Učící se organizace
Proč jsem si vybral právě tuto knihu?
Tuto knihu jsem si zvolil kvůli stejnojmennému předmětu, ze kterého budu skládat zkoušku. Já sám osobně bych si tuto knihu nevybral, ale nakonec jsem rád, že jsem si ji přečetl. Byla plná zajímavých informací, které jsou velice podobné myšlenkám Tiimi.
Jak tato kniha vypadá?
Je to taková 130stránková učebnice, která obsahuje to nejdůležitější z knihy Pátá disciplína.
Mám za to, že tato kniha je určena pro manažery, kteří se snaží vytvořit pevnou a moderní společnost.
Cyklus učení
ZkušenostàReflexeàOvěřováníàZobecnění
Kvůli tomuto mi přijde, že tato kniha je podobná Tiimi. Je to podobné jako nám dobře známé TRP (training, reading, practice). Ten to cyklus má zařídit, abyste žádnou zkušenost, či znalost nezapomněli, ba naopak, aby se vám dobře uložila do paměti.
Mentální modely
Mentální modely jsou v nás zakořeněné představy a předsudky o tom, jak fungují věci kolem nás.
Projevují se ve způsobu chování a reagování na vnější i vnitřní podněty
5 disciplín učící se oragnizace
1. Osobní dokonalost
Jedná se o rozvoj vlastní osobnosti. Jedná se o celoživotní úsilí o rozvoj vlastní osobnosti, cílů a snah.
2. Sdílení mentálních modelů
Učící se organizace je založena na „kolektivním myšlení“, na dialogu a debatě. Sdílením svých předsudků a svého vnímání okolí pomáháme utváření učící se organizace.
3. Sdílená vize
Pokud vytvoříme společnou vizi, lidé pracují sami od sebe, protože chtějí, ne protože by museli, a tak se dostaneme i k lepším výsledkům
4. Týmové učení
Týmové učení popsané v této knize mi připomíná naše TS. Základem týmového učení je dialog, což je schopnost kreativně rozvíjet myšlenky a nápady.
5. Systémový přístup
Systémový přístup integruje všechny ostatní složky. Tento přístup požaduje vnímání učící se organizace jako živý systém.
Závěr
Tato kniha je spíše jako učebnice, nečetla se mi až tak dobře, ale kvůli tomu, jak vypadá si ji určitě budu otvírat, když se mi zrovna bude hodit.