Umění přesvědčivé komunikace


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 02.06.2024

Umění přesvědčivé komunikace   James Borg

Proč jsem si tuto knihu vybral?

Knihu jsem si vybral na základě názvu knihy. Přesvědčivou komunikaci vnímám jako svůj talent/top silnou stránku a chtěl jsem zjistit, zda je něco, čím bych mohl tento svůj talent rozvíjet.

„V pracovním i osbním životě jsou právě přesvědčovací schopnosti tím, co odděluje jedince od neúspěšných.“ – můj děda


Pozor na slůvko proč

Proč vyvolává dojem, že chování lze vždy vysvětlit racionálně. Proč nějak jednáme či proč jsme něco učinili, ovšem často netušíme. Pokud se nás tedy někdo zeptá na náš motiv, zaujmeme hned obranný postoj. Otázka „proč?“ nás nutí vlastní jednání ospravedlňovat, nikoli hledat možné alternativy, které bychom mohli zvolit příště.


Negativita v 2. osobě

„Vždycky musíš mít poslední slovo, co?“ – „Zdá se mi, že poslední slovo máš obvykle ty.“

„Slíbíš, že zavoláš, a pak nic.“ – „Vždycky čekám, že mi zavoláš, a ono nic.“

„Měl by sis konečně už najít práci.“ – „Myslím, že teď je ta správná doba, aby sis našel práci.“

„ Vždycky před důl. jednáním mě necháš ve štychu.“ – „Před důl. jednáním bych potřebovala, abychom spolupracovali.“

Věty nyní nezní tak nepřátelsky. Důraz se přesunul na mluvčího (1.osoba), a jeho sdělení tak znějí asertivněji. Je mnohem pravděpodobnější, že jej bude stran skutečně poslouchat a nebude sdělení brát jako pokyn k obhajobě.


Poznatky z knihy a moje myšlenky

Každý musí hrát s kartami, které mu život rozdal. Jakmile je drží v ruce, musí se sám rozhodnout, jak s nimi naloží, chce-li zvítězit.“ – Voltaire

Empatie + upřímnost = přesvědčivost

Člověk, který dokáže naslouchat, k sobě přirozeně přitahuje ostatní. Musí však dokázat o svém naslouchání přesvědčit i právě ostatní.

Dávejte si pozor, aby v průběhu diskuse či prezentace nedocházelo k častým výpadkům očního kontaktu. Jestliže takové chvíle umožníte často, je to, jako byste druhé straně dali svolení vás v myšlenkách opustit.

Vhodnou technikou, pomocí které lze dostat druhého z uzavřeného a negativního postoje, je podat mu něco, na co se může podívat. Poté je vhodné pokusit se zjistit, s čím ve skutečnosti nesouhlasí.


Moje ATP

U knihy jsem si doopravdy uvědomil, že v komunikaci jsem doopravdy velmi silný. Spoustu postřehů jsem znal a aplikoval je v praxi. Pomohli mi však i tím, že teď je dokáži lépe pojmenovat a někomu to tedy moc snáze předat.

Co si však chci více vsugerovat je negativita ve druhé osobě. Při 1v1 jsem si uvědomil, že tento styl velmi často používám, a proto jsou mé 1v1 asi tak účinné. Mluvení v první osobě jako subjektivním pocitu je to, co lidem nedá pocit, že se mají bránit, a naopak mohou lépe cítit osobní zájem. Chtěl bych tento jev víc vědomě používat – třeba se to někdy bude hodit i v prodeji :)

Také mě zaujaly otázky začínající slovem proč. Velmi mne baví zkoumat věci do hloubky a hledat jejich příčiny (metoda 5*proč). Pokud tuto metodu budu chtít nadále využívat, řeknu lidem dopředu, že mi nejde o zpochybňování jejich názorů, nýbrž o hledání souvislostí v mentálních modelech protistrany.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: