Umění štěstí a jeho aplikace v podnikání a týmové práci
Kniha "The Art of Happiness" od Dalajlámy mě velmi oslovila a poskytla mi cenné poznatky, které jsem mohla aplikovat jak ve svém osobním životě, tak i v mé podnikatelské oblasti v rámci studia na Tiimi. Tato kniha, napsaná ve spolupráci s psychiatrem Howardem Cutlerem, představuje kombinaci buddhistické filozofie a západní psychologie, zaměřenou na hledání štěstí a smysluplného života. Dalajláma vyjadřuje svou filozofii tak, že smyslem života je být šťastný. Bez ohledu na naši víru, práci nebo názory, všichni neustále usilujeme o to, být lepší a šťastnější než právě jsme.
Základní myšlenky knihy
Jednou z hlavních myšlenek knihy je, že štěstí je dosažitelné a závisí na našem vnitřním postoji, nikoli na vnějších okolnostech. Dalajláma zdůrazňuje, že klíčem ke štěstí je rozvoj vnitřního míru a soucitu. Tento přístup mě inspiroval k tomu, abych se více soustředila na své vlastní emoce a myšlenky, místo abych se nechávala ovlivňovat vnějšími faktory a myšlenkami ostatních. V souladu s tímto pohledem Dalajláma také tvrdí, že zdroj štěstí závisí na každém jednotlivci. Nejčastěji je tímto zdrojem vnitřní mír a stav mysli. Nemůžeme být šťastní, i když jsme bohatí nebo máme skvělé nápady, pokud nemáme vnitřní klid.
Dalajláma také hovoří o důležitosti soucitu a empatie ve vztazích s ostatními lidmi. Tento princip jsem mohla aplikovat přímo v našem týmu na Tiimi. Je jasné, že abychom byli úspěšní jako tým, musíme se vzájemně podporovat a chápat potřeby a pocity ostatních členů týmu. Abychom tohoto dosáhli, musíme denně trénovat, ať už formou meditace, fyzického cvičení nebo udržováním mysli v klidu, ba i pro fajnšmekry modlitbou.
Aplikace poznatků v podnikání a týmové práci
V mé práci na projektech SOLA a Kurzy hrou jsem se snažila využít naučené principy soucitu a empatie. Ve vedení seminářů a kurzů jsem se zaměřila na individuální potřeby účastníků a snažila se vytvořit prostředí, kde se všichni cítí vítáni a pochopeni. Tím jsem dosáhla většího zapojení a spokojenosti účastníků, což vedlo k úspěšnějším a efektivnějším seminářům.
I ve spolupráci s mým týmem jsem se snažila uplatňovat principy vzájemného respektu a podpory. Uvědomila jsem si, že každý člen týmu má své silné stránky a přispívá k celkovému úspěchu. Díky tomu dokážeme lépe spolupracovat, překonávat konflikty a dosahovat našich cílů efektivněji. Dalajláma také zdůrazňuje význam trpělivosti a tolerance, což jsou klíčové hodnoty pro úspěšné řízení týmu. Naučila jsem se být trpělivější při řešení problémů a tolerantní k chybám ostatních, což vede jak k mému většímu klidu, tak k tomu ostatních. Mým příkladem z praxe je, že jsem dostala ZV na mé (možná až pedantické) došlapávání si na správnost odevzdaných textů ostatních (dle pravidel českého pravopisu) - uvědomila jsem si, že to některým lidem může být nepříjemné a že mohou cítit to, že jejich prací opovrhuji. Skrze toto uvědomění - empatii - jsem přispěla větší pracovní harmonii v úkolech, kde se nějaké texty musí psát.
Hodnota a přínosy štěstí
Dalajláma také uvádí, že máme mylnou představu, že budeme šťastní, až dosáhneme úspěchu v životě. Snažíme se dosáhnout našich cílů a myslíme si, že to je cesta ke štěstí. Ale podle " The Art of Happiness" je štěstí základním faktorem úspěchu a je to přítomný stav, který určuje naši budoucnost. u
I pocit soucitu a lásky má silnou moc zlepšit kvalitu života.
Štěstí má velký přínos v našich životech. Podle výzkumů buduje silný imunitní systém, což znamená, že je přímo spojeno se zdravím a fyzickou pohodou člověka. Šťastní lidé méně často navštěvují lékaře a trpí méně nemocemi než nešťastní lidé. Štěstí znamená pozitivní emoci, která je prospěšná pro udržení věcí ve správné vibraci.
Co jsem si z knihy odnesla
Kniha mi poskytla nové perspektivy na dosažení štěstí a úspěchu jak v osobním, tak i profesním životě. Zvědomila jsem si, že klíčem k úspěchu je rozvoj vnitřního míru, soucitu a empatie, což jsou hodnoty, které jsou zásadní pro efektivní týmovou práci a vedení. Tyto principy jsem mohla aplikovat ve svém osobním životě i práci s mým týmem, což nám pomáhá tvořit prostředí, kde se všichni cítí spokojeni a motivováni.
Kniha mě také inspirovala k tomu, abych se více zaměřila na vlastní osobní rozvoj a hledání vnitřního štěstí, což je klíčové pro dlouhodobou spokojenost a úspěch v jakékoli oblasti života. Přijala jsem myšlenku, že přeměnou negativních emocí jako je hněv, úzkost a strach na lásku, soucit a empatii můžeme dosáhnout vnitřního míru a tím i opravdového štěstí.
Na závěr gró z celé knihy, moje vlastní myšlenkové schéma a shrnutí: