v každé z nich jsou k nalezení moudra na dané téma. Snažil jsem se na knihu koukat úplně jinýma očima, než bych asi měl, protože jsem v tom chtěl najít původní smysl. Myslím si, že ji hodně lidí čte kvůli “radám” či “typům” do podnikání. Já jsem se snažil vše obrazně představovat v podobě války. Myslím si, že tímto krokem budu mít více poodhalené myšlení autora i přes to, že se dá v dnešní době kniha použít do podnikání. Esej tak budu psát také o válce ne o podnikání. Pod válkou si však čtenář této eseje nebo knihy může představit co chce.
První kapitola vypovídá o plánech. Je to tedy vlastně o tom, co probíhá ještě před válkou. Sun - c říká, že je 5 faktorů , které ovlivňují děj na poli války. Je to morální právo (tedy to, že poddaní budou vždy pod vedením svého vládce), nebe, země, vojevůdce a metody a disciplína (z mého pohledu je to vlastně chod celé armády. Strategie, řízení vůdcem, boj, zásobování a vše s armádou spojené).
V další kapitole Sun - c popisuje, to jak válka probíhá a jak se jak se k ní přistupuje. Při poslechu těchto kapitol se mi opakovalo v hlavě stále jedna asociace na vše co jsem poslouchal a to byla vyrovnanost. Sám autor říká, že nejlepší výhra je ta, ve které neválčíme. Neválčením o nic žádná strana nepřijde, ale ani nic nezíská. K tomu se mi kříží otázka, jak můžeme v rovnosti vůbec něco vyhrát nebo ztratit? Jako s dialogem, který je vlastně “uměním společného myšlení”, tak největším uměním války je vyhrát bez boje.
Dále v knize píše autor o taktice. Ta je ve válce velice jednoduchá. I přesto, že je voják členem většího celku, tedy armády, tak se zachránit může jen on sám. Porazit někoho může jen tehdy, když mu to nepřítel poskytne. Zajímavá byla také pasáž, u které se mi také objevila asociace rovnosti. Ta pasáž pojednávala o tom, jak se zachovat, když proti sobě jdou 2 armády. Když nepřítel posílí týl, tak oslabí přední voj a autor říká, abychom udělali to samé. I když autor říká, že kombinací všech těchto taktik vznikne veškeré válčení světa. Zároveň bychom se v takovéto taktice měli vždy přizpůsobovat my proti našemu nepřítely. Znej nepřítele - porazíš ho snadněji.
Z knihy mám jen částečné útržky, které jsem se sem snažil přenést, ale mám z první audioknihy bohatou reflexi. Tato kniha byla možná na poslouchání moc náročná, protože se nejednalo o souvislý text, ale o rady, které šly samy za sebou. Potřeboval bych je mít ale založené na to, abych do nich mohl zase nahlížet. Zároveň pro mě bylo poměrně náročné tuto esej sepsat, protože jsem neměl žádné hmatatelné poznámky. Myslel jsem si, že audioknihy by mi mohly ušetřit čas, ale na to abych si zvládal dělat poznámky a ještě se knize věnovat zatím nemám. Potřeboval bych na to klid a čas jako na normální čtení a to si to raději přečtu v knize. I přes to, že jsem knihu poslouchal, tak bych si měl knihu koupit a projít ještě jednou a založit si tam to co mě zajímá. Věřím tomu, že bych se tam pak mohl vracet pro rady či inspiraci jak s někým vyhrát válku. O knize jsem si řekl ještě před přečtením, že bych se chtěl opravdu zaměřit na perspektivu války, abych autora lépe pochopil, ale podnikání se mi tam velice často asociovalo. Asi to tak mělo být. Řekl bych, že myšlenky z této knihy už jsou v nás tak nějak zabudované. Že teorii někteří aplikujeme do praxe nevědomky, ale myslím si, že je tato kniha určitě dobrým zdrojem pro hledání strategie jak bojovat.